WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Pływanie dla maluchów: jakie są korzyści?

30 sierpień 2018
#PORADY

Celem zajęć z pływania dla niemowląt nie jest uczynienie z Twojego malucha przyszłej gwiazdy stylu motylkowego na 50 m. Ich założenie jest jednak równie godne pochwały, ponieważ chodzi o wsparcie rozwoju Twojego dziecka. Aby to osiągnąć i w pełni skorzystać z zajęć, musisz tylko kierować się jednym słowem-kluczem, którym jest… zabawa!

Wszyscy na pokład!

Wspaniałą misją zajęć z pływania dla maluchów jest odkrywanie wody przez zabawę. Wiele pływalni oferuje dzieciom w wieku od 4 miesięcy do 6 lat możliwość wesołego pluskania się w wodzie. Wszystko jednak dzieje się stopniowo, bez skoków na głęboką wodę – dosłownie i w przenośni.

Bez nurkowania

Najpierw pod czujnym okiem instruktora wejdziesz do basenu z maluchem na rękach, potem dziecko przejdzie na pływającą matę, a następnie dzięki zabawnym ćwiczeniom będzie stopniowo odkrywało nowe wrażenia związane z kontaktem z wodą. Gdy maluch nabierze pewności, będzie mógł zanurkować, a Ty zachwycisz się jego wrodzoną umiejętnością wstrzymywania oddechu. Twoja pociecha może się poczuć w nowym otoczeniu niczym ryba w wodzie, z zaskoczeniem doznawać uczucia wyporności i odprężenia oraz powoli przyzwyczajać się do przezwyciężania swoich lęków. Czas na zabawę!

Fot 1. Materiał własny | Twoja pociecha może się poczuć w nowym otoczeniu niczym ryba w wodzie

Wolność

W wodzie dzieci swobodnie posługują się swoim ciałem, wykonując cudaczne ruchy i przyjmując pozy, jakich wymagają zabawy z matą, piłką, deską czy na zjeżdżalni. Króluje zabawa: dziwaczne pozycje i odkrywanie nowych doznań wszelkiego rodzaju sprzyja rozwojowi psychomotorycznemu i sensorycznemu. Prawdziwe szaleństwo!

Sprawność ruchowa w akcji

Wiele rekreacyjnych aktywności, z których czerpie radość Twoje dziecko, uaktywnia jego zdolności motoryczne, rozwija układ krążenia i stanowi wyzwania, których maluch będzie się coraz chętniej podejmował. W ten sposób wypracuje pewność siebie, która przełoży się na większą samodzielność. O tak, wszystkie te basenowe doświadczenia i przygody zwiększą jego sprawność także poza wodą i ułatwią opanowywanie nowych pozycji.

Fot 2. Materiał własny | Wiele rekreacyjnych aktywności, z których czerpie radość Twoje dziecko, uaktywnia jego zdolności motoryczne

Rozwój sensoryczny

Jeśli zaś chodzi o nowe doznania, to dzięki nim Twoje dziecko zyska świadomość własnego ciężaru, kontaktu skóry z wodą, różnorodnych dźwięków słyszanych pod i nad wodą, a także rozwinie niesamowite poczucie wolności. Uważaj, nawet domowe kąpiele mogą się stać chwilami radości!

Pływanie? Na później

Pomimo wielu zalet zajęć dla maluchów nie stanowią one gwarancji, że Twoje dziecko opanuje styl klasyczny wcześniej od swoich rówieśników. Nie chodzi w nich bowiem o naukę pływania. Twoja pociecha będzie się jednak czuła w wodzie bardziej swobodnie, co stanowi pewną przewagę podczas nauki pływania w wieku 5 czy 6 lat.

Wspólne chwile radości

Zajęcia z pływania dla maluchów odbywają się często w grupach, pomagają więc wprowadzić dziecko do życia społecznego, zwłaszcza poprzez zabawy grupowe. Dzieci obserwują i naśladują siebie nawzajem oraz konfrontują się ze sobą, a kontakt tego typu jest bardzo korzystny dla ich późniejszych relacji. Rodzicom z kolei zajęcia te dają okazję do przeżycia wspaniałych wspólnych chwil z dzieckiem, co również wzmacnia jego rozwój emocjonalny.

Fot 3. Materiał własny | Dzieci obserwują i naśladują siebie nawzajem

Kilka środków ostrożności

Aby dziecko mogło w pełni skorzystać z zajęć pływania dla maluchów, powinno mieć wszystkie aktualne szczepienia i nie cierpieć na przewlekłe infekcje ucha ani astmę. Upewnij się też, że woda w basenie ma temperaturę ok. 32°C i że poszczególne sesje trwają od 15 do 30 minut. Nie zapomnij też o ciepłym ręczniku dla dziecka oraz o przekąsce przed zajęciami i po ich zakończeniu. I pamiętaj, że chlor obecny w basenach może powodować pewne dolegliwości uszu, nosa, gardła lub układu oddechowego.

Zalecane jest więc zachowanie odpowiednio długich przerw pomiędzy zajęciami, dokładne mycie malucha przed wejściem do basenu i po wyjściu z niego, a także napojenie dziecka wodą, aby zapobiec wymiotom, jeśli niechcący połknie ono wodę z basenu.

A może widzisz jeszcze inne zalety pływania dla maluchów? Podziel się z nami! 🙂 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko
DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu