WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Chód sportowy a bieganie - czy szybkie chodzenie jest bardziej wymagające?

26 sierpień 2020

Czy chód sportowy jest bardziej wymagający niż bieganie? Porównanie tych dwóch dyscyplin sportowych pokazuje, że w obu przypadkach angażowane są te same grupy mięśni, a efekty wysiłku są podobne. Bieganie jednak szybciej męczy, co nie zmienia faktu, że do intensywnego chodu sportowego także potrzebna jest kondycja. Ponadto cały czas trzeba zwracać uwagę na prawidłową technikę chodu, która jest wymagająca!


Fazy chodu a fazy biegu – różnice między chodziarzami i biegaczami

Podstawową różnicą między chodem sportowym a bieganiem jest technika ćwiczeń. Krok biegowy jest krótszy i zawiera w sobie następujące fazy: lotu, podparcia, lotu, przestawienia nogi do przodu i lotu. Z kolei fazy chodu to postawienie pięty, pełny kontakt stopy z podłożem, odepchnięcie stopy palcami, przestawienie nogi do przodu, postawienie pięty. Technika chodzenia sportowego wygląda więc zupełnie inaczej niż technika prawidłowego biegu.

W związku z tym inne są też potrzeby stóp biegaczy i chodziarzy. Buty do biegania muszą mieć lepszą amortyzację ze względu na mocniejsze wstrząsy. Buty do chodzenia muszą być wygodne, ale nie potrzebują już tak silnej amortyzacji – kolana i stawy nie są narażone na mocne wstrząsy.

Chodziarze podczas treningów muszą skupiać się na utrzymaniu odpowiedniej prędkości, technice i oddechu. Biegacze też biorą pod uwagę te elementy, jednak nie są tak mocno ograniczeni techniką jak chodziarze. Nieprawidłowa postawa ciała i ruch nóg w chodzie sportowym są w końcu podstawą do dyskwalifikacji podczas różnego rodzaju eventów w chodzeniu sportowym.

Czy chód sportowy jest tak samo wymagający jak krok biegowy?

Tak! Choć technika ćwiczeń jest inna, to chodzenie sportowe jest równie wysiłkowe jak standardowy trening biegowy. Angażuje mięśnie nóg, pośladków, brzucha i ramion – czyli wszystkie mięśnie, które pracują podczas biegania. Chodziarze intensywnie pracują barkami, udami oraz muszą skupiać się na właściwym oddychaniu. To oznacza, że podejmują równie duży wysiłek jak biegacze. Właściwa prędkość chodu sportowego jest mocno zbliżona do standardowej prędkości początkujących i średnio zaawansowanych biegaczy. Co więcej, jest o wiele szybsza niż prędkość osiągana przez osoby biegające techniką slow jogging.

Krok biegowy jest jednak bardziej męczący. Biegając szybciej tracimy energię, dlatego chód sportowy można trenować dłużej niż bieganie. Intensywny chód nie zmęczy nas tak mocno jak jogging, ale w ogólnym rozrachunku jest tak samo wymagający.

Czy chód sportowy może zastąpić bieganie?

Szybkie chodzenie ma tak samo dobry wpływ na kondycję i sylwetkę jak bieganie. Aktywny marsz pozwala na szybką utratę wagi. Tak samo jak bieganie pozwala na skuteczne pozbycie się cellulitu. Jest jednak znacznie mniej obciążający dla kolan i stawów. 

Dlatego jeśli posiadasz przeciwwskazania do biegania, ale chcesz się ruszać i zależy ci na utracie kilogramów, to pomyśl o chodzeniu sportowym. To idealny sposób na zwiększenie swojej wytrzymałości, zwiększenie wydolności płuc oraz zbudowanie masy mięśniowej. Trening chodzenia sportowego jest męczący i wymagający, ale w porównaniu do biegania znacznie bezpieczniejszy. Może być też świetnym wstępem do treningów biegowych.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CHODZENIE / NORDIC WALKING

Aktywny marsz: ile czasu trzeba na utratę wagi?

Aktywny marsz: ile czasu trzeba na utratę wagi?
CHODZENIE / NORDIC WALKING

Chód sportowy - jak zacząć? Co daje chodzenie?

Chód sportowy - jak zacząć? Co daje chodzenie?
CHODZENIE / NORDIC WALKING

Nordic walking - marsz po zdrowie

Nordic walking - marsz po zdrowie

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu