WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Dziecięcy strój do ćwiczeń - jak wybrać strój na wf?

30 lipiec 2020
#PORADY

Biała koszulka i granatowe spodenki to klasyka stroju na wf. Jednak sam kolor stroju do ćwiczeń dla dzieci nie ma znaczenia – liczy się jego funkcjonalność. Wybierając strój na wf dla dziewczynek i chłopców należy pamiętać więc o wygodzie, bezpieczeństwie i komforcie psychicznym dziecka. Najważniejszą podstawą są buty zapewniające stabilność i przyczepność – zarówno na hali, jak i na boisku zewnętrznym. Nieco inne zasady panują przy wyborze stroju do ćwiczeń dla dzieci na zajęcia na pływalni. Sprawdź, jak wybrać strój na wf dla dziecka.


Strój do ćwiczeń dla dziecka – czym się kierować przy wyborze dziecięcej odzieży sportowej?

Strój na wf powinien być przede wszystkim wygodny. Wiele szkół zaleca przygotowanie dziecku białej koszulki oraz krótkich, ciemnych spodenek, a także butów na zmianę. Na dobrą sprawę – jeśli szkoła nie wystosuje specjalnych zaleceń – kolor odzieży nie jest istotny. Ważne, aby koszulka na wf była przewiewna i lekko luźna (nie może opinać sylwetki). Spodenki zgodnie z powszechnymi zaleceniami mogą być krótkie, ale nie powinny być za krótkie – czyli podczas rozgrzewki, rozciągania i podskoków nie mogą być widoczne pośladki dziecka. W końcu jeśli chcemy wyrobić w dziecku miłość do sportu, to nie możemy go narażać na dyskomfort psychiczny. Dobrym wyjściem na zimniejsze dni są legginsy dziecięce dla dziewczynek, ale nie sprawdzą się przy wysokich temperaturach.

Ważnym elementem są buty. Sportowe buty dla dzieci do zajęć wf na hali lub na trawie muszą: mieć dobrą amortyzację, być stabilne oraz chronić kostki. Aby dobrze dobrać buty dla dziecka na wf, wystarczy kierować się podobnymi wymaganiami, jakie sami stawiamy kupując dla siebie np. buty do biegania. Na pewno nie powinno się kupować zwykłych adidasów z cienkiego materiału na płaskiej podeszwie – kiedyś widok dzieci na wf-ie w takich butach był codziennością. Obecnie świadomość rodziców jest już większa. Wychowanie fizyczne to często szybkie biegi, dynamiczne podskoki oraz gwałtowne skręty. Dlatego stopy i nogi dziecka muszą być dobrze chronione.

Jak powinien wyglądać strój na wf dla dziewczynki?

Koszulka na wf powinna być lekko luźna oraz przewiewna. Dobrze, żeby sprawnie odprowadzała pot i niwelowała jego zapach. Niestety wciąż w wielu szkołach prysznic po zajęciach wf jest tylko teorią, dlatego trzeba zadbać o jak największe ograniczenie przykrego zapachu – zwłaszcza jeśli dziecko ma jeszcze później inne lekcje. Dół stroju do ćwiczeń mogą stanowić przewiewne spodenki lub legginsy.

Obowiązkowo należy wyposażyć dziecko w skarpetki sportowe, które służyć będą tylko do ćwiczeń na wf-ie. Jeśli kupujemy strój na wf do gimnazjum (lub po prostu strój dla dziewczynki, która weszła już w okres dojrzewania), to powinniśmy zainwestować w stanik sportowy. Z pewnością zwiększy to komfort i wygodę ćwiczeń. Przed wejściem na salę dziewczynki powinny związać włosy oraz zdjąć całą biżuterię (naszyjniki, kolczyki, pierścionki).

Fot 1. Materiał własny

Jak skompletować strój na wf dla chłopca?

Podobnie jak w przypadku dziewczynek strój do ćwiczeń powinien być luźny (pozwalający na swobodne wykonanie np. rozgrzewki na wf), wygodny i dobrze odprowadzający pot. Zamiast spodenek – jeśli jest zimno – można postawić na cieplejsze spodnie dresowe. 

Kolor koszulek, spodenek i skarpet nie jest istotny (chyba że regulamin szkoły ściśle go określa). Jeśli w okresie wiosna-jesień uczniowie mają zajęcia na boisku zewnętrznym, to warto kupić dodatkową bluzę sportową (tak samo w przypadku stroju na wf dla dziewczynek).

Jaki strój na wf przygotować, jeśli dziecko uczęszcza na basen?

W wielu szkołach dzieci w wieku ośmiu lat w ramach wychowania fizycznego uczęszczają na pływalnie. Ponadto coraz więcej szkół stara się oferować pływanie na basenie jako regularne zajęcia wf. Niekiedy basen umiejscowiony jest bezpośrednio w szkole, a często trzeba do niego po prostu dojść. Zazwyczaj jednak pływalnia znajduje się w okolicy szkoły. Dzieci, które zamiast tradycyjnych zajęć wychowania fizycznego mają zajęcia na pływalni potrzebują innego stroju niż tradycyjne koszulka i spodenki na wf.

Chłopcom wystarczą sportowe kąpielówki chłopięce, które zapewnią im komfort psychiczny i wygodę podczas zajęć. Kąpielówki nie mogą być za małe ani za duże, najlepiej sprawdzą dopasowane slipy pływackie. Jeśli regulamin szkoły zabrania pływania w luźniejszych i dłuższych spodenkach, a dziecko nie lubi nosić krótkich slipek, to można kupić model slipów sięgających do kolan – np. spodenki pływackie Jammer 900 Fast Fina Nabaiji.

W przypadku dziewczynek najlepiej kupić strój jednoczęściowy – dla ich wygody i uniknięcia przykrych niespodzianek, takich jak podwinięcie się materiału stanika pływackiego podczas skoków do wody. Istnieją staniki pływackie, które minimalizują takie ryzyko, jednak strój jednoczęściowy zawsze jest pewniejszy. Kostium kąpielowy dziewczęcy powinien dawać pełną swobodę ruchów oraz zwyczajnie podobać się samej jego użytkowniczce, żeby chciała go nosić.

Kupując strój na wf na basen dla dziecka, należy pamiętać też o okularach do pływania, czepku oraz ręczniku szybkoschnącym. Całość sportowej wyprawki szkolnej można schować do oddzielnej torby lub plecaka na strój na wf.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci
DLA RODZICÓW

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu