WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jazda rowerem i hulajnogą - ekologiczna i bezpieczna droga do szkoły

30 lipiec 2020
#PORADY

Jedno z popularnych zadań matematycznych zaczyna się od słów “Ala jeździ do szkoły rowerem, a Ola skuterem…”. W tym zdaniu zawiera się prosta recepta na szybki i zdrowy dojazd do szkoły – czyli rower! Coraz popularniejsze jest także dojeżdżanie do szkoły na hulajnodze. Bo skoro można jechać rowerem do pracy, to można także tak dojechać do szkoły! Ważne, aby była to bezpieczna droga do szkoły. Poznaj zalety i zasady jazdy rowerem i hulajnogą do szkoły.


Rowerem do pracy… i do szkoły! Dzieci na rowerze mogą dojeżdżać do szkoły

Dzieci mogą jeździć rowerem po chodniku, jeśli spełnią określone warunki przepisów ruchu drogowego. Mogą także – jeśli mają więcej niż 10 lat i wyrobioną kartę rowerową – poruszać się po jezdni, jeśli mają na sobie zabezpieczenie takie jak kask na rower oraz odblaski. To oznacza, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dzieci na rowerze dojeżdżały do szkoły. Oczywiście tylko w sytuacjach, jeśli mają możliwość jechać bezpieczną drogą do szkoły (ścieżką rowerową, chodnikiem, mało uczęszczaną drogą) albo jeśli towarzyszy im rodzic.

Dojazd rowerem do pracy jest bardzo popularny, natomiast dojazd rowerem do szkoły dopiero zaczyna pojawiać się w świadomości rodziców jako ekologiczna i wygodna opcja. Zarówno rowery, jak i hulajnogi dla dzieci mają mnóstwo zalet, należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. To normalne, że każdy rodzic martwi się, czy jego dziecko na rowerze będzie bezpieczne. Na szczęście można zrobić wiele, aby to bezpieczeństwo zmaksymalizować.

Fot 1. Materiał własny

Przygotowanie roweru do jazdy do szkoły

To podstawa jeżdżenia rowerem do szkoły. Rower musi być dopasowany do wzrostu dziecka, a kierownica musi być odpowiednio ustawiona.

Jednoślad powinien przechodzić regularne przeglądy. Należy także zaopatrzyć dziecko w dobre zabezpieczenia rowerowe, aby zminimalizować ryzyko kradzieży. Jeśli dziecko zauważy, że coś w rowerze nie działa tak, jak powinno, to do momentu zlokalizowania i naprawy problemu nie można pozwalać na dojazd rowerem do szkoły. Podobnie w przypadku hulajnogi. Tego typu pojazdu także muszą być regularnie sprawdzane.

Dzieci na rowerze – przygotowanie do dojazdu do szkoły

Najważniejszy jest dobór kasy rowerowego. Następnie musimy nauczyć dziecko przepisów ruchów drogowego dla rowerzystów – w wersji dopasowanej do wieku młodego kolarza. Nie można jednak pozwolić wyjechać na ulicę dziecku, które nie zna podstawowych zasad poruszania się po szosie. Jeśli mocno boimy się o dziecko, możemy kupić mu dodatkowe ochraniacze na kolana i łokcie. Pamiętajmy jednak, że przewrócenia się zdarzają, a wszystkiemu nie jesteśmy w stanie zapobiec. W samym rowerze należy sprawdzić sprawność hamulców oraz stan opon.

Od małego należy pokazywać dziecku prawidłową pozycję na rowerze. W ten sposób dziecko od razu będzie miało większą stabilność i równowagę. Jeśli droga do szkoły jest dłuższa i jest możliwość mocnego spocenia się rowerzysty podczas jazdy, pamiętajmy o ubraniu na zmianę (aby dziecko czuło się komfortowo w szkole). Przyda sią wtedy dobry i pojemny plecak szkolny.

Fot 2. Materiał własny

Co daje jeżdżenie rowerem do szkoły?

Dziecko, które jeździe rowerem lub hulajnogą do szkoły, uczy się samodzielności i odpowiedzialności. Wyrabia także kondycję i dowiaduje się, że sport może być praktyczny. Jeżdżenie rowerem do szkoły to dbanie o środowisko – mnóstwo dzieci jest dowożonych do szkół przez rodziców samochodami, nawet jeśli są to małe odległości. 

Tymczasem można w prosty sposób zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do środowiska i zadbać o własny portfel, wydając mniej na paliwo. Jeśli dziecko ma możliwość jechania bezpieczną drogą do szkoły, powinniśmy mu pozwolić w okresie ciepłych miesięcy jeździć rowerem (albo hulajnogą). Młodsze dzieci także można “dowozić” do szkoły w ten sposób, jadąc za nimi po ścieżce rowerowej.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko
DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu