WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jakie buty do tenisa ziemnego wybrać?

21 październik 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Butów do tenisa ziemnego jest bardzo dużo. Bardzo często mamy problem z dobraniem butów dla siebie, bo marek jak i rodzajów butów jest bardzo dużo. W tym artykule postaram się przedstawić odpowiednią receptę na dobór butów dla różnych użytkowników.


Budowa buta do tenisa ziemnego

Buty składają się z: podeszwy, podeszwy środkowej, cholewki, systemów wzmocnień, języka i sznurówek.

Każdy z producentów produkuje różne konstrukcje podeszw, stosuje różne systemy amortyzacji, jak i różne systemy wzmocnień, przez co waga butów tenisowych jest spora (waha się od 260g do 500g).

Fot 1. Materiał własny | Od czego trzeba zacząć, by wybrać odpowiednie buty do gry w tenisa ziemnego?

W takim razie na czym należy się skupić? Na początek na potrzebach. Czego więc oczekujemy od butów? Niektórzy potrzebują wygodnych butów do tenisa ziemnego, innym zależy na trzymaniu kostki, a jeszcze innym na oddychalności. 

Rodzaje butów do gry w tenisa ziemnego

Wracając do butów, jak wspomnieliśmy wyżej są różne rodzaje podeszw. Najbardziej znanym i powszechnym podziałem jest podeszwa twarda i na mączkę. Podeszwa twarda (Multicourt) jest skonstruowana najczęściej w kształcie jodły z szerokim bieżnikiem. Buty te są dostosowane do powierzchni twardych np. beton, kort dywanowy, hala. Dodatkowo produkty z marki Artengo mają podeszwę non marking, co oznacza że jest podeszwą nie pozostawiającą śladów na powierzchni. Występują też buty z węższym bieżnikiem. Nazywają się one podeszwą do mączki ceglanej (Clay).

Fot 2. Materiał własny | Możemy wyróżnić buty na nawierzhcnią twardą oraz na mączkę

Różnica polega na tym, że na korcie ceglanym użytkownicy grający w takich butach, mogą “ślizgać się”, co zwiększa dynamikę gry.  Dla takiego gracza bardzo ważny będzie także system amortyzacji i trzymanie stopy przez buta

Także występują różne rodzaje amortyzacji. Jest amortyzacja na bazie pianki EVA, powietrza (AIR), żelowe (GEL), czy z dodatkowymi elementami pracującymi jak sprężyny. Wybierając but warto przymierzyć go w sklepie i przetestować.

Fot 3. Materiał własny | Buty do gry w tenisa ziemnego na mączkę

Innym elementem istotnym jest trzymanie stopy. W zależności od poziomu zaawansowania będziemy płynniej poruszać się na korcie i nasze zapotrzebowanie będzie wzrastać. Producenci butów dla użytkowników podstawowych konstruują buty, które są sztywne i dostosowane do ściskania stopy. Na początku gry na pewno będą niewygodne, dlatego zaleca się najpierw je przetestować na korcie zanim zagramy mecz.

Dla użytkowników średnio-zaawansowanych i zaawansowanych stosowane są systemy wzmocnień (np. dodanie gumki do wnętrza buta, aby jeszcze bardziej trzymały stopę).

Kolejną rzeczą, która wpływa na cenę buta jest zastosowanie różnych dodatkowych wzmocnień typu dodatkowe szwy przy zgięciu buta, czy dodatkowy materiał wewnątrz buta. One poprawiają komfort, jak i wzmacniają buta tak, aby wytrzymał intensywne treningi czy turniej.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TENIS

Tenis ziemny - zasady gry

Tenis ziemny - zasady gry
TENIS

Jak grać w debla? Zasady.

Jak grać w debla? Zasady.
TENIS

Jak dobrać rakietę tenisową

Jak dobrać rakietę tenisową

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu