WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Dlaczego warto trenować crossfit? TOP 7 korzyści!

25 lipiec 2018
#PORADY

Podobno dla kobiet to kolejny sposób na schudnięcie i zrobienie ładnej sylwetki, a mężczyźni bardziej doceniają jego „siłową” i wytrzymałościową stronę. W rzeczywistości sport ten kształtuje 10 najważniejszych zdolności siłowych: odporność krążeniową i oddechową, siłę, wytrzymałość mięśni, rozciągliwość, szybkość, sprawność, psychomotorykę, równowagę i precyzję. Zyskuje coraz większe uznanie zarówno byłych sportowców innych dyscyplin, jak i osób prowadzących siedzący tryb życia.

Poniżej mam dla Ciebie listę korzyści jakie płyną z uprawiania crossfitu.

#1  Połącz wszystko w jednym

Jeden sport,  a  zawiera w sobie bieganie, wiosłowanie, trening siłowy, kalistenikę, gimnastykę, dzięki czemu wszechstronnie nas rozwija. Szczególną uwagę przywiązuje się do techniki wykonywania ćwiczeń – powinny być wykonywane w prawidłowych wzorcach ruchowych. Po rozgrzewce z reguły następuje przygotowanie do części właściwej treningu. Trener pokazuje ćwiczenia, my powtarzamy, zwracając uwagę na prawidłową technikę. Wtedy można wyłapać u początkującego każdy błąd ruchowy i postawy.

#2 Dostosuj trening do swoich możliwości

Skalowanie, czyli dostosowanie treningu do każdego: młodszego, starszego, bardziej i mniej doświadczonego i wysportowanego. Jest to zaleta, która dla mnie jest najważniejsza. Gdy wybrałam się na pierwszy trening i padło pytanie, kto jest w stanie zrobić bez problemu pięć pompek, wydało mi się to banalne. Pomyślałam: Przecież umiem. Każdy wykonał pompki. Tylko dwóm osobom instruktor zaliczył wszystkie próby i powiedział, że mogą działać dalej. Reszta dostała skrzynię na pomoc (jako podwyższenie, na którym można oprzeć ręce). Po chwili zorientowałam się dlaczego…

Fot 1. Materiał własny | Twój trening na siłowni powinien być bardzo urozmaicony!

Byłam w stanie wykonać w miarę poprawnie technicznie 5 pompek, no może 4 i pół, ale podczas gdy później przez 7 minut miałam wykonać je jak najszybciej, nie byłabym w stanie. Sztangę z kolei zastąpiliśmy lekką rurką – PCV-ką. Czy trening był lekki? Zdecydowanie nie, zakwasy były porządne!

#3 Podejmij wyzwanie

Każdy trening może być związany z przekraczaniem własnych barier – zarówno fizycznych jak i psychicznych. Natomiast grupa treningowa będzie wsparciem i motywacją. „Jeszcze jedno powtórzenie, jeszcze jedna seria” – słyszysz od trenera. W jednym z boxów, trenujący nazywali siebie stadem – pomiędzy nimi tworzy się rywalizacja, ale taka, która pomaga podnieść więcej „żelastwa”, pobiec szybciej, pomogą się też podnieść, udzielą rady i przybiją piątkę.

„Jeszcze jedno powtórzenie, jeszcze jedna seria”

#4 Urozmaicaj swój trening

Nie każdemu odpowiada wybieganie kilometrów po asfalcie czy parku, a las, który może być ciekawszy, jest mniej dostępny. Dzięki zestawieniu wielu dyscyplin sportowych oraz kształtowaniu różnych zdolności,  ćwiczenia są bardzo zdywersyfikowane. Nie ma miejsca na nudę!

#5 Odbuduj wytrzymałość

Crossfit łączy w sobie trening interwałowy z siłowym, dlatego przez cały czas pracujemy nad swoją kondycją. Wysokie tętno towarzyszy nam przez całe zadanie, które mamy do wykonania. Jak to działa? Określoną serię mamy do wykonania jak największą liczbą powtórzeń w określonym czasie lub konkretną liczbę serii wykonujemy jak najszybciej. Wytrzymałość można wypracować w stosunkowo krótkim czasie, a przekłada się ona na wiele innych sfer życia codziennego.

Fot 2. Materiał własny | Crosstrening jest niezwykle wymagający fizycznie!

#6 Rozwiń siłę

Ćwiczyć będziesz zarówno z ciężarem własnego ciała, jak i z zewnętrznym obciążeniem. Ćwiczenia z własnym ciężarem to wszystko, co składa się na kalistenikę i cross trening, czyli różnego rodzaju warianty pompek, dipy, podciąganie, ćwiczenia na kółkach gimnastycznych, w staniu na rękach etc. Trenując, szybko zauważysz progres. Martwy ciąg czy rwanie sztangi zaczniesz od plastikowej rurki, potem będziesz podnosić gryf olimpijski o wadze 15/20kg, a niedługo dorzucisz do tego jeszcze bumpery – talerze z obciążeniem.

#7 Wyrzeźb sylwetkę

 Zgrabna, umięśniona sylwetka to skutek uboczny regularnych ćwiczeń i zdrowego trybu życia. Nieodzownym elementem crossfitu jest utrata tkanki tłuszczowej, a także budowa mięśni. Płaski brzuch albo sześciopak? Umięśnione nogi? Zgrabna pupa? Już teraz możesz wyobrazić sobie siebie podczas kolejnych wakacji na słonecznej plaży! 🙂

Czasem można się spotkać ze stwierdzeniem, że crossfit nie jest do końca zdrowy… Jak z każdym sportem i we wszystkich intensywnych ćwiczeniach, należy w crossficie zachować rozsądek. Przecenienie własnych możliwości może doprowadzić do wyczerpania organizmu. Warto zacząć trenować pod okiem instruktora, w licencjonowanym boxie crossfitowym.

A Ty, spróbowałeś już tego sportu?

Dominika Niemyska Decathlon Warszawa Okęcie
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Okęcie w Warszwie – chętnie doradzę Wam w w kwestii kilku sportów: kolarstwa, triathlonu, sportów wodnych i sportów siłowych. Ponadto, interesuję się też fizjoterapią i jestem trenerem personalnym. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: dominika.niemyska@decathlon.com. Do zobaczenia!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Okęcie w Warszwie – chętnie doradzę Wam w w kwestii kilku sportów: kolarstwa, triathlonu, sportów wodnych i sportów siłowych. Ponadto, interesuję się też fizjoterapią i jestem trenerem personalnym. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: dominika.niemyska@decathlon.com. Do zobaczenia!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CROSS TRENING, FITNESS

Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?

Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?
CROSS TRENING, FITNESS

Jak oddychać podczas treningu siłowego?

Jak oddychać podczas treningu siłowego?
CROSS TRENING, FITNESS

4 ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej

4 ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu