WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Żagle do windsurfingu – typy, nazwy, rodzaje żagli. Jaki żagiel do windsurfingu wybrać?

19 July 2021

Można śmiało powiedzieć, że żagiel to podstawowy element, bez którego nie ma mowy o windsurfingu. Dlatego nie warto w tej kwestii iść na skróty. Dobór właściwego żagla to decyzja, która zaowocuje w przyszłości. To właśnie od niej zależy, czy będzie nam się przyjemnie śmigało po wodzie, czy też windsurfing będzie dla nas źródłem frustracji i niepowodzeń.

Jaki żagiel? Windsurfing a nasze doświadczenie

Pierwszym pytaniem, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, jest to, jakim rodzajem sportowca jesteśmy. Jakie mamy doświadczenie i jakie są nasze wymagania względem sprzętu? Czy pragniemy bić rekordy, czy po prostu dobrze się bawić? To oczywiście przekłada się bezpośrednio na decyzję o wysokości budżetu, jaki powinniśmy przeznaczyć na zakup sprzętu do windsurfingu.

Wybór żagla a bezpieczeństwo

Właściwy dobór sprzętu windsurfingowego ma bardzo duże znaczenie nie tylko w kwestii naszego komfortu. Jeśli będziemy pływać ze źle dobranym żaglem, ryzykujemy zdrowiem i życiem. Jest to po prostu nierozsądne. Nie lekceważmy tej zasady i poświęćmy więcej czasu, zamiast kupować byle jaki żagiel. Windsurfing to piękny sport, bawmy się nim bezpiecznie.

Windsurfing – rodzaje żagli

Windsurfing to bardzo popularny sport. To sprawia, że mamy bardzo duży wybór sprzętu do niego – nie tylko w kwestii producentów. Nazwy żagli są zazwyczaj powiązane z konkretnym stylem windsurfingu. Cztery podstawowe modele to: Wave, Freeride, Freestyle oraz Race. A to dopiero wierzchołek całej góry możliwości, jeśli chodzi o rodzaje żagli windsurfingowych. Z pewnością wybór nie jest łatwy, ale gdy już go dokonamy, możemy cieszyć się gładkim surfowaniem.

Rozmiary żagli windsurfingowych

Wybór rozmiaru ma bezpośredni związek z naszą masą ciała. Zasada jest dość prosta – im więcej ważymy, tym większy może być żagiel. Możemy założyć, że żagiel o rozmiarze około 3,0-4,5 będzie odpowiedni dla kobiet ważących mniej więcej 55 kg i mężczyzn o wadze 70 kg. Potraktujmy to jako punkt wyjściowy – osoby lżejsze niech wybiorą mniejszy rozmiar i odwrotnie. 

Rozmiary żagli windsurfingowych

Żeglarze bardziej doświadczeni mogą nieco nagiąć tę regułę; powinni poradzić sobie z nieco większymi żaglami. Kolejny istotny czynnik, który należy uwzględnić, to charakter miejsca, gdzie planujemy pływać. Znaczenie ma to, jak duży jest akwen oraz jaka panuje pogoda, zwłaszcza jeśli chodzi o wiatr.

Wybór żagla do windsurfingu a wiatr

Wiatr to podstawa działania żagla, warto więc poświęcić mu dodatkowy akapit. Doświadczeni instruktorzy radzą, by być przygotowanym na wszelkie warunki. Dlatego powinniśmy zaopatrzyć się w dwa różne żagle. Jeden z żagli do pływania przy wietrze słabym i drugi – przy silnym. Nie ma uniwersalnego żagla, który zapewni nam idealną sterowność i kontrolę w każdych warunkach.

windsurfing-zagiel

Przeczytaj także: Jaki wiatr na windsurfing – poradnik

Windsurfing – żagiel nowy czy używany?

Ta kwestia powiązana jest ściśle z budżetem, więc warto powiedzieć jasno, że każda droga prowadząca do udanego żeglarstwa deskowego jest dobra, także jeśli wybierzemy używane żagle windsurfingowe. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem i nie chcesz wybierać pomiędzy żaglem windsurfingowym używanym i nowym możesz nawet wypożyczyć sprzęt. Zobacz, jak to wygląda, zanim podejmiesz decyzję. Windsurfing to świetny sport dla gadżeciarzy i na akcesoria można wydać dosłownie majątek. Warto mieć w tym szaleństwie swoją metodę.

Dobrze dobrany żagiel – windsurfing lepszej jakości

Dobór sprzętu zależy też od tego, w jakim punkcie naszego rozwoju windsurfingowego jesteśmy. Jeśli to dopiero początek i zamierzamy związać się z tym sportem na dłużej, będziemy zmieniać sprzęt. Minie chwila, zanim nabierzemy wprawy i uświadomimy sobie, jak właściwie chcemy surfować i co sprawia nam frajdę. Jeśli zastanawiamy się jak dobrać żagiel do windsurfingu, nic nie stoi też na przeszkodzie, aby mieć kilka różnych setów na rozmaite okazje. Jeśli naprawdę kochamy windsurfing, z pewnością nam się przydadzą.

Żagiel – windsurfing, gdzie szukać sprzętu?

Najlepszymi doradcami i źródłem wiedzy będą doświadczeni surferzy – instruktorzy. Idealnie, jeśli masz dostęp do ludzi, którzy zjedli zęby na tym sporcie. Wtedy najłatwiej dobrać sprzęt i dopytać o szczegóły. Jeśli nie masz takiej możliwości, dobrym pomysłem jest rozmowa ze sprzedawcami sprzętu windsurfingowego i szukanie wiedzy w internecie. Z łatwością natkniemy się na pasjonatów, którzy chętnie podzielą się informacjami z kimś nowym w temacie. Kiedy wybierzemy już odpowiedni dla siebie model, nie zapomnijmy o jego konserwacji, takiej jak pranie żagli do windsurfingu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Ćwiczenia na siłowni dla początkujących – od czego zacząć treningi na siłowni

Ćwiczenia na siłowni dla początkujących – od czego zacząć treningi na siłowni
HULAJNOGI

Jaka hulajnoga dla 6-latka? Sprawdzamy jak wybrać najlepszą hulajnogę dla dziecka

Jaka hulajnoga dla 6-latka? Sprawdzamy jak wybrać najlepszą hulajnogę dla dziecka
SIATKÓWKA

Jak napompować piłkę do siatkówki — pompowanie z i bez igły

Jak napompować piłkę do siatkówki — pompowanie z i bez igły

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu