Zanim jeszcze przystąpimy do pakowania, konieczne jest odpowiednie dobranie plecaka dla dziecka. Od tego wyboru zależy także to, ile dziecko będzie w stanie nieść ze sobą.
Plecak przeznaczony na czterogodzinne spacery nie sprawdzi się na ciężkiej, ośmiogodzinnej wyprawie. Określenie trasy i długości wycieczki jest zatem kluczowe, by móc przystąpić do pakowania.
Stara zasada mówi, że niezależnie od dostępnej przestrzeni zawsze znajdzie się coś, co ją wypełni – dlatego im większy plecak, tym więcej w nim nosimy.
Na czterogodzinną wycieczkę spokojnie wystarczy plecak o pojemności 10-15 l (lub 20 l, żeby zmieścić w nim dodatkowe warstwy odzieży). Na wyciecze całodziennej dobrze sprawdzi się plecak o pojemności 20-25 l. Większa pojemność będzie kusić do zabrania niepotrzebnych rzeczy.
Kupując plecak dla dziecka, nie warto szukać oszczędności. Sprawdź, czy długość pleców jest odpowiednia, i szukaj modeli wyposażonych w pas piersiowy.
Jeśli dziecko ma czerpać radość z wycieczki, musi mu być wygodnie.
Zaleca się, aby plecak nie przekraczał 10-15% masy ciała dziecka. Większy ciężar może powodować ból lub nawet uszkodzić kręgosłup.
Poza tym trudno się spodziewać, że dziecko obładowane niczym wielbłąd będzie czerpać radość z wycieczki i zechce potem pójść na kolejną.
Myśl w kategoriach całej grupy: zastanów się, ile osób (dzieci i dorosłych) weźmie udział w wycieczce, aby lepiej rozłożyć ciężar; pamiętaj, że osoba dorosła może nieść ciężar odpowiadający około 25% masy ciała.
Zwykle większość masy ładunku powinny stanowić napoje oraz pożywienie. Pamiętaj też o dwóch ważnych rzeczach. Po pierwsze wybieraj raczej „suchy prowiant” o dużej kaloryczności (np. batony zbożowo-owocowe), a nie prowiant „mokry”. Po drugie w miarę możliwości pożywienie zabieraj bez niepotrzebnych opakowań, dzięki czemu plecak będzie lżejszy, a w drodze powrotnej nie trzeba będzie nosić tyle śmieci.
Prawidłowe spakowanie plecaka to nie tylko kwestia ciężaru, lecz także odpowiedniego rozłożenia ładunku, dzięki czemu noszenie go będzie łatwiejsze. Zaleca się pakować najcięższe rzeczy blisko pleców, czyli jak najbliżej swojego środka ciężkości (dotyczy do przede wszystkim bukłaka na wodę, prowiantu itp.). Upewnij się też, że podczas chodzenia nic nie będzie przesuwać się wewnątrz plecaka.
Fot 1. Materiał własny | Dobierz plecak w zależności do potrzeb Twojego dziecka
Pamiętaj, by w łatwo dostępnym miejscu spakować przekąski zaspokajające głód. Powinny być też równomiernie rozmieszczone. Idealnie nadaje się do tego kieszeń na pasie biodrowym lub w klapie plecaka. Jeśli nie dysponujesz bukłakiem na wodę, zadbaj o swobodny dostęp do butelki. Na koniec spakuj kurtkę wiatro- lub wodoodporną, umieszczając ją na samej górze, skąd łatwo będzie ją wyjąć, gdy tylko przyjdzie chłód.
Sprawdź, gdzie na trasie wycieczki można uzupełnić zapasy wody, żeby nie nosić pełnego bukłaka. W przeciwnym razie upewnij się, że na każdego przypada przynajmniej litr wody. Przed wycieczką zrób jeszcze szybkie ważenie (można to zrobić przy użyciu wagi łazienkowej) i zastanów się, czy na pewno w plecaku nie ma nic niepotrzebnego. W ten sposób można czasem zaoszczędzić jeszcze kilogram lub dwa.
Plecak i niezbędne akcesoria:
Odzież na lato:
Dodatkowa rada: wybieraj ubrania szybkoschnące. Dzieci lubią się pluskać w wodzie, ale potem bardzo szybko się wychładzają.
Bezpieczeństwo:
Ważne: naładowany telefon komórkowy z numerem ratunkowym 112 zapisanym w pamięci telefonu, a najlepiej też wyszytym lub zapisanym na klapie plecaka.
Fot 2. Materiał własny | Czołówka jest ważnym elementem wyposażenia w trakcie wędrówki
W ramach ostrożności: przed wyruszeniem w drogę podaj najbliższym członkom rodziny planowaną trasę i spodziewaną porę powrotu.
A bez czego na wycieczce nie obędzie się Twoje dziecko? Napisz w komentarzach poniżej!
Autor: Daria Kamińska