WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

5 sposobów na motywowanie dziecka podczas wycieczki

22 maj 2017

Jeśli wycieczka ma sprawiać dziecku taką samą przyjemność, co dorosłemu, warto pamiętać o kilku rzeczach. Sprawdź jakich 🙂

ZACZNIJ POWOLI

Jeśli od weekendowych wędrówek dziecko woli granie na konsoli, nie planuj od razu wyprawy na cały tydzień. Zacznij od rodzinnych spacerów trwających godzinę lub dwie. Wybierzcie się na piknik, aby dziecko przyzwyczaiło się do noszenia niewielkiego plecaka. Stopniowo przechodźcie do całodniowych wędrówek.

Niech plan wycieczki będzie jak najprostszy (bardziej skomplikowane wycieczki bywają świetną przygodą, ale niekoniecznie dla dzieci): ustal trasę i potencjalnie problematyczne miejsca (trudne odcinki, drabinki, konieczność użycia liny) oraz sprawdź rzeczywiste przewyższenie (żeby uniknąć przykrych niespodzianek).

Dzień przed wycieczką sprawdź prognozę pogody. Przelotne opady raczej nie będą problemem, jednak całodzienna wędrówka z dziećmi w deszczu może być wyjątkowo nieprzyjemnym doświadczeniem, nie wspominając już o tym, że na mokrym szlaku łatwiej o poślizgnięcie i upadek.

Sprawdź plecaki i upewnij się, że spakowaliście prowiant, wodę i ubrania.

WZBUDZAJ ZAINTERESOWANIE

Dorośli postrzegają piesze wędrówki jako sposób na odświeżenie ciała i umysłu, pozwalający odpocząć od codziennego stresu. Dzieci widzą to trochę inaczej.

Zawsze mów, dlaczego wychodzicie i jaki jest konkretny cel danej wycieczki. Zaplanuj też ciekawe zajęcia, które urozmaicą wędrówkę (np. geocaching*). Najlepiej zabrać znajomych lub zorganizować wycieczkę dla grupy osób mających dzieci w podobnym wieku.

Nuda jest tu największym wrogiem, a „efekt grupy” – najlepszym sprzymierzeńcem.

Oto dwa przykładowe pomysły związane z naturą, które okazują się skuteczne:

  • wycieczka z osłami (ciekawa sama w sobie, a w dodatku pozwala odciążyć plecak),
  • robienie interesujących przystanków.

A co zrobić, jeśli dziecka nie sposób oderwać od telefonu? Znajdź dla niego inne zastosowanie: wykorzystaj telefon jako alternatywny sposób uczenia się o naturze za pomocą różnych aplikacji (dostępnych w języku angielskim):

ZACHĘCAJ DO WSPÓLNEGO SPRAWDZANIA TRASY

Jeszcze przed wycieczką wspólnie przeanalizujcie trasę i ustalcie miejsca, które chcecie zobaczyć.

W dniu wycieczki daj dziecku mapę i powierz zadanie prowadzenia grupy oraz szukania oznaczeń szlaków. Regularnie sprawdzajcie swoje położenie, żeby wiedzieć, którędy idziecie. Bawcie się nazwami topograficznymi – na przykład kierujcie się ku „Pękniętemu Głazowi”, przetnijcie „Dziurawą Dolinkę” itp.

Niech dziecko weźmie ze sobą odpowiednie akcesoria, np. lornetkę, kompas i niewielki nóż, które pozwolą mu uczyć się przez zabawę podczas podglądania zwierząt, określania położenia czy budowy młyna wodnego.

DOSTOSUJ TEMPO

Wycieczki można zaplanować w rozmaity sposób i nie ma określonego wieku, w którym można zacząć wędrówki. To tylko kwestia Twojego doświadczenia i „wyczucia” jako rodzica i turysty. Po prostu wycieczka powinna każdemu sprawiać przyjemność.

Jeśli dziecko skończyło siedem lat, możecie chodzić na całodniowe wędrówki, których trasa ma 8-10 km długości i 600 m różnicy poziomów. Od dziesiątego roku życia dziecko ma już możliwości porównywalne z osobą dorosłą i spokojnie jest w stanie pokonać 1 000 m różnicy poziomów, a nawet przenocować w schronisku (przy tej okazji możesz zaproponować „piżama party” z rodziną i przyjaciółmi).

Uwaga: każde dziecko ma trochę inne możliwości, które zależą od zwyczajów panujących w danej rodzinie oraz samopoczucia w danym dniu. Na bieżąco sprawdzaj plan dnia, a w razie potrzeby skróć wycieczkę, nawet gdyby miało to wywołać naburmuszone miny. Nie można zniechęcić dziecka.

Trzymaj rękę na pulsie: w przeciwieństwie do dorosłych dzieci nie potrafią utrzymywać równomiernego tempa, przez co odcinki szybkiego marszu przeplatają się z powłóczeniem nogami. Zachowaj cierpliwość i zachęcaj do kontynuowania wędrówki.

Koniecznie zabierz wystarczająco dużo wody i przekąsek. Dzieci mają mniejszą rezerwę energii i potrzebują częstszego dostarczania kalorii, by uniknąć osłabienia. Same też nie przerwą zabawy, żeby wziąć łyk wody, więc nie dopuszczaj do ich odwodnienia i regularnie proponuj napicie się.

NIECH RADOŚĆ TRWA DALEJ

Po powrocie do domu możecie się odprężyć i porozmawiać o najciekawszych punktach wycieczki. Na spokojnie obejrzyjcie i omówcie zdjęcia, które zrobiło każde z Was.

Zaproponuj dziecku, by założyło konto na Instagramie i pokazało swoje osiągnięcia znajomym (#naSzczycie/udałoSię!). Mówiąc krótko: doceń jego wysiłek 🙂

Masz własne propozycje? Jakie są Twoje sposoby na udaną wycieczkę z dzieckiem?

Daria

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu