WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Bieganie z psem – canicrossing – porady

20 wrzesień 2021

Jeżeli posiadasz psa i jednocześnie jest fanem aktywności fizycznej, to zapewne dobrze wiesz, czym jest canicrossing. W tym przypadku pupil może uczestniczyć razem człowiekiem w jednej dyscyplinie, jednak nie mówimy tutaj o klasycznych zaprzęgach. Nie są potrzebne ani sanie, ani też śnieg. To niezwykle intensywny trening, podczas którego zarówno pupil, jak i biegacz osiągają niemałe prędkości. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby jak najlepiej przygotować się do tego rodzaju aktywności i jak sprawić, aby bieganie z psem stało się Waszą rutyną. 

Aktywność fizyczna a czas spędzony z pupilem

Wielu właścicieli czworonogów szuka sposobu, aby połączyć pasję do biegania razem z aktywnością swojego pupila. Oczywiście jest to możliwe i niekoniecznie problematyczne. Szczególnie młode psy chętne są do częstego ruchu, a już zwłaszcza jeżeli w ciągu dnia nie mają jej zbyt wiele (oczekiwanie na powrót właściciela z pracy czy mieszkanie w blokach).

Bieganie z psem może być lekkie i przyjemne. Niekiedy jest to prosty trening, podczas którego delikatnie zmęczymy organizm i dotlenimy go. W ten sposób możemy też sprawdzić możliwości naszego pupila i to, jak długie trasy może z nami robić. Niektórzy idą jednak o krok dalej i widząc zaangażowanie swoich czworonogów, rozpoczynają prowadzenie nieco cięższych treningów. Mowa między innymi o canicrossingu.

kobieta biegająca z psem

Czym dokładnie jest canicrossing?

Oto jedna z tych dyscyplin sportowych, w których człowiek występuje razem ze swoim pupilem. Nie jest to klasyczny zaprzęg, ponieważ pies jest połączony jedynie z człowiekiem. Nie ma sań ani śniegu. Trasy potrafią sięgać nawet 10 km, jednak często jest to też dystans 2 km lub 5 km. To idealna aktywność fizyczna dla tych ras, w których życiu musi być obecna duża dawka ruchu. Warto więc wiedzieć, że nie każdy pies będzie stworzony do takich treningów. Pod uwagę powinniśmy brać między innymi wiek zwierzaka, ale też jego zdrowie i chęci. 

Od czego zacząć bieganie z psem?

Jeżeli jesteś gotowy rozpocząć bieganie z psem, powinieneś sprawdzić, czy wiesz wystarczająco dużo na temat aktywności fizycznej, w której uczestniczy również czworonóg. To bardzo ważne, ponieważ nie chcesz zrazić swojego pupila do treningu, a w przyszłości canicrossingu. 

Na początku możesz zacząć od dłuższych zabaw z psem oraz marszobiegów. Zwierzak powinien słuchać swojego właściciela, dlatego trening z młodym, niewytresowanym pupilem będzie bardzo trudny i stresujący. Na wstępie dobrze upewnić się, że wybrana przez nas rasa rzeczywiście dobrze poradzi sobie z tak dużym wysiłkiem. Taki trening doceni między innymi husky, border, dalmatyńczyk czy golden retriever.

przygotowanie do treningu biegowego z psem

Akcesoria do biegania z psem

Na początku zakup najważniejsze akcesoria do biegania z psem. Wymieniamy trzy podstawowe elementy, w które powinien być wyposażony każdy właściciel. Jest to między innymi specjalna smycz z amortyzatorem. Preferowana długość to około 2-3 metry. Wykorzystując ją, możemy mieć pewność, że szarpnięcia nie będą dla psa szczególnie nieprzyjemne, a tym bardziej bolesne. W tym przypadku konieczne są też szelki. Nie możemy uciskać gardła naszego czworonoga, dlatego rezygnujemy ze smyczy. Swobodę ruchu i wygodę zapewniają właśnie szelki. 

Wiemy już, co będzie ważne dla naszego psa. My sami powinniśmy zakupić pas biodrowy, który jest odpowiedzialny za przenoszenie energii od naszego pupila na nasze ciało. Bieganie z psem może być naprawdę przyjemne, jednak gdybyśmy mieli cały czas trzymać smycz w ręce, to zapewne z czasem nabawilibyśmy się jedynie kontuzji. 

Co jednak z kagańcem? Pamiętaj, że pupil bardzo często otwiera pysk w sytuacjach, kiedy jest mu zbyt gorąco. Tego rodzaju dodatek byłby dla niego dużym dyskomfortem. Postaraj się wybierać trasy, gdzie nie musisz zakładać kagańca. 

Na koniec pamiętaj też o swoim stroju do biegania. Dobierz takie elementy, które pozwolą Ci bez problemu założyć pas biodrowy i nie narazić skóry na otarcia. Zawsze miej przy sobie wodę oraz poidełko dla Twojego pupila. Zarówno dla człowieka, jak i dla zwierzęcia nawodnienie jest bardzo ważne. 

Jak biegać z psem? Poznaj sprawdzone porady

Pamiętaj, że tak jak Ty potrzebujesz odpowiedniego przygotowania do treningu, tak samo jest ono potrzebne Twojemu zwierzakowi. Nie zapominaj więc o rozgrzewce. Samodzielnie porozciągaj ciało, natomiast swojemu pupilowi możesz rzucać ulubione zabawki. 

Aby pies nie miał problemów z bieganiem, powinien trzymać się zdrowej, zbilansowej diety. Jeżeli nie masz wystarczającej wiedzy w tym temacie, to udaj się do weterynarza, który podpowie, jak często powinien jeść zwierzak. Może wskazać, jakie karmy będą dla niego najlepsze oraz które zadbają o odpowiedni poziom energii. Unikaj zbyt częstego podawania smaczków oraz niezdrowych pokarmów, które na pewno są bardzo smaczne, ale niekoniecznie dobre dla organizmu pupila.

Zwróć uwagę na to, kiedy karmisz swojego czworonoga. Co prawda bieganie z psem nie powinno odbywać się przy pustym żołądku, natomiast najlepszym rozwiązaniem będzie nakarmienie pupila 2 lub 3 godziny wcześniej. Tuż po treningu także nie napełniaj od razu miski. Skup się raczej na tym, aby uzupełnić ją wodą. 

Jak biegać z psem, aby było to dla niego komfortowe? Wybierz taką nawierzchnię, która nie będzie dla niego problematyczna. Pamiętaj, że człowiek biega w butach, dlatego nawet nierówny, chropowaty teren nie będzie dla niego przeszkodą. Pies natomiast odbija się od podłoża łapami, które mogą być narażone na skaleczenia. Ostry żwir czy rozgrzany beton to najgorsze, co możesz wybrać. Poszukaj takich miejsc, w których ludzie rzadko przebywają, co jednocześnie zwiększa szansę, że nie natkniesz się na potłuczone szkło czy kapsle od butelek. 

Jeżeli wybierzesz las, to pamiętaj, że jest to miejsce, w którym jest znacznie więcej kleszczy niż w mieście. Twój pies powinien być chroniony przed nimi we właściwy sposób – zapytaj weterynarza, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla czworonoga. Zdrowie pupila jest przecież najważniejsze.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?
BIEGANIE

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?
BIEGANIE

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu