WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Co spakować do dziecięcego plecaka na wycieczkę?

14 czerwiec 2017

Najważniejsza zasada: plecak powinien być jak najlżejszy, ale nie można też niczego zapomnieć. Pakowanie plecaka bywa uciążliwe, ale zignorowanie tego etapu przygotowań może się nieprzyjemnie odbić na samej wycieczce.

Zanim jeszcze przystąpimy do pakowania, konieczne jest odpowiednie dobranie plecaka dla dziecka. Od tego wyboru zależy także to, ile dziecko będzie w stanie nieść ze sobą.

WYBIERZ PLECAK ODPOWIEDNI NA DANY RODZAJ WYCIECZKI ORAZ DOSTOSOWANY DO WZROSTU I BUDOWY CIAŁA KAŻDEGO UCZESTNIKA

 

     Plecak przeznaczony na czterogodzinne spacery nie sprawdzi się na ciężkiej, ośmiogodzinnej wyprawie. Określenie trasy i długości wycieczki jest zatem kluczowe, by móc przystąpić do pakowania.

Stara zasada mówi, że niezależnie od dostępnej przestrzeni zawsze znajdzie się coś, co ją wypełni – dlatego im większy plecak, tym więcej w nim nosimy.

Na czterogodzinną wycieczkę spokojnie wystarczy plecak o pojemności 10-15 l (lub 20 l, żeby zmieścić w nim dodatkowe warstwy odzieży). Na wyciecze całodziennej dobrze sprawdzi się plecak o pojemności 20-25 l. Większa pojemność będzie kusić do zabrania niepotrzebnych rzeczy.

Kupując plecak dla dziecka, nie warto szukać oszczędności. Sprawdź, czy długość pleców jest odpowiednia, i szukaj modeli wyposażonych w pas piersiowy.

Jeśli dziecko ma czerpać radość z wycieczki, musi mu być wygodnie.

WŁAŚCIWE ROZŁOŻENIE CIĘŻARU

 

Zaleca się, aby plecak nie przekraczał 10-15% masy ciała dziecka. Większy ciężar może powodować ból lub nawet uszkodzić kręgosłup.

Poza tym trudno się spodziewać, że dziecko obładowane niczym wielbłąd będzie czerpać radość z wycieczki i zechce potem pójść na kolejną.

Myśl w kategoriach całej grupy: zastanów się, ile osób (dzieci i dorosłych) weźmie udział w wycieczce, aby lepiej rozłożyć ciężar; pamiętaj, że osoba dorosła może nieść ciężar odpowiadający około 25% masy ciała.

Zwykle większość masy ładunku powinny stanowić napoje oraz pożywienie. Pamiętaj też o dwóch ważnych rzeczach. Po pierwsze wybieraj raczej suchy prowiant” o dużej kaloryczności (np. batony zbożowo-owocowe), a nie prowiant „mokry”. Po drugie w miarę możliwości pożywienie zabieraj bez niepotrzebnych opakowań, dzięki czemu plecak będzie lżejszy, a w drodze powrotnej nie trzeba będzie nosić tyle śmieci.

Prawidłowe spakowanie plecaka to nie tylko kwestia ciężaru, lecz także odpowiedniego rozłożenia ładunku, dzięki czemu noszenie go będzie łatwiejsze. Zaleca się pakować najcięższe rzeczy blisko pleców, czyli jak najbliżej swojego środka ciężkości (dotyczy do przede wszystkim bukłaka na wodę, prowiantu itp.). Upewnij się też, że podczas chodzenia nic nie będzie przesuwać się wewnątrz plecaka.

 

quechua 7 l kid Fot 1. Materiał własny | Dobierz plecak w zależności do potrzeb Twojego dziecka

 

Pamiętaj, by w łatwo dostępnym miejscu spakować przekąski zaspokajające głód. Powinny być też równomiernie rozmieszczone. Idealnie nadaje się do tego kieszeń na pasie biodrowym lub w klapie plecaka. Jeśli nie dysponujesz bukłakiem na wodę, zadbaj o swobodny dostęp do butelki. Na koniec spakuj kurtkę wiatro- lub wodoodporną, umieszczając ją na samej górze, skąd łatwo będzie ją wyjąć, gdy tylko przyjdzie chłód.

Sprawdź, gdzie na trasie wycieczki można uzupełnić zapasy wody, żeby nie nosić pełnego bukłaka. W przeciwnym razie upewnij się, że na każdego przypada przynajmniej litr wody. Przed wycieczką zrób jeszcze szybkie ważenie (można to zrobić przy użyciu wagi łazienkowej) i zastanów się, czy na pewno w plecaku nie ma nic niepotrzebnego. W ten sposób można czasem zaoszczędzić jeszcze kilogram lub dwa.

NO DOBRZE… ALE WŁAŚCIWIE CO ZABRAĆ?

 

Plecak i niezbędne akcesoria:

 • plecak o pojemności 10-50 l (zależnie od wzrostu, długości wycieczki i pogody),
 • przekąski + coś na zabicie głodu (batony zbożowe, herbatniki, suszone owoce itp.),
 • bukłak na wodę oraz bidon na wodę: by zachęcić dziecko do picia bez potrzeby przystawania,
 • chusteczki bądź papier toaletowy.

Odzież na lato:

 • lekkie i wytrzymałe spodnie – porada: pomyśl o spodniach, które da się zmienić w szorty,
 • oddychająca i wygodna koszulka,
 • kapelusz z szerokim rondem lub czapka z osłoną szyi,
 • okulary kategorii 3 lub 4 (upewnij się, że są dobrze dopasowane),
 • lekki polar (każdy odczuwa nagłe zmiany pogody),
 • lekka kurtka wodoodporna lub kurtka typu 3 w 1, którą dwoma przesunięciami zamka można zmienić z kurtki ocieplanej w kurtkę lekką (pogoda w górach potrafi się gwałtownie zmieniać),
 • dobre obuwie: z odpowiednim bieżnikiem podeszwy, najlepiej zapewniające właściwe trzymanie nogi w kostce oraz sznurówki zamiast rzepów, co umożliwi dokładniejsze dopasowanie buta do stopy (w razie potrzeby zabierz dodatkową parę sznurówek).

Dodatkowa rada: wybieraj ubrania szybkoschnące. Dzieci lubią się pluskać w wodzie, ale potem bardzo szybko się wychładzają.

Bezpieczeństwo:

 • czołówka: na wypadek nieprzewidzianego powrotu po zmroku,
 • koc ratunkowy,
 • miniapteczka (zawierająca przynajmniej bandaże przydatne w przypadku obtarć),
 • krem ochronny na słońce z filtrem 50+,
 • mapa + kompas.

Ważne: naładowany telefon komórkowy z numerem ratunkowym 112 zapisanym w pamięci telefonu, a najlepiej też wyszytym lub zapisanym na klapie plecaka.

 

czołówka omninight 100 geonaute Fot 2. Materiał własny | Czołówka jest ważnym elementem wyposażenia w trakcie wędrówki

 

W ramach ostrożności: przed wyruszeniem w drogę podaj najbliższym członkom rodziny planowaną trasę i spodziewaną porę powrotu.

A bez czego na wycieczce nie obędzie się Twoje dziecko? Napisz w komentarzach poniżej!

Autor: Daria Kamińska

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu