WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Tenis ziemny w 9 godzin od zera?!

05 październik 2016

Tenis ziemny w 9 godzin od zera?!

Założę się, że niejedno z Was, patrząc na osoby grające w tenisa, pomyślało sobie kiedyś: „Wygląda to na całkiem łatwe”. Ci, którzy spróbowali, mogli sami zweryfikować, czy tak jest rzeczywiście 🙂 . Ja zaręczam, że nie :P. I w tym miejscu pojawia się „ALE” – są oczywiście sposoby, aby tenis mógł być od pierwszych godzin łatwy i przyjemny.

gopr4696

Metodyka nauczania jest cały czas modyfikowana i dopracowywana. Trenerzy z całego świata tworzą coraz to nowsze ćwiczenia i sposoby na efektywniejsze nauczanie na każdym poziomie zaawansowania. Jednym z takich pomysłów jest program Tennis Xpress.

Jest to program dla osób dorosłych wdrażany przez Międzynarodową Federacje Tenisa (ITF) w celu rozpowszechniania dyscypliny. Jego założeniem jest, aby w 9 godzin nauczyć gry w tenisa osobę, która nigdy wcześniej nie miała rakiety w ręku. Brzmi szaleńczo, prawda? Miałem identyczne wrażenie, gdy po raz pierwszy o tym usłyszałem na konferencji trenerów tenisa w 2012 roku. Jako osoba ciekawa innowacyjnych pomysłów postanowiłem sprawdzić, czy aby na pewno jest to możliwe.
Był to jeszcze okres moich studiów, więc postanowiłem, że właśnie ten program będzie tematem mojej pracy magisterskiej.

gopr4700

Założenia

Program zakłada, że osoby nie mające nigdy styczności z tenisem będą znały podstawowe zasady gry w tenisa oraz będą w stanie utrzymywać wymianę piłką kolorową (o mniejszym odbiciu od standardowej) na odpowiednim do piłki wymiarze kortu. Wszystko to ma być osiągalne już po 9 godzinach zegarowych nauki z trenerem.
Warianty rozdzielenia godzin są różne – 6×1,5 godziny, 9×1 godzina lub 6×2 godziny (w tym wypadku na każdych zajęciach pozostawia się uczestnikom 30 minut gry dowolnej).
Kurs rozpoczyna się od piłek czerwonych (25% odbicia normalnej piłki), następnie zastępuje się je piłkami pomarańczowymi (50% odbicia), a następnie w zależności od postępu grupy przechodzi się na piłki zielone (75% odbicia).

gopr4703

Efekt

Przy swoich badaniach miałem styczność z kilkunastoma uczestnikami. Pierwsze i najważniejsze, co rzucało się w oczy, to dobra zabawa i radość, jaką mieli wypisaną na twarzach adepci tenisa. Dzięki zastosowaniu miękkich piłek mieli o wiele więcej czasu na ustawienie się do uderzenia, a błędy, jakie zdarzało im się popełniać, nie były aż tak odczuwalne jak w przypadku gry zwykłą, twardą piłką.

Przed rozpoczęciem kursu, każdego z uczestników poddałem kilku testom z zakresu skuteczności i celności poszczególnych uderzeń (forehand, backhand, wolej i serwis). Zostały one oczywiście powtórzone po całym cyklu.
Wyniki jednoznacznie wykazały u wszystkich poprawę rezultatów.

gopr4708

Podsumowanie

Wszystkim tym, którzy myśleli o rozpoczęciu przygody z tenisem lub poznaniu jego podstaw w celu poodbijania piłki ze swoją pociechą, szczerze polecam udział w takim kursie. Oprócz widocznych gołym okiem postępów mamy szansę poznać ciekawych ludzi i jednocześnie świetnie się bawić.
Uczestnictwo w takim kursie nie wiąże się z wysokimi kosztami, gdyż ten rozkłada się miedzy uczestników (przeważnie 4-8 osób).
Może więc czas sprawdzić, który okoliczny klub prowadzi taki program? 😀

Adam

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu