WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Maraton - ile km ma królewski dystans?

17 sierpień 2020

Wszyscy biegacze doskonale znają to pytanie: ile kilometrów ma maraton? Coś, co dla sportowców jest oczywiste, dla innych bywa niejasne. Maraton to dystans o długości 42,195 km, ale nie zawsze był aż tak długi. Dowiedz się więcej na temat maratonu, aby zawsze być gotowym na opowiedzenie o nim wszystkim, którzy pytają: to ile km ma ten maraton?


Ile kilometrów ma maraton i dlaczego dokładnie tyle?

Dla biegaczy – rzecz oczywista, dla osób zaczynających swoją przygodę ze sportem – wielka zagadka. Ile kilometrów ma maraton i dlaczego nie jest to równa liczba, którą łatwo zapamiętać? Maraton to dystans liczący sobie 42,195 km. Początkowo maraton miał 40 km, jednak dystans ten zwiększono o ponad dwa kilometry podczas igrzysk w Londynie. Powodem było przesunięcie mety w pobliże miejsca, w którym trybunach siedział brytyjski król. W ten sposób obecnie wszyscy biegacze muszą pokonywać 42,195 km.

Sama nazwa “maraton” pochodzi od nazwy greckiej miejscowości. Jak zawsze w takich przypadkach, historia powstania maratonu ma swoją własną legendę. Podobno w 490 p.n.e. Grecy po zwycięskiej bitwie z Persami pod Maratonem zauważyli, że armia perska wypłynęła w kierunku bezbronnych Aten. Wtedy Grecy pobiegli do miasta, pokonując niecałe 40 km (dystans między Maratonem a Atenami wynosi 37 km), aby dotrzeć tam równo z okrętami wroga. Dzisiaj nikt nie musi ostrzegać nikogo przed atakiem wroga, ale pokonanie maratonu stało się wyczynem, którym chce się pochwalić większość biegaczy. Chociaż raz w życiu!

Maraton można przebiec w czasie od dwóch do czterech godzin. Rekord świata należy do Kenijczyka Eliuda Kipchoge, który w 2018 roku w Berlinie uzyskał czas 2:01.39. Rok później złamał tę magiczną barierę dwóch godzin i osiągnął czas 1:59:40, jednak organizacja World Athletics nie uznała tego za oficjalny wynik, ponieważ został uzyskany na specjalnych warunkach.

Maraton – ile km ma najdłuższa trasa oraz ile km mają krótsze starty

Maraton nie jest najdłuższą możliwą trasą. Popularne są także ultramaratony rozgrywane na dystansie 50 km, 100 km, 100 mil oraz w biegu 24-godzinnym. Jeśli ktoś chce startować na krótszych trasach, to do wyboru ma półmaraton (21 km) oraz biegi na 10 i 5 km. To najpopularniejsze długości tras. Zazwyczaj podczas przygotowywania się do maratonu biegacza zaczynają od startów na 5 km, aby potem sukcesywnie zwiększać kilometraż.

Do maratonu można dojść od zera. Potrzebna jest jednak determinacja, konsultacje lekarskie, regularne treningi i dieta biegacza. Jeśli na poważnie myślisz o królewskim dystansie, sprawdź, jak przygotować się do maratonu.

Co zabrać ze sobą na bieg w maratonie?

Przygotowanie do maratonu zaczyna się wiele miesięcy przed starem. Ważne są regularne wybiegania i dobra >a href=https://blog.decathlon.pl/sport/bieganie/dieta-przed-maratonem-co-jesc-dzien-tydzien-3-tygodnie-przed-startem/>dieta przed maratonem. Na sam start należy zabrać dobry strój do biegania oraz sprawdzone, wygodne buty do biegania długich dystansów. Bez dobrze dopasowanych butów nie będziemy w stanie poradzić sobie z królewskim dystansem.

Podczas oficjalnych zawodów na trasie zawsze co jakiś czas rozmieszczone są punkty z wodą i szybkim posiłkiem regeneracyjnym. Nie trzeba, ale można i zaleca się z nich korzystać, ponieważ maraton – tyle km – to dla organizmu ogromny wysiłek. Jeśli nie chcemy być zależni od punktów na trasie, weźmy ze sobą mały plecak biegowy/kamizelkę do biegania i spakujmy do niego żele energetyczne. W upalne dni weźmy też czapkę z daszkiem i okulary do biegania.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FIZJOTERAPIA

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?
BIEGANIE

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?
BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu