WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak zachęcić dzieci do uprawiania sportu?

29 sierpień 2018
#PORADY

Chciałbyś, aby Twoje dziecko zaczęło uprawiać sport, ale nie masz pojęcia, jaka dyscyplina byłaby odpowiednia do jego wieku? Zostań z nami, mamy dla Ciebie kilka wskazówek…


Czy Twój szkrab wspina się, czołga, skacze i odkrywa swoje fizyczne możliwości, ale ma trudność z ukierunkowaniem energii? A może uwielbia gry komputerowe, za to nie potrafi skupić się dłużej na jednej, konkretnej aktywności? Joëlle Jolly, francuska instruktorka sportu i zdrowia, która wie wszystko o korzystnym wpływie ćwiczeń na dzieci, udzieliła nam kilku wskazówek, dzięki którym Twoje pociechy zainteresują się sportem i będą miały z niego mnóstwo frajdy!

Połknąć ruchowego bakcyla

Nie musisz koniecznie zapisywać swojego dziecka do klubu sportowego, aby zachęcić je do codziennej aktywności fizycznej. „Spacer po lesie, odwiedziny w parku czy nawet wchodzenie po schodach to dla maluchów świetna możliwość rozwijania zdolności motorycznych” – wyjaśnia Joëlle. „Aktywność fizyczną zdecydowanie można zapoczątkować w domu. To idealne otoczenie, by dziecko polubiło ruch. Na przykład puszczanie baniek stanowi wspaniały sposób na trenowanie oddechu!”

Fot 1. Materiał własny | Nawet wchodzenie po schodach to dla maluchów świetna możliwość rozwijania zdolności motorycznych

Pierwsze dziecięce aktywności

Oprócz jazdy do szkoły na niewidzialnym kucyku i skakania pomiędzy białymi pasami przejścia dla pieszych Twoje dziecko już od 4. miesiąca życia może chodzić na basen. Zajęcia z pływania dla niemowląt są dostępne na wielu pływalniach, podobnie jak gimnastyka dla maluchów i dzieci powyżej 2. roku życia. „Pływanie dla maluchów stanowi idealną okazję do wyjścia z domu i przeżycia wspólnych chwil z berbeciem, który od małego przyzwyczaja się do kontaktu z wodą”. Podobnie jak gimnastyka dla maluchów, która doskonale wspiera rozwój ruchowy dziecka, zabawa w basenie pomaga szkrabom wykształcić koordynację, zrozumieć swoje ciało i kontrolować jego fizyczne możliwości!

Fot 2. Materiał własny | Zajęcia z pływania dla dzieci są dostępne na wielu pływalniach

Wyzwania mile widziane!

Od 3. roku życia otwiera się pełna oferta możliwości, od tenisa po judo, sporty zespołowe i zręcznościowe. „Między 3. a 6. rokiem życia dzieci są wciąż na etapie, w którym wybierają daną dyscyplinę ze względu na to, że wiąże się ona z zabawą. Nie powinno się ich specjalizować w konkretnej dziedzinie. Zamiast tego pozwól dziecku próbować wielu różnych rzeczy” – radzi Joëlle. W wieku 6 czy 7 lat maluchy mogą zacząć się koncentrować na jednej, wybranej dyscyplinie. „Nie należy przeciążać dzieci aktywnościami ani nakładać na nie nadmiernej presji. Sport powinien pozostać przyjemnością” – wyjaśnia instruktorka.

Fot 3. Materiał własny | Między 3. a 6. rokiem życia dzieci są wciąż na etapie, w którym wybierają daną dyscyplinę ze względu na to, że wiąże się ona z zabawą

„Dni otwarte w klubach sportowych są świetnym sposobem, by dzieci odnalazły swoją ulubioną aktywność. Jeśli wstąpią do klubu, muszą rozumieć, jak długo trwa członkostwo (np. rok), by miały poczucie odpowiedzialności”. Jeśli Twój maluch nie wydaje się szczególnie zainteresowany, niech dołączy do klubu lub drużyny, do której należą jego przyjaciele – być może oni przekonają go, by spróbował swoich sił!

Czy zawody to kolejny etap?

Jeśli Twoje dziecko naprawdę uwielbia dany sport, od 8. lub 9. roku życia może zacząć brać udział w zawodach. „Nie wszystkie dzieci będą zainteresowane zawodami, ale udział w nich może stanowić wyzwanie wpływające pozytywnie na samoocenę, pomagające zrozumieć swoje granice i zachęcające do przekraczania ich. Dla niektórych szkrabów rywalizacja bywa prawdziwym źródłem motywacji”. Twoim zadaniem jest słuchać swojego dziecka i być jego kibicem numer jeden!

Ile lat miała Twoja pociecha, gdy zaczęła uprawiać sport? Jaka dyscyplina całkowicie ją pochłonęła? Podziel się z nami swoim doświadczeniem! 🙂

Autor: Sylvia – pasjonat jeździectwa.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci
DLA RODZICÓW

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu