WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Gdzie na narty do Słowacji?

28 październik 2022
#PORADY

Słowackie Tatry to niezwykle popularny kierunek zimowych wyjazdów na narty. Dlaczego ta oddalona o tak niewiele kilometrów od naszej granicy kraina tak bardzo przyciąga? Jakie są warunki na słowackich stokach i do jakich ośrodków najlepiej się udać? Podpowiadamy.


Narty na Słowacji – dlaczego warto?

Polacy od lat bardzo lubią jeździć na narty na Słowację. Jeszcze do niedawna głównym powodem były niskie ceny. Po zmianie waluty na Euro ten walor zdecydowanie zszedł na drugi plan, jednak słowackie wyciągi nadal mają mnóstwo zalet. Jakich?

Najczęściej wymienia się większą dostępność oraz mniejszy tłok. W Polskich ośrodkach wczasowych w sezonie bardzo trudno o dobre miejsce. Ceny także nie należą do najniższych. Na stokach zaś czekają na nas długie kolejki do wyciągów, które mogą zniechęcić nawet najbardziej zapalonego narciarza. 

narciarz w goglach narciarskich

W słowackich ośrodkach kolejki są natomiast dużo mniejsze, a noclegi bardziej dostępne i niejednokrotnie tańsze. Nie musimy zresztą nocować poza krajem, ponieważ do kilku świetnych ośrodków można dojechać z polskiej granicy. 

Słowacja jest wprost idealnym wyborem dla osób, które chcą poznać zagraniczne wyciągi, ale jednocześnie nie mają ochoty wyjeżdżać na dalekie stoki – na przykład włoskie, czy austriackie.

Przeczytaj także: Białka Tatrzańska – gdzie na stok?

Warunki narciarskie na Słowacji

Nasi południowi sąsiedzi mogą poszczycić się doskonałą infrastrukturą narciarską. Przed wyprawą warto jednak dokładnie śledzić pogodę, ponieważ warunki w wysokich Tatrach bywają zmienne.

Co istotne, słowacki odpowiednik GOPRu, Horska Zachranna Służba jest wprawdzie bardzo skuteczna, ale także… nietania. Niejeden polski turysta otrzymał od niej rachunek za ratunek, dlatego na słowackich stokach warto zachowywać się odpowiedzialnie i nie oddalać się od wyznaczonych miejsc

Przed wyjazdem warto także zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria narciarskie i potrzebny sprzęt narciarski. Koniecznie zabierz ze sobą:

  • narty do zjazdu
  • buty narciarskie
  • kije narciarskie
  • odzież narciarska 

Stoki narciarskie na Słowacji

Na Słowacji znajdziemy mnóstwo fantastycznych tras narciarskich, które dostosowane są do umiejętności  zarówno osób, które dopiero zaczynają przygodę z nartami, jak i dla wytrawnych miłośników tego sportu. Poniżej krótką charakterystykę najciekawszych tras. 

Hrebieniok – Stary Smokovec

Ośrodek narciarski na Hrebienioku działa w Tatrach Wysokich i bardzo często nazywany jest „słowacką Gubałówką” ze względu na duże obłożenie turystyczne. Trasa ma ponad 2 kilometry długości, a różnica poziomów wynosi około 250 metrów. 

Kojszowska Hala – Złota Idka

Trasa ma długość około 2,2 km z przewyższeniem w wysokości 400 metrów. Bardzo dobrze nadaje się dla osób początkujących. Dodatkową zaletą jest bliskość Koszyc, miasta pełnego atrakcji kulturalnych i turystycznych. 

Łomnicka Przełęcz – Tatrzańska Łomnica

Chyba najbardziej znana i najdłuższa trasa narciarska na Słowacji. Jej długość wynosi 5,5 kilometra. Podzielona jest na odcinki przeznaczone dla bardziej i mniej doświadczonych narciarzy. Rozmaite atrakcje dla dzieci sprawiają, że jest to wprost idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. 

Solisko – Strbskie Pleso

Jezioro Szczerskie to najwyżej położona miejscowość na Słowacji. Tamtejsza trasa narciarska ma długość niewiele ponad dwóch kilometrów. Jest bardzo przystępna nawet dla niedoświadczonych narciarzy i zapewnia naprawdę fantastyczne widoki. 

Przeczytaj także: Gdzie na narty w Polsce?

Gdzie wybrać się na narty na Słowację?

Jadąc na Słowację w celach narciarskich, Polacy najczęściej kierują się w Tatry Wysokie. To obszar położony najbliżej polskiej granicy, który obfituje w trasy narciarskie i wygodne wyciągi.

wyciąg krzesełkowy w górach

Większość słowackich ośrodków narciarskich jest dostosowanych do potrzeb rodzin z dziećmi. Jednocześnie w większości z nich panuje zdecydowanie mniejszy tłok niż na polskich stokach. Jeżeli jednak nie przeszkadza ci większe zatłoczenie, możesz śmiało wybrać się na Tatrzańską Łomnicę. To najdłuższa trasa narciarska na Słowacki, która dostosowana jest do poziomu każdego narciarza. 

Stoki narciarskie na Słowacji blisko granicy

Narty na Słowacji wale nie muszą wiązać się z poszukiwaniem noclegu za granicą. Wiele wyciągów i stoków znajduje się na tyle blisko polskich przejść granicznych, że można z powodzeniem wybrać się do nich z bazy wypadkowej – na przykład w polskich Tatrach. 

Jedną z najciekawszych propozycji jest Jasna w Tatrach Niskich. Od przejścia granicznego w Chyżnem jedzie się tam samochodem przez mniej więcej półtorej godziny. Znajdziemy tam aż dwanaście wyciągów i sześć kolejek linowych. W sezonie ośrodek jest dosyć zatłoczony, jednak oferuje mnóstwo atrakcji, szkółek oraz naprawdę fantastyczne widoki. 

Narty na Słowacji to doskonały sposób na fantastyczne spędzenie urlopu. Pamiętaj, aby przed wyjazdem odpowiednio się przygotować i zadbać o wszystkie szczegóły. W sklepach sieci Decathlon znajdziesz nie tylko sprzęt narciarski doskonałej jakości, ale też wszystkie inne akcesoria potrzebne, aby bawić się na stoku bezpiecznie i komfortowo.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy
NARCIARSTWO

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu