WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Atrakcje w Kazimierzu Dolnym. Co trzeba koniecznie zobaczyć podczas wycieczki?

08 czerwiec 2020
#PORADY

Chcesz dowiedzieć się jakie zabytki warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym? Największymi atrakcjami turystycznymi Kazimierza Dolnego są m.in. Zamek, Kościół Farny, oraz starówkę. Warto też przystanąć na chwilę, by spróbować kazimierskiego koguta, czy zjeść coś w restauracji. Osoby szukające aktywnego wypoczynku zadowolą liczne wąwozy znajdujące się w pobliżu miasta. Zobacz atrakcje Kazimierza Dolnego!


Rynek w Kazimierzu nad Wisłą

Odwiedzając Kazimierz Dolny nie można pominąć rynku tego magicznego miasta. Zjemy tu obiad w jednej z kazimierskich restauracji czy kupimy słynnego koguta z ciasta na straganie. Koszt koguta z Kazimierza Dolnego wynosi od 3 do 6 złotych.

Rynek składa się z dwóch części – młodszej i większej, oraz starszej, położonej przy Farze. Starówka Kazimierza może pochwalić się licznymi zabytkami. Największe wrażenie robią Kamienice Przybyłowskie. Są to barokowe budowle z XVII wieku udekorowane charakterystycznymi płaskorzeźbami. Inną kamienicą, na którą warto zwrócić uwagę jest Kamienica Gdańska z końca XVIII wieku.

Fot 1. Materiał własny
Fot 1. Materiał własny

Atrakcje Kazimierza Dolnego

Kościół Farny

Przy okazji zwiedzania starego miasta koniecznym punktem jest Kościół św Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, popularnie zwany kościołem farnym. To jeden z ważnych zabytków polskiego renesansu. Kościół w tym miejscu istniał już w roku co najmniej 1325. W 1561 roku uległ jednak zniszczeniu i odbudowano go w latach 1586-1613. Ostateczny kształt kościoła nie został wtedy jeszcze w pełni ukształtowany, gdyż kościół ulegał zniszczeniom podczas wojen i powstań. Przy budowli znajdują się trzy renesansowe kaplice, Górskich, Borkowskich i Różańcowa. Na uwagę zasługują m.in. późnogotycki portal główny, prawdopodobnie najstarsze w Polsce organy, stalle w prezbiterium i ambona z 1615 roku.

Góra Trzech Krzyży

Góra Trzech Krzyży to wzniesienie u stóp którego leży Kazimierz Dolny. Liczba trzech krzyży ma nawiązywać do krzyży na wzgórzu Golgoty, na którym ukrzyżowano Jezusa. Postawiono je już dawno, bo w 1708 roku. Mają służyć upamiętnieniu ofiar zarazy, która przetoczyła się wtedy przez miasto. Góra jest miejscem często odwiedzanym przez turystów ze względu na rozpościerającą się z niej panoramę miasta i okolicy. Koszt wejścia na górę wynosi 4 zł. To zdecydowanie jeden z punktów obowiązkowych wycieczki do tego miasteczka.

Zamek i Baszta w Kazimierzu Dolnym

Tuż za starówką, za kościołem Fary zlokalizowany jest Kazimierzowski Zamek. Zamek został zbudowany na polecenie Kazimierza Wielkiego w latach 40 XIV wieku. Jego ostateczny wygląd, przed zniszczeniem podczas potopu szwedzkiego, był renesansowy. Obecnie znajduje się w stanie ruiny, ale wciąż stanowi cenną atrakcję turystyczną.

Nieco wyżej znajduje się Baszta (tzw. zamek górny). W przeciwieństwie do zamku przetrwała zawirowania historii. Można na nią wejść i podziwiać rozciągający się ze wzgórza, na którym jest położona, widok na miasto. Ta budowla jest bardzo wiekowa – powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Na najniższej kondygnacji znajduje się loch. Nie wiadomo dokładnie do czego służyła Baszta – mogła być skarbcem, więzieniem czy latarnią rzeczną.

Koszt biletu wejścia na zamek i basztę wynosi 5 zł. Dzieci do lat 7 i osoby niepełnosprawne nie muszą płacić za bilet. 

Wąwóz Korzeniowy

Okolice Kazimierza są idealnym miejscem na piesze wędrówki. Jeśli planujemy w Kazimierzu wypoczywać aktywnie, to nie obejdzie się bez butów trekkingowych lub turystycznych takich jak buty turystyczne WTP MH100 Quechua. Najbardziej polecanym przez odwiedzających wąwozem jest wąwóz korzeniowy, zwany też korzeniowym dołem. Określa się go jako bajkowy, ze względu na wystające ze ścian korzenie drzew. Wraz z lessowym podłożem tworzą niezwykłą mozaikę kolorów, która stanowiła i stanowi inspirację dla artystów, a odwiedzającym wąwóz turystom zapewnia niezapomniane wrażenia wizualne. Wąwóz znajduje się w odległości zaledwie 30 minut piechotą od Kazimierza, a w okolicy znajdziemy jeszcze kilka podobnych atrakcji, które również nadają się idealnie na pieszą wędrówkę. Są to m.in. Wąwóz Małachowskiego oraz Wąwóz Plebanka.

Fot 2. Materiał własny
Fot 2. Materiał własny

Ściana płaczu

Przed II Wojną Światową Kazimierz był miastem zamieszkanym w dużej części przez Żydów. Podczas okupacji Niemcy niszczyli nagrobki używając ich do utwardzania dróg i placów. Pamiątką po dawnych mieszkańcach są pozostałości żydowskiego cmentarza, na którym ze zniszczonych nagrobków zebranych z całego miasta (ocalały m.in. w prywatnych rękach) po II wojnie światowej utworzono ścianę płaczu. Środek ściany przecina charakterystyczne pęknięcie, mające symboliczny wymiar związany z trudną historią miasta. Pomnik nawiązujący do słynnej Ściany Płaczu w Jerozolimie. Znajduje się tuż za miastem, na zboczu wąwozu na Czerniawach. Znany jest też jako Cmentarz “Kirkut”.

Mięćmierz

Niecałe 3 kilometry od Kazimierza Dolnego znajduje się Mięćmierz. Jest to wieś, którą można określić jako żywy skansen. Mieszczą się tu zabytkowe chałupy oraz wiatrak koźlak przeniesione z całej okolicy Kazimierza. Mamy tu więc do czynienia z obiektami jak w skansenie, ale żyją w nich wciąż ludzie. Kameralność i niezwykła atmosfera tego miejsca przyciągają tu rzesze turystów. Szczęśliwie nie każdy ma chęć na tak odległą, pieszą wycieczkę, dzięki czemu Mięćmierz wciąż zachował swój kameralny, bajkowy charakter.

Zamek w Janowcu

W niewielkiej odległości od Kazimierza Dolnego (około 30 km), bezpośrednio po drugiej stronie Wisły znajduje się Zamek w Janowcu. Będąc w Kazimierzu warto odwiedzić i tę atrakcję. Dobrym pomysłem jest pokonanie stosunkowo krótkiej odległości pomiędzy Kazimierzem a Janowcem na rowerze. Pomiędzy miasteczkami prowadzi popularny szlak rowerowy.

Zamek został wybudowany w latach 1508 – 1526 w stylu renesansowym, a następnie, po zniszczeniach potopu szwedzkiego odbudowany w stylu barokowym. W Zamku znajduje się oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. W swoich zbiorach posiada około 1100 eksponatów z przeróżnych dziedzin życia, takich jak etnografia, wojskowość, czy sztuki piękne. Można tu też wejść na krużganki zamkowe, podziwiając panoramę Kazimierza i okolicy.

W okresie wakacyjnym muzeum jest czynne codziennie od 10 do 17, a w zimę od 9 do 15. Bilet normalny to koszt 12 zł, a ulgowy 8 zł. Obejmuje wejście zarówno na Zamek i jak i Dwór z Moniak.

Magiczne Ogrody

Na drodze pomiędzy Kazimierzem Dolnym i Janowcem znajduje się rodzinny park tematyczny Magiczne Ogrody. Ta atrakcja turystyczna, choć nie jest zabytkiem, to jest polecana przez turystów podróżujących z dziećmi. Tematem parku jest oryginalna, baśniowa historia. Wśród atrakcji parku znajdziemy zjeżdżalnie, ciuchcię, karuzele, zamki i tratwy.

Park jest czynny w soboty i niedziele od godziny 10 do 19. Koszt biletu normalnego to 61 zł, a ulgowego 51 zł. Obowiązują zniżki dla małych dzieci (poniżej 100 cm – koszt biletu 5 zł), za bilety grupowe, oraz bilet urodzinowy (10 zł w +/- 5 dni od urodzin).

Kazimierz Dolny – historia

Wbrew pozorom nazwa Kazimierz nie wzięła się od imienia od słynnego króla Kazimierza Wielkiego, tylko księcia Kazimierza Sprawiedliwego, który żył ponad 100 lat wcześniej.

Legenda mówi jednak, że to właśnie Kazimierz Wielki miał być założycielem miasta i budowniczym tutejszego zamku, na co brak dowodów historycznych. Na cześć Kazimierza Wielkiego nazwano natomiast Kazimierz.

Lokacji miasta Kazimierz Dolny dokonał Władysław Jagiełło w 1406 roku. Do połowy XVII władał nim ród Firlejów, odpowiedzialny m.in. za wybudowanie zamku w Janowcu. Kryzys, podobnie jak kryzys całego państwa polskiego, przyszedł wraz z potopem szwedzkim około połowy XVII wieku i Kazimierz nad Wisłą nigdy nie odzyskał swojej ważnej gospodarczo roli.  

W XIX wieku miasto straciło prawa miejskie, ale odzyskało je w 1927 roku. Już w tym czasie Kazimierz był znany jako doskonałe miejsce letniskowe. Przyjeżdżała tu inteligencja i klasa średnia z Lublina, Warszawy czy Krakowa. W okresie powojennym Kazimierz został odbudowany i obecnie jest ważnym miejscem turystycznym na mapie Polski. Jego stosunkowo małe rozmiary sprawiają, że to idealne miejsce na wyjazd na weekend. Z atrakcjami Kazimierza powinniśmy uporać się w zaledwie jeden aktywny dzień.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu