WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak prać kurtkę narciarską? Najważniejsze zasady prania

14 październik 2022
#PORADY

Koniec sezonu narciarskiego to dla każdego narciarza czas na zadbanie o sprzęt i odzież narciarską. Nie wystarczy schować rzeczy do torby i odłożyć w kąt, aby spokojnie czekały na kolejny sezon. Zanim się to zrobi, należy w pierwszej kolejności zadbać o to, by odpowiednio je oczyścić i zakonserwować. O tym, jak zadbać o narty i buty narciarskie, przeczytasz w oddzielnym poradniku. W tym skupiliśmy się na pielęgnacji kurtek narciarskich. Jeśli więc zastanawiasz się jak prać kurtkę narciarską, spieszymy z pomocą.


Pranie odzieży sportowej na stok – podstawowe informacje

Wielu narciarzy zastanawia się czy można prać odzież techniczną. W obawie przed zniszczeniem jej, bywa, że kurtki i spodnie narciarskie w ogóle nie są prane, bądź oddawane są raz na parę lat do profesjonalnych pralni. Użytkownicy boją się, że ubrania stracą swoje wodoodporne właściwości i nie będą mogły pełnić powierzonej im roli. Uspokajamy więc, narciarskie kurtki można spokojnie prać, pod warunkiem, że robi się to w odpowiedni sposób.

kobieta w kurtce narciarskiej

Przede wszystkim należy przeczytać instrukcję prania, która znajduje się na metce w kurtce. Odnosi się ona zarówno do prania jak i suszenia i impregnowania jej. Jeśli z jakichś powodów nie masz dostępu do metki, sprawdź na stronie internetowej producenta, jakie są jego zalecenia odnośnie pielęgnacji odzieży.

Przeczytaj także: Jak prać spodnie narciarskie?

Pralnia, pralka czy pranie ręczne – zasady prania odzieży narciarskiej

Jak wspomnieliśmy wyżej, kurtkę na narty należy prać, jednak trzeba to robić z zachowaniem pewnych warunków. Z racji tego, że są one wyposażone w specjalne membrany, trzeba robić to odpowiednio, aby nie straciły swych funkcjonalności. Nie trzeba jednak od razu udawać się do pralni chemicznej. Nie trzeba też prać narciarskiej kurtki ręcznie. Spokojnie możesz wyprać ją w pralce automatycznej, w swoim domu. Co więcej, regularne pranie kurtki przywraca jej wodoodporne właściwości. Jeśli pory w membranie ulegną zatkaniu, kurtka traci swoją funkcję. Po upraniu i osuszeniu może je odzyskać. Odpowiedzi na pytania związane z odpowiednią temperaturą, tempem wirowania, suszeniem i impregnowaniem, znajdziesz w dalszej części poradnika.

Zanim zaczniesz – przygotowanie kurtki do prania w pralce

Zanim włożysz kurtkę do bębna pralki, musisz ją najpierw zabezpieczyć. W pierwszej kolejności powyjmuj wszystko z kieszeni. Sprawdź każdą z osobna, aby na pewno nic nie przeoczyć. Czasami zdarza się, że w kieszeni zostanie zgnieciona chusteczka higieniczna, karnet zjazdowy lub inna, drobna rzecz. Następnie pozapinaj wszystkie zamki, suwaki i rzepy. Niezapięte elementy mogą uszkodzić kurtkę. Jeśli Twoja odzież z membraną jest poplamiona, zanim włożysz ją do pralki, spierz zabrudzenia mydłem i ciepłą wodą. Nie używaj wody gorącej i silnych detergentów, mogą one negatywnie wpłynąć na właściwości wodoodporne kurtki. Po wykonaniu wszystkich wymienionych czynności, wywiń odzież na drugą stronę. Tak przygotowaną narciarską kurtkę spokojnie możesz włożyć do pralki.

Płyn do prania, temperatura i wirowanie – pranie kurtki z membraną

Jak napisaliśmy na początku poradnika, zawsze pierz kurtkę zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj zakładają one niską temperaturę wody (w niektórych przypadkach jest to maksymalnie 60˚C a w innych nawet maksymalnie 30˚C) i niskie tempo wirowania (nie więcej niż 800 obrotów na minutę). Należy jednak pamiętać, że nie są to wszystkie warunki bezpiecznego prania kurtki narciarskiej. Proces prania odzieży z ociepleniem syntetycznym wygląda nieco inaczej niż w przypadku ubrań z ociepleniem w formie puchu.

Specjalna pielęgnacja tego typu odzieży zakłada bowiem użycie łagodnego środka czyszczącego. W tym celu można użyć płatków mydlanych, szarego mydła, płynu do prania dla niemowląt lub specjalistycznych środków do prania odzieży narciarskiej. Absolutnie nie powinno się używać tradycyjnych proszków do prania. Zawierają one zeolity i krzemiany, które są szkodliwe dla membran. Należy także zapomnieć o płynach do płukania tkanin i płynach zmiękczających tkaniny. Zawarta w nich lanolina może zatykać pory materiału membranowego, odbierając mu właściwości wodoodporne. Wiedząc już jak należy przygotować kurtkę narciarską do prania oraz zdając sobie sprawę z tego, że należy korzystać z delikatnego programu prania, możemy przejść do tego, jak prawidłowo wysuszyć kurtkę narciarską.

Suszenie wyjętych z prania ubrań – zasady wysychania

Jeśli w Twoim domu znajduje się suszarka bębnowa, użycie jej będzie najlepszym pomysłem. Pamiętaj jednak, że tak jak w przypadku pralki, także suszarkę musisz nastawić na delikatny program. Jeżeli nie masz takiego sprzętu, powieś wilgotną kurtkę na wieszaku, po wcześniejszym strzepnięciu z niej nadmiaru wody. Odzież membranową należy suszyć wolno i spokojnie. Nie wybieraj więc miejsca w pobliżu źródła ciepła. Absolutnie nie wieszaj jej obok grzejnika czy kaloryfera. Kurtka narciarska powinna schnąć samoczynnie. Proces wysychania może trwać wiele godzin, ale nie powinno się go przyspieszać. Wynosząc pranie na dwór, pamiętaj, aby nie wieszać kurtki w nasłonecznionym miejscu. Promienie słoneczne mogą bowiem odbarwić kolor kurtki a także obniżyć jej jakość. Ubrania narciarskie wymagają specjalnej troski, zarówno w procesie prania jak i osuszania. Kurtkę susz tak długo, jak będzie tego wymagała.

Przeczytaj także: Jak czyścić buty narciarskie?

Impregnacja – jak dbać o kurtkę narciarską po praniu

W sklepach narciarskich znajdziesz bogaty wybór płynów do prania i konserwacji ubrań narciarskich. Kurtkę zaimpregnować można zarówno samodzielnym płynem do impregnacji ubrań wodoodpornych jak i impregnatem połączonym z płynem do prania. Jeśli do wyprania kurtki narciarskiej z membraną użyłeś/użyłaś już środka do prania i impregnacji, zrezygnuj ze środka impregnującego. Jeśli natomiast wyprałeś/wyprałaś swoją kurtkę narciarską zwykłym detergentem, użycie impregnatu jest koniecznością. Pomoże on materiałowi oddychać oraz zachowa jego właściwości wodoodporne. Występuje on w formie płynu bądź aerozolu.

Jak należy go używać? Informacje na ten temat znajdziesz na etykiecie produktu. Stosuj się do niej dokładnie, ponieważ nieodpowiednie użycie może skutkować zatkaniem powłoki, co spowoduje utratę właściwości wodoodpornych materiału kurtki. Pamiętaj, że regularna pielęgnacja kurtek i spodni narciarskich wspiera ich funkcjonalność i znacznie przedłuża żywotność.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy
NARCIARSTWO

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu