WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Badminton: gramy w debla!

19 październik 2017

Sport rakietowy = sport indywidualny. Badminton obala ten stereotyp, proponując grę podwójną techniczną, zaawansowaną i taktyczną, a przede wszystkim uprawianą na równi z grą pojedynczą. Gdy wszyscy już są wyposażeni w rakiety do badmintona możemy zaczynać! O czym trzeba pamiętać, aby dobrze grać w debla?

Jak ustawieni są gracze i jakie są ich role w sytuacji ataku? 

Pierwszy z graczy znajduje się przy siatce, a jego rola polega na wywieraniu presji na przeciwników, uniemożliwianiu im blokowania ataków i przejęcia inicjatywy. Drugi gracz ustawiony jest w głębi boiska i powinien kierować grą: smecz, drop, zróżnicowanie zagrań. Musi on też zawsze myśleć o swoim partnerze, a każde z jego zagrań powinno stwarzać partnerowi sprzyjające warunki do obrony lub ataku.

Pola gry w deblu: przy serwie i podczas gry. 

Przede wszystkim atak! 

Starajcie się grać ofensywnie, przejąć inicjatywę i pozostać w ataku, chyba że dysponujecie żelazną obroną i nie popełniacie żadnych błędów. Dopóki możecie, stosujcie więc płaskie uderzenia, aby nie pozwolić rywalom przejść do ataku, posyłając im łatwą i wolną lotkę. Dominacja przy siatce jest kluczowym elementem w walce o punkty. Im bardziej będziecie obecni i aktywni przy siatce, tym częściej zmusicie przeciwników do zagrania lotki wysoko, a tym samym do stworzenia Wam okazji do smeczu.

Obrona 

W przypadku utraty inicjatywy obrona powinna pozwolić Wam odzyskać przewagę i zmusić przeciwników do popełnienia błędu. Gracze muszą zmienić ustawienie na bok-bok, aby pokryć jak największą część boiska. Macie dwie możliwości: bronić się krótkimi odbiciami lub zmusić atakującego do przemieszczania się. Celem obrony powinno być ponowne przejście do ataku.

Pozostać w ataku, przejść do ataku: tak!!! Ale na jakie strefy grać, aby uzyskać przewagę? 

Strefa konfliktu jest tą, na którą powinno się grać. Chodzi o strefę usytuowaną między dwoma graczami. Jeśli uda się posłać lotkę w tamtą stronę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeciwnicy będą sobie wzajemnie przeszkadzać i źle ją odegrają. Smecz zagrany między dwóch zawodników spowoduje u nich jednocześnie te same reakcje, co może w znacznym stopniu zakłócić ich grę.

Jakie zagrania trzeba opanować, aby zyskać przewagę w wymianie? 

Serw, odbiór i trzecie uderzenie! Bez wątpienia najważniejsze zagrania, jeżeli rozpatrujemy je pod kątem możliwości zdobycia przewagi od samego początku meczu. Dobry serw wsparty następnie przyjęciem dobrej opcji ataku może pozwolić zdobyć punkt po zaledwie 3 uderzeniach. To samo dotyczy odbioru serwu. Zagrywając na boki, pomiędzy dwóch zawodników (w strefę konfliktu) lub na zawodnika zmieniającego właśnie chwyt, możesz zyskać przewagę i szybko zdobyć punkt.

Gra podwójna to subtelne połączenie techniki, taktyki i ustawienia. Pozostając w ciągłym ruchu i poszukując nieustannie właściwej pozycji na boisku, Ty i Twój partner będziecie mogli grać coraz bardziej ofensywnie i pewnym krokiem zmierzać do zwycięstwa.

Potrzebujesz więcej porad? Zapoznaj się z dwoma ćwiczeniami, które pomogą Ci przygotować się fizycznie! Możesz też napisać do mnie wiadomość e-mail 🙂

Do zobaczenia na boisku!

Maciek

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BEZ KATEGORII

15 zachowań, które spotkasz tylko u pływaków

15 zachowań, które spotkasz tylko u pływaków
BEZ KATEGORII

Jak dobrać skarpety w góry?

Jak dobrać skarpety w góry?
BEZ KATEGORII

Jak i czym naciągać rakiety: instrukcja krok po kroku

Jak i czym naciągać rakiety: instrukcja krok po kroku

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu