WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Skarpety kompresyjne do biegania. Co daje kompresja?

25 październik 2020
#PORADY
#SPRZĘT

Skarpetki uciskowe do biegania poprawiają wydolność mięśni w trakcie treningu oraz przyspieszają regenerację po intensywnym wybieganiu. Świetnie sprawdzają się na długich dystansach. Po bieganiu w skarpetach kompresyjnych mniej odczuwamy zmęczenie, mamy też wrażenie, że jesteśmy w stanie biec szybciej i dłużej. Co prawda popularnych “kompresów” nie można używać na co dzień, ale każdy biegacz powinien mieć w szafie chociaż jedną parę takich skarpet. Sprawdź dlaczego.


Do czego służą skarpety kompresyjne?

Skarpety biegowe chronią stopy biegacza przed otarciami i zapoceniem się. Dobrze dobrane i wykonane z wysokiej jakości materiałów sprawnie odprowadzają pot. Jednak wśród biegaczy długodystansowych prawdziwą furorę robią skarpety kompresyjne. To specjalna część odzieży biegowej, która ma za zadanie poprawić krążenie żylne, a co za tym idzie poprawić wydajność pracy serca. Skarpety kompresyjne są długie, stąd też często nazywane są podkolanówkami, kolanówkami bądź też getrami.

Stopniowo uciskają żyły, czego efektem jest nie tylko lepsza wydolność mięśni w trakcie biegu, ale też szybsza regeneracja po treningu. Co więcej, konstrukcja podkolanówek ma gwarantować lepszą stabilizację mięśni łydek. Dzięki temu ponosimy mniejsze ryzyko kontuzji przeciążeniowych. Każdy biegacz, który choć raz biegał w tzw. “kompresach” doskonale zna uczucie, że wtedy może pobiec szybciej i więcej. Zwykłe skarpetki nie są aż tak pomocne w treningach. Minusem skarpet kompresyjnych jest jednak to, że nie można używać ich za często.

Kiedy warto używać podkolanówek kompresyjnych do biegania?

Skarpety kompresyjne sprawdzają się na długich dystansach, kiedy musimy dać z siebie wszystko, jednocześnie długo wytrzymując na trasie. Dlatego najlepiej nakładać je np. wtedy, gdy chcemy przebiec maraton albo kiedy trenujemy długie wybiegania. Nie trzeba ich zakładać na krótkie dystanse, takie jak 5 czy 10 km, chyba że walczymy o wynik i każda, nawet najmniejsza rzecz ma dla nas znaczenie.

Na pewno nie powinno się nosić ich na co dzień, podczas każdego treningu. Skutkiem zbyt częstego noszenia skarpet kompresyjnych jest przyzwyczajenie mięśni łydek do ucisku. A co za tym idzie – brak efektu “wow” po kolejnym założeniu skarpet. Świetnym patentem na przyspieszoną regenerację po zawodach jest nałożenie skarpet kompresyjnych na krótki czas (od 90 do 120 minut).

Czy warto mieć kompresyjne skarpety do biegania?

Jak najbardziej! Skarpety kompresyjne są droższe niż zwykłe skarpetki biegowe, ale też ich działanie jest naprawdę widoczne. To, że pomagają w szybszej regeneracji i wpływają na wydolność mięśni nie jest chwytem reklamowym – mnóstwo znanych biegaczy-rekordzistów stosuje i poleca kompresy.

Kupując skarpetki kompresyjne, należy zwrócić uwagę na ich stopień kompresji oraz dopasować je do swojego rozmiaru stopy. Dobre skarpety powinny być wzmocnione na palcach i piętach, dzięki czemu nie będą się rwać ani powodować otarć. Można śmiało powiedzieć, że skarpety kompresyjne są jednym z najważniejszych elementów dobrego stroju do biegania.

Podobnie jak buty do biegania, skarpety kompresyjne należy przetestować przed startem. Najlepiej założyć je na krótkie wybieganie, aby sprawdzić, czy nie uciskają nas za mocno. Jeśli tak – musimy zmienić stopień kompresji na niższy. Każdy profesjonalny biegacz traktuje “kompresy” jako coś, co należy mieć, przynajmniej na czas startów.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?
BIEGANIE

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?
BIEGANIE

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu