WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Ochrona przeciwsłoneczna

21 czerwiec 2017

Zbliża się lato. Ważne jest więc zrozumienie, jak działa promieniowanie słoneczne, aby móc lepiej się przed nim chronić i zachować zdrową skórę.

Czym jest promieniowanie słoneczne?

Promieniowanie słoneczne to ogół fal elektromagnetycznych wysyłanych przez Słońce. W jego spektrum wyróżniamy różne zakresy (UVA, UVB i UVC). Promieniowanie UVC jest całkowicie filtrowane przez atmosferę i nie dociera do powierzchni Ziemi. Klasyfikacji promieniowania dokonujemy na podstawie ilości dostarczanej przez nie energii oraz jego zdolności do przenikania przez skórę:

  • x UVA: Stanowi prawie 95% promieniowania UV docierającego do powierzchni Ziemi. Może przenikać do skóry właściwej i odpowiada za opaleniznę natychmiastową. Przyspiesza proces starzenia się skóry i powstawania zmarszczek.
  • x UVB: Promieniowanie to nie przedostaje się przez warstwy naskórka (epidermy). Jest odpowiedzialne za opaleniznę opóźnioną i powstające z opóźnieniem oparzenia, a jednocześnie sprzyja rozwojowi nowotworów skóry i przyspiesza proces jej starzenia się.

Od jakich rodzajów powierzchni promieniowanie słoneczne odbija się najbardziej?

Promieniowanie słoneczne odbija się przede wszystkim od:

  • śniegu: 70-80%;
  • białych powierzchni (ścian lub podłóg): 20-40%;
  • piasku: 15-20%.

Słabiej odbija się od:

  • wody: 5-10%;
  • ciemnego podłoża, np. trawy: 3%.

W jakich warunkach sportowiec narażony jest na działanie promieniowania słonecznego?

1 – Warunki ekstremalnego promieniowania: słońce w wysoko położonych miejscach i śnieg, słońce tropikalne;

2 – Warunki silnego promieniowania: słońce śródziemnomorskie, bezruch;

3 – Warunki średniego promieniowania: regiony o umiarkowanym nasłonecznieniu, aktywność sportowa;

4 – Warunki słabego promieniowania: światło dzienne bez promieni słonecznych padających bezpośrednio.

Słońce: dobre tylko wtedy, gdy zażywane z umiarem

Słońce powoduje syntezę witaminy D w skórze; promieniowanie słoneczne ma wpływ na system immunologiczny i działa korzystnie na budowę kości, witalność i nastrój. Jeśli jednak jest zbyt silne, może również powodować rumień, czyli oparzenie słoneczne. Promienie UVB odpowiadają za to w 85%, a promienie UVA w 15%. Opalenizna stanowi naturalną ochronę przed promieniowaniem UV, jednak w przypadku niektórych karnacji ochrona ta może być niewystarczająca. Promieniowanie UVA i UVB prowadzi wówczas do uszkodzeń DNA w komórkach skóry właściwej i naskórka, które czasami stanowią źródło nowotworów. Trzeba również pamiętać, że w przypadku dzieci naturalna ochrona przed słońcem jest słabsza.

W dłuższej perspektywie przebywanie na słońcu prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry, powodując powstawanie charakterystycznych zmarszczek (heliodermię).

Naturalna fotoochrona

Istnieje 6 fototypów odpowiadających poszczególnym kolorom skóry. Każdy fototyp charakteryzuje się naturalną ochroną przed promieniowaniem, ale stopień tej ochrony jest różny. Im jaśniejsza karnacja, tym mniejsza jej zdolność do naturalnej ochrony przed słońcem.

Decathlon postanowił przestrzegać we wszystkich strefach celnych zasad wynikających z normy europejskiej, dotyczących powstawania produktów i komunikacji.

A Ty, używasz środków do ochrony przeciwsłonecznej?

Daria

 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu