WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak zachęcić dzieci do sportu?

29 lipiec 2019
#PORADY

Chciałbyś zachęcić swoją pociechę do uprawiania sportu, ale nie masz pojęcia, jaka dyscyplina będzie odpowiednia w tym wieku? Zostań ze mną, mam dla Ciebie kilka wskazówek…


Twój szkrab skacze, czołga się, wspina i odkrywa wszystkie swoje fizyczne zdolności, lecz ma kłopot z ukierunkowaniem energii? Uwielbia gry komputerowe, ale trzymanie się jednej aktywności przychodzi mu z trudem?Nasza instruktorka sportu i zdrowia, która wie wszystko o korzyściach z ćwiczeń dla dzieciaków, udzieliła mi kilku wskazówek, jak pomóc maluchom, by złapały sportowego bakcyla i czerpały z ruchu mnóstwo frajdy!

sport dla dzieci

Fot 1. Materiał własny | Spraw, żeby Twoje dziecko złapało sportowego bakcyla

Zamiłowanie do ruchu

Aby zainteresować swoje dziecko codzienną aktywnością fizyczną, nie musisz koniecznie zapisywać go do klubu. „Spacer w lesie, przechadzka po parku czy nawet wejście po schodach to wszystko doskonałe okazje, by Twój maluch rozwijał swoje zdolności motoryczne” – wyjaśnia instruktorka. „Aktywność fizyczną zdecydowanie można też zapoczątkować w domu. To świetne miejsce, by obudzić w swoim dziecku zamiłowanie do ruchu. Dmuchanie baniek mydlanych to na przykład bardzo dobry sposób na ćwiczenie oddechu!”

sport dla dzieci

Fot 2. Materiał własny | Bądź wsparciem i największym kibicem swojego dziecka

Pierwsze aktywności

Poza galopem do szkoły na zabawkowym lajkoniku czy przeskakiwaniem białych pasów na przejściu dla pieszych Twoje dziecko już od czwartego miesiąca życia może chodzić na basen, o ile ma aktualne szczepienia. Zajęcia z pływania dla niemowląt są dostępne wszędzie, podobnie jak gimnastyka dla maluchów powyżej dwóch lat. „Pływanie dla maluchów to doskonała okazja, by wyjść z nimi z domu i czerpać radość ze wspólnych doświadczeń rodzic-dziecko, a także od małego oswoić je z wodą”. Podobnie jak w przypadku gimnastyki dla maluchów, która ma na celu wspierać brzdące w rozwoju zdolności motorycznych, zabawa na basenie pomaga im budować koordynację i rozumieć oraz kontrolować możliwości fizyczne swego ciała!

sport dla dziecka

Fot 3. Materiał własny | Gimnastyka, balet pozwolą Twojemu dziecko budować zdolności motoryczne

Rzuć im wyzwanie!

W ofercie zajęć dla dzieci powyżej trzeciego roku życia pojawia się całe mnóstwo nowych możliwości: od tenisa po judo przez sporty zespołowe czy zręcznościowe. „Dzieci od trzech do sześciu lat są wciąż na etapie wybierania dyscypliny, która sprawia im przyjemność. Nie powinno się ich specjalizować w konkretnej dziedzinie. Zamiast tego pozwól im próbować wielu różnych rzeczy” – radzi instruktorka. Od szóstego-siódmego roku życia szkraby mogą zacząć skupiać się na jednej dyscyplinie. „Nie należy przeciążać ich aktywnościami ani nakładać na nie zbyt dużej presji. Sport powinien pozostać przyjemnością” – wyjaśnia instruktorka. „Dni otwarte w klubach sportowych stanowią doskonałą okazję, by dziecko znalazło aktywność, która mu się podoba. Gdy dołączy do klubu, dobrze, aby zrozumiało, jak długo trwa członkostwo (np. rok), tak by miało poczucie odpowiedzialności”. Jeśli pociecha nie wydaje się szczególnie zainteresowana, niech dołączy do tej samej drużyny lub klubu, do których uczęszczają jej koledzy – może oni zachęcą ją, aby spróbowała!

sport dla dziecka

Fot 4. Materiał własny | Pozwól swojemu dziecku zdecydować, który sport jest mu najbliższy 

Czy kolejnym krokiem są zawody?

Jeśli Twoje dziecko naprawdę uwielbia dany sport, od ósmego lub dziewiątego roku życia może zacząć uczestniczyć w zawodach. „Nie wszystkie dzieci będą zainteresowane udziałem, ale zawody mogą stanowić dla nich wyzwanie, które sprzyja wzrostowi samooceny, rozumieniu własnych granic i chęci ich przekraczania. Dla niektórych malców mogą być także prawdziwym źródłem motywacji”.

Twoją rolą jest natomiast słuchanie swego dziecka i bycie jego największym kibicem! 🙂

sport dla dzieci

Fot 5. Materiał własny | Uczestnictwo w zawodach pozwoli Twojemu dziecku poznać granice swoich możliwości, a także da szansę do ich przekraczania

W jakim wieku Twoje dziecko zaczęło uprawiać sport? Jaka dyscyplina całkiem je pochłonęła? Podziel się z nami swoim doświadczeniem!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko
DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu