WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

TOP 5 – najciekawsze miejsc na Śląsku do zwiedzania

12 sierpień 2021

Wycieczki na Śląsk mogą być bardzo różnorodne. Region oferuje zarówno popularne atrakcje turystyczne, jak i bardziej tajemnicze czy nietypowe miejsca do zwiedzania. Nie brakuje tu także romantycznych obiektów idealnych na wyjazd we dwoje. Wśród 5 najciekawszych miejsc na Śląsku warto wymienić katowicki Spodek, Park Śląski, kopalnię Guido, Pustynię Błędowską i pałac w Pszczynie. Poznajmy lepiej te piękne miejsca na Śląsku!

1.   Spodek – atrakcje, nietypowy wygląd i kultowy status

Spodek – atrakcje tego miejsca nieustannie się zmieniają, więc pamiętajmy o tym, żeby je sprawdzić przed przyjazdem

Turyści odwiedzający Katowice, największe miasto Górnego Śląska, nie mogą przegapić najbardziej charakterystycznego symbolu miasta – Spodka. Hala widowiskowo-sportowa o nietypowym kształcie przypominającym statek kosmiczny to ikona architektury i kultowy obiekt kojarzony ze Śląskiem. Jego niecodzienny wygląd sprawia, że Spodek może znaleźć się na liście najbardziej nietypowych miejsc w Katowicach, nawet pomimo swojej rozpoznawalności. Warto go obejrzeć, a może nawet wybrać się na jedną z wielu odbywających się tam imprez kulturalnych czy sportowych.

2. Ładne miejsca na Śląsku – Park Śląski, czyli polski Central Park

Kiedy zobaczymy już Spodek w Katowicach, miejsca do zwiedzania w okolicy absolutnie nam się nie skończą. W czołówce najpopularniejszych atrakcji Śląska znajduje się także Park Śląski w Chorzowie. Może się tam wybrać niemal każdy, niezależnie do tego czy interesują go romantyczne miejsca w Katowicach i okolicy, czy moc atrakcji. Co ciekawe, Park Śląski znacznie większy od nowojorskiego Central Parku czy londyńskiego Hyde Parku. Na terenie obejmującym ponad 600 hektarów znajdują się nie tylko miejsca do spacerowania i odpoczynku, ale także ogród zoologiczny, wesołe miasteczko, park etnograficzny, kolejka linowa, liczne wystawy, obiekty sportowe, a nawet stadion piłkarski na ponad 50 tysięcy widzów.

3.   Kopalnia Guido i inne kopalnie do zwiedzania na Śląsku

Wycieczka powinna uwzględniać w swoim programie najciekawsze miejsca na Śląsku, czyli obiekty związane z największą tradycją i znakiem rozpoznawczym regionu – górnictwem. Do największych atrakcji tego typu należy nieczynna kopalnia węgla kamiennego Guido w Zabrzu, która została udostępniona do zwiedzania. Obiekt oferuje nie tylko oglądanie strefy naziemnej, ale także wyprawy w głąb kopalni na kilku różnych poziomach, nawet do 320 metrów pod ziemią. Inne górnicze miejsca na Śląsku warte zobaczenia to np. Szyb Prezydent w Chorzowie, Szyb Maciej w Zabrzu i Wieże KWK Polska w Świętochłowicach. Niebywałą atrakcją turystyczną związaną z górnictwem są też osiedla robotnicze. Były one budowane w pobliżu kopalni i zamieszkiwane przez pracowników przemysłu ciężkiego i ich rodziny. Charakterystyczne budynki z czerwonej cegły, najczęściej w zabudowie szeregowej, były samowystarczalnymi jednostkami z własnymi sklepami, szkołami, kościołem itp. Ich zabudowa do dzisiaj robi niesamowite wrażenie. Najbardziej znane osiedle robotnicze na Śląsku to Nikiszowiec w Katowicach, wybudowany na początku XX wieku. Warto zwiedzić także Borsig w Zabrzu i Kaufhaus w Rudzie Śląskiej.

4. Nietypowe miejsca na Śląsku – pustynie Błędowska i Siedlecka

Nietypowe miejsca w Katowicach to nie wszystko na Śląsku, co warto zobaczyć, czego doskonałym przykładem jest Pustynia Błędowska.

Miejsca do zwiedzania na Śląsku mogą zaskakiwać. Nie każdy bowiem wie, że w tym regionie znajduje się nie jedna, ale nawet dwie pustynie. Większa i bardziej popularna Pustynia Błędowska leży na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Olkuskiej, ale jest geograficzną ciekawostką w skali kraju i całej Europy. „Polska Sahara”, jak bywa nazywana, jest największym obszarem piasków śródlądowych na naszym kontynencie, zajmuje około 33 kilometrów kwadratowych. W ostatnich latach pustynia została uporządkowana i w pełni przystosowana do zwiedzania przez turystów, a na jej obszarze mieszczą się liczne punkty widokowe, w tym trzy najpopularniejsze:

  • góra Czubatka (w miejscowości Klucze),
  • Róża Wiatrów (Klucze),
  • Dąbrówka (Chechło).

Trochę dalej na północ, w okolicy Żarek znajduje się mniejsza, ale równie ciekawa Pustynia Siedlecka. Nie ma ona tak rozwiniętej infrastruktury turystycznej jak Pustynia Błędowska, ale szczególnie upodobali ją sobie miłośnicy sportów ekstremalnych, jazdy terenowej i biegania w trudnych warunkach. To zdecydowanie nietypowe miejsca, warte zobaczenia na Śląsku.

5. Romantyczne miejsca na Śląsku – pałac w Pszczynie

Pałac w Pszczynie to jedno z najbardziej romantycznych miejsc na Śląsku.

Śląsk to dobry wybór także na wycieczkę we dwoje czy randkę. Jedno z najbardziej romantycznych miejsc na Śląsku to pałac w Pszczynie, którego historia sięga czasów średniowiecznych. Obecnie muzeum zamkowe udostępnia do zwiedzania pięknie zachowane wnętrza i liczne eksponaty. Ponadto, neobarokowy budynek jest otoczony imponującym parkiem w stylu angielskim, idealnym na spacery z ukochaną osobą. Dodatkową atrakcją w okolicy jest rezerwat żubrów z pokazową zagrodą, gdzie można obserwować te zwierzęta. Znajduje się on około kilometra od pałacu, i wraz z nim, oraz parkiem, stanowi trzy atrakcje turystyczne wyżyny śląskiej, które warto zobaczyć.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING

Odzież trekkingowa: jak się ubrać w góry zimą, latem, jesienią...?

Odzież trekkingowa: jak się ubrać w góry zimą, latem, jesienią...?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu