WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Aktywny marsz - jak często uprawiać szybkie chodzenie?

31 sierpień 2020

Jak często powinno się trenować chód sportowy? Czy ze względu na swoją niską kontuzyjność w stosunku do biegania aktywny marsz można uprawiać codziennie? Podobnie jak w treningach biegowych jest to kwestia indywidualna. Chód sportowy można uprawiać codziennie, ale osobom początkującym zaleca się dwa-trzy treningi w tygodniu. Z czasem można zwiększać częstotliwość i intensywność ćwiczeń aktywnego marszu.


Jak często należy trenować chód sportowy?

Wszystko zależy od naszego poziomu wytrenowania. Najrzadziej trenujemy na początku swojej drogi, a najczęściej na wysokim poziomie zaawansowania. Nawet jeśli od początku mamy mnóstwo energii i chcemy trenować codziennie, to pamiętajmy, że możemy łatwo doprowadzić do przetrenowania i kontuzji. Dlatego do częstotliwości treningów chodziarstwa, podobnie jak do treningów biegania, należy podchodzić na spokojnie. Pamiętajmy  też o właściwej technice chodu sportowego. Mimo tego, że jest to mało kontuzyjna aktywność sportowa, to jej niewłaściwe wykonywanie może nam przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jak często powinno się trenować chodziarstwo?

  • Szybkie chodzenie dla początkujących: do trzech treningów w tygodniu.
  • Aktywny marsz dla średnio zaawansowanych: od trzech do pięciu treningów w tygodniu.
  • Chód sportowy dla zaawansowanych: od pięciu do sześciu treningów w tygodniu.

Tak jak w każdym sporcie, tak samo w chodzie sportowym należy pamiętać o przynajmniej jednym dniu na regenerację w tygodniu. Efekty szybkiego chodzenia zauważymy już po miesiącu regularnej aktywności. Chód sportowy to świetny sposób na płaski brzuch oraz pozbycie się cellulitu.

Czy szybkie chodzenie można trenować codziennie?

Czy codzienny trening szybkiego chodzenia jest zdrowy? Podobnie jak przy codziennym bieganiu odpowiedź nie jest oczywista. Z jednej strony wszyscy trenerzy i fizjoterapauci podkreślają rolę odpoczynku i regenracji. Z drugiej nie brakuje biegaczy i chodziarzy, którzy codziennie wyruszają na trening i świetnie się przy tym czują. Dlatego jeśli chcemy codziennie uprawiać chód sportowy, musimy najpierw:

  • udać się do lekarza i zbadać swój ogólny stan zdrowia,
  • zadbać o prawidłową dietę.

Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań do codziennych treningów, to na spokojnie możemy aktywnie maszerować każdego dnia. Jest jednak jedno “ale”. W tym przypadku musimy mocno zwracać uwagę na swoją dietę. Jej składniki powinny być tak dobrane, aby cały czas dawać organizmowi paliwo do wzmożonego wysiłku fizycznego oraz pozwalać na szybką regenerację. Codziennie chodzenie nie może też być mocno wysiłkowe. Jak w każdym treningu trzeba tu zastosować zasadę, według której po ciężkim treningu powinniśmy postawić na lekkie, relaksacyjne ćwiczenia.  

Fot 1. Krzysztof Karpiński

Jak długo powinien trwać trening chodziarza?

Niezależnie od tego, czy chodzimy codziennie czy co drugi dzień, powinniśmy nadać określone ramy czasowe swojej aktywności fizycznej. Zbyt długie i zbyt częste treningi mogą prowadzić do przepalenia mięśni, braku energii oraz braku motywacji do szybkiego chodzenia. Standardowy trening początkującego chodziarza powinien trwać godzinę. Jeśli nie planujemy startować w zawodach, to taki czas treningów powinien być zadowalający. Z czasem, jeśli mamy siłę i czas, możemy przedłużyć treningi do dwóch godzin. 

Zawodowi chodziarze przeplatają treningi długie i krótkie, aby dać radę na długich trasach. Dystanse w chodzeniu sportowym to nawet 50 km, dlatego zawodowi chodziarze muszą być do nich dobrze przygotowani – kondycyjnie i psychicznie. Podstawą udanego treningu jest dobre nastawienie psychiczne, brak kontuzji oraz odpowiednie buty do chodzenia.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CHODZENIE / NORDIC WALKING

Chód sportowy - prędkość. Ile powinna wynosić prędkość chodu sportowego?

Chód sportowy - prędkość. Ile powinna wynosić prędkość chodu sportowego?
CHODZENIE / NORDIC WALKING

Aktywny marsz: ile czasu trzeba na utratę wagi?

Aktywny marsz: ile czasu trzeba na utratę wagi?
CHODZENIE / NORDIC WALKING

Chód sportowy - jak zacząć? Co daje chodzenie?

Chód sportowy - jak zacząć? Co daje chodzenie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu