WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać kask narciarski? Czym kierować się przy wyborze?

13 październik 2022
#PORADY
#SPRZĘT

Jazda na nartach to wspaniały sport, który pozwala na wzmocnienie formy fizycznej i psychicznej człowieka. To świetny sposób na spalenie kalorii, przyrost masy mięśniowej nóg i wyrzeźbienie sylwetki. Aby jednak móc cieszyć się białym szaleństwem w pełni, należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo. Odpowiednio dopasowany kask narciarski i rozgrzewka przed wejściem na stok to podstawa bezpiecznej jazdy. Wybór kasku może jednak spełniać pewne problemy. Nie wszyscy wiedzą, jak powinien leżeć na głowie, jakie warunki powinien spełniać i na co zwrócić uwagę dobierając rozmiar kasku. Jeśli i Ty potrzebujesz w tych kwestiach pomocy, przeczytaj nasz poradnik.


Jak dobrać kask narciarski – jakie warunki musi spełniać

Jazda na nartach to niesamowita frajda. Bywa jednak także niebezpieczna, dlatego tak istotne jest zakładanie kasku narciarskiego za każdym razem, jak wchodzisz na stok. Aby kask spełniał swoją rolę, musi być zarówno dobry pod względem rozmiaru, jak i pod względem jakości i wyznaczonych norm. Jeśli chcesz wybrać kask narciarski dla siebie, zawsze mierz go w takich warunkach, w jakich planujesz go nosić. Nie mamy tu na myśli gór, ale wyposażenia w postaci ubrań i akcesoriów. Jeśli jeździsz w kominiarce, mierz kask na nią. Planujesz noszenie kasku bezpośrednio na głowę? Tak właśnie noś go w sklepie. Jeśli jeździsz w goglach, przymierzaj kask wraz z goglami.

Pamiętaj, że aby zapewnić Ci bezpieczeństwo na wysokim poziomie, każdy kask powinien spełniać pewne normy. W Europie jest to norma EN 1077:2007, w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej ASTM 2040. Jakość kasku nie zależy więc od samego producenta, a od tego, jakie kask spełnia normy bezpieczeństwa.

Przeczytaj także: Jakie narty do wzrostu 180?

Kask odpowiednio dobrany do aktywności – dobierz sprzęt do swoich potrzeb

Kaski dla narciarzy i snowboardzistów nie różnią się między sobą. Różnią się natomiast rodzaje kasków w zależności od ich przeznaczenia. Inny jest bowiem kask zawodniczy a inny kask do rekreacyjnej jazdy na stoku. Jak dobrać kask narciarski i snowboardowy do rodzaju aktywności?

pomarańczowy kask narciarski

Jeśli jeździsz tradycyjnie, po wyznaczonych trasach, zwróć uwagę na funkcjonalność kasku. Czy jest on odpowiednio wentylowany? Posiada system audio? Czy zapewnia komfort podczas noszenia? Jeśli natomiast lubisz wyjeżdżać poza trasy i pojęcia takie jak freeride i off-road są Ci znane, rozważ kask lekki, który zapewnia wentylację na wysokim poziomie. Jazda poza trasą wymaga większego wysiłku, kask powinien więc mniej ciążyć na głowie. Jeśli lubisz snowoparki i chcesz jeździć bardziej freestyle’owo, postaw na kask z dodatkowymi wzmocnieniami. Upadki w jeździe freestyle’owej to na początku norma, zadbaj więc o swoje bezpieczeństwo lepiej niż w przypadku prostej jazdy po łagodnych zboczach. Jeśli natomiast Twoje hobby to skitour, skialpinizm i narciarstwo przełajowe, wybierz model kasku, który będzie cechował się lekkością i fantastyczną wentylacją. Droga na szczyt jest wycieńczająca i wymaga małego obciążenia oraz wysokiego poziomu przepuszczalności powietrza.

Przeczytaj także: Jak przygotować się na narty?

Jak wybrać odpowiedni rozmiar kasku narciarskiego – mierzenie obwodu

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego, aby nie był ani za mały ani za duży, spieszymy z podpowiedzią. Najprościej jest oczywiście przymierzyć kask w sklepie narciarskim. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, ponieważ zdecydowałeś/zdecydowałaś na zakup sprzętu w sklepie internetowym, zmierz obwód głowy metrem krawieckim. W tym celu umieść ją jeden cm nad linią brwi tak, aby przebiegała ona tuż nad uszami. Ogólnie rzecz ujmując, zmierz obwód głowy w najszerszym punkcie. Po zdjęciu pomiaru, do otrzymanego wyniku dodaj 2 centymetry. Dzięki zapasowi, zmieścisz pod spód kominiarkę lub buff tak, aby kask nie wywoływał dyskomfortu a zarazem przylegał tak, jak należy. Znając już obwód swojej głowy (i zapas, który powinien być uwzględniony), odczytaj wyniki z tabeli rozmiarów i sprawdź, jaki kask jest najlepszy dla Ciebie.

W większości przypadków rozmiarowi :

  • XS odpowiadają obwody od 48 cm do 53 cm
  • S to zakres od 53 cm do 56 cm
  • M od 56 cm do 59 cm
  • L od 59 cm do 62 cm
  • XL to wartości od 62 cm do 64 cm

W przypadku dzieci, rozmiar S to obwód od 48 cm do 53 cm, natomiast M to obwód od 53 cm do 56 cm. Sam obwód naszej głowy nie jest niestety jedynym elementem, który należy wziąć pod uwagę. Liczy się także dopasowanie kasku do kształtu twarzy oraz gogli.

Dopasowanie kasku na głowie – regulacja pod brodą, dopasowanie gogli

W celu sprawdzenia, czy przymierzany kask jest dla Twojej głowy odpowiednim wyborem, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim, zapnij pasek i wyreguluj go tak, aby nie cisnął i nie uwierał Cię w brodę. Lekko poruszaj kaskiem naprzemiennie do przodu i do tyłu. Nie powinien on bowiem w żadnym momencie zasłonić Twoich oczu ani tyłem dotykać Twojego karku. Poruszaj także kaskiem w prawo i lewo. Podczas tej czynności zaobserwuj, czy kask porusza się wraz ze skórą Twojej głowy. Jeśli nie, przymierz mniejszy rozmiar.

kobieta w kasku narciarskim trzymająca gogle

Ostatnim sposobem potwierdzenia czy wielkość kasku jest dla Ciebie odpowiednia, jest to czy nie przemieszcza się on, gdy poruszasz głową.

Pamiętaj, by pomiar dokonany był przy uwzględnieniu gogli i kominiarki. Gogle po założeniu kasku nie powinny wywierać nacisku na nos. Jeśli tak jest, przymierz inny model kasku. Pomiędzy goglami i kaskiem nie powinno być przerwy na wysokości czoła, natomiast na wysokości skroni powinna być mała szczelina.

Przeczytaj także: Jakie akcesoria narciarskie wybrać?

Technologia konstrukcji kasku – sprawdź rodzaje tych akcesoriów sportowych

Jak wspomnieliśmy wyżej, bezpieczne kaski muszą spełniać określone normy. Różni producenci decydują się jednak na różne technologie. Najbardziej znane to:

  • Kaski in-mold – technologia ta zapewnia lekkość i kompaktowość kasku, dzięki wtryskiwaniu na zewnętrzną skorupę wykonaną z tworzywa sztucznego, pianki EPS (spieniony polistyren);
  • Kaski ABS – kaski powstałe przy użyciu technologii ABS są cięższe niż te, do których produkcji użyto technologii in-molds. Skorupa zewnętrzna kasku składa się z wtryskiwanego tworzywa ABS (akrylonitrylo-butadieno-styren) o dużej twardości. Do niej przyklejana jest pianka EPS. Ta technologia jest najczęściej używana w produkcji kasków;
  • Kaski hybrydowe – jak sama nazwa wskazuje, przy produkcji kasków hybrydowych stosuje się technologie łączone. Skorupa powstaje według technologii ABS, wnętrze kasku zaś według technologii in-mold. Rozwiązanie to zapewnia wysoką twardość i dużą lekkość kasku. Stanowi to fantastyczny kompromis pomiędzy odpornością a wagą sprzętu;
  • Kaski MIPS – najrzadziej stosowane rozwiązanie dotyczące kwestii konstrukcji kasków, głównie z powodu wysokich kosztów produkcji. Kask MIPS zapewnia najwyższy poziom ochrony, zwłaszcza, że tłumi on siłę bezwładności, która powstaje w ruchu obrotowym podczas uderzenia ukośnego.

Podsumowanie

Dobór kasku nie jest zbyt oczywistym zadaniem. Nie może on być bowiem ani zbyt luźny ani zbyt ciasny. Nie może przyciskać gogli do twarzy i wpływać na ich parowanie, ale nie może też swobodnie przesuwać się po głowie.

Powinien być lekki i zapewniać odpowiedni poziom wentylacji. Po dopasowaniu kasku pokrętłem i paskiem regulującym, powinien on być wygodny i umożliwiać swobodę ruchów. Tył kasku nie powinien zahaczać o kurtkę. Musi opierać się o kark miękką wyściółką. Przód natomiast nie może zachodzić na oczy ani naciskać na gogle. Wnętrze kasku powinno być komfortowe i nie uwierać w głowę. Pamiętaj, żeby mierząc kask mieć na sobie to, w czym będziesz jeździł/jeździła. Uwzględnij więc zarówno kominiarkę lub buff oraz kurtkę.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy
NARCIARSTWO

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu