WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak jeździć na łyżwach?

29 wrzesień 2022
#PORADY

W okresie zimowym lodowiska szczególnie te na świeżym powietrzu przeżywają prawdziwe oblężenie. W większości wybierają się na nie osoby, które jeżdżą na łyżwach rekreacyjnie. Dlatego często można zaobserwować, jak ludzie mają problem, aby utrzymać równowagę i niekontrolowanie wpadają na barierki i innych użytkowników lodowiska… Aby uniknąć takich sytuacji, należy poznać podstaw jazdy na łyżwach, a następnie przećwiczyć je w bezpiecznych warunkach. Łyżwiarstwo to wspaniały sport!


Jak jeździć na łyżwach? Podstawy jazdy

Naukę jazdy na łyżwach należy zacząć od nauki utrzymania równowagi. Cały ciężar ciała skupia się na cienkich płozach, co dla osób mających pierwszy kontakt z łyżwami jest nienaturalne. W związku z tym chwieją się i nie wiedzą, jak poradzić sobie z nową sytuacją. Aby utrzymywać równowagę na łyżwach i nie upaść na lód, należy mieć ugięte kolana, a ciężar ciała rozłożyć na centralnej i przedniej części stóp. Nogi mają znajdować się blisko siebie, ale nie za blisko – to uniemożliwi posuwisty ruch nóg. Czubki łyżew odchylamy od siebie na zewnątrz.

kobieta jadąca na łyżwach

Pierwszym ruchem łyżwiarza jest jazda jodełką. Polega na przeniesieniu ciężaru ciała na tylną nogę, odepchnięciu się lekko w bok, a potem przeniesieniu ciężaru na przednią nogę. Noga, którą się odpychaliśmy, przez chwilę zostaje w powietrzu. Powtarzając te ruchy noga za nogą będziemy jechać prosto.

A jak skręcić, aby jechać po kole? Wystarczy jechać z łyżwami ustawionymi do siebie równolegle, a potem odepchnąć się nogą zewnętrzną i przenieś ciężar na wewnętrzną (skręcającą). Należy przy tym pamiętać o odpowiednim balansowaniu ramionami i kręgosłupem.

Przeczytaj także: Jak się ubrać na łyżwy?

Jak hamowwać na łyżwach?

Sama jazda do przodu i po kole jest prosta. To hamowanie na łyżwach może sprawiać trudności osobom początkującym. Na lodowisku często widać osoby, które z rozpędu wpadają na barierki, bo nie wiedzą, jak się zatrzymać.

Tymczasem wystarczy zastosować tzw. hamowanie pługiem, czyli hamowanie za pomocą przeniesienia ciężaru ciała na przednią nogę i dociśnięcie płozy do tafli. Przednia łyżwa powinna się znajdować pod kątem 45 stopni. Zanim zaczniemy myśleć o jakichkolwiek akrobacjach czy jeździe tyłem, należy bardzo dokładnie opanować podstawowe zachowanie równowagi!

Jak bezpiecznie upadać na łyżwach? 

Podczas nauki nie da się uniknąć spotkania z twardą taflą lodu, dlatego dla zwiększenia bezpieczeństwa warto poćwiczyć wywrotki na miękkim podłożu. Świadomość, że wiesz jak się zachować kiedy tracisz równowagę. Nauka upadania daje większy komfort psychiczny i zapobiega sytuacjom, w których świeżo upieczeni łyżwiarze poruszają się po lodowisku, kurczowo trzymając się barierki.

Każdy, kto czuje, że traci równowagę (do tyłu), powinien szybko, ale nie gwałtownie pochylić się do przodu. Daje to szansę na uniknięcie upadku. Jeśli się nie uda, trzeba szybko zgiąć kolana i wyciągnąć ręce przed siebie. To amortyzuje upadek.

Przeczytaj także: Jak dobrać łyżwy?

Jak nauczyć dziecko jazdy na łyżwach?

Nauka jazdy na łyżwach dla dzieci wygląda dokładnie tak samo, jak nauka jazdy dla dorosłych. Różnicą jest to, że dzieci mają nieco mniej wyobraźni (dotyczącej niebezpieczeństw), a więc znacznie mniej oporów przed szybką jazdą oraz akrobacjami.

dzieci na lodzie

Dlatego na lekcje jazdy należy ubrać dziecko w ochraniacze na kolana oraz specjalny kask na łyżwy. Jeśli maluch bardzo się boi, można pierwsze próby ślizgania przeprowadzić z chodzikiem na nauki jazdy na łyżwach, tzw. pingwinkiem. To sprzęt, który trzyma się za rączki przed sobą – pomaga w utrzymaniu równowagi. Oczywiście zawsze warto przemyśleć lekcje z instruktorem, który w umiejętny sposób wprowadzi malca w podstawy tego sportu. Naturalnie należy także pamiętać o kupnie odpowiednich łyżew dla dzieci, które mogą się nieco różnić od łyżew dla dorosłych. Aby jeszcze bardziej pomóc dziecku w trudnych początkach, warto rozważyć też inne akcesoria do łyżwiarstwa.

Przeczytaj także: Jak hamować na łyżwach?

Nauka jazdy figurowej

Nie da się nauczyć łyżwiarstwa figurowego bez solidnych podstaw. Dopóki nie opanujemy jak się swobodnie poruszać się na łyżwach czyli jazdy prosto, skręcania (na obie nogi), hamowania (nie tylko pługiem – to jest podstawowa technika hamowania, jedna z kilku), a także jazdy tyłem, nie można mówić o wykonywaniu figur.

Do nauki jazdy wystarczą nam zwykłe łyżwy figurowe. Jednak kiedy wejdziemy na wyższy poziom i przejdziemy m.in. do nauki skoków, konieczne będzie kupno profesjonalnych łyżew figurowych. To łyżwy, które są wykonane z lepszej jakości materiałów, są specjalnie wzmocnione oraz posiadają wyjątkowo wytrzymałe płozy. Każdy, kto zastanawia się nad jazdą figurową, powinien bezwzględnie kupić łyżwy dedykowane do takiej aktywności – łyżwy hokejowe nie pozwalają na bezpieczne wykonywanie akrobacji. Można się na nich jedynie nauczyć samych podstaw łyżwiarstwa.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ŁYŻWIARSTWO

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?
ŁYŻWIARSTWO

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?
ŁYŻWIARSTWO

Jak naostrzyć łyżwy?

Jak naostrzyć łyżwy?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu