WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać buty na narty?

03 grudzień 2020
#PORADY

Dobrze dobrane buty na narty wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego należy wiedzieć, jak wybrać buty narciarskie. Podstawą jest rozmiar stopy, jej szerokość, wysokość cholewki (u kobiet jest niższa), flex i przeznaczenie obuwia. W przypadku butów do jazdy akrobacyjnej buty mogą być o ok. 0,5 cm większe niż wynosi rozmiar stopy narciarza. Dowiedz się więcej o tym, jak dopasować buty na narty!


Podczas wyboru butów narciarskich zwracamy uwagę na ich rozmiar, szerokość, wysokość cholewki, flex (poziom sztywności) oraz przeznaczenie. Innych butów będziemy szukać do rekreacyjnej jazdy zjazdowej, a innych do akrobacji w stylu freestyle. Zawsze zaczynamy jednak od prawidłowego rozmiaru. Można sugerować się rozmiarem buta, który zawsze kupujemy, szukając zwykłych butów do chodzenia. 

Jednak pewniejszą metodą jest zmierzenie stopy poprzez położenie jej na kartce papieru (leżącej na podłodze) i narysowanie jej obrysu. Następnie mierzy się w centymetrach odległość między końcem piąty oraz dużego palca. Szukając butów narciarskich, sugerujemy się liczbą uzyskanych centymetrów. Każdy producent podaje, jaki rozmiar odpowiada konkretnej liczbie. Jeśli szukamy butów do jazdy freestyle’owej, musimy dodać do uzyskanego wynik maks. 1 cm. W pozostałych sytuacjach nie zostawiamy takiego zapasu. 

Następnie patrzymy na szerokość stopy – zawsze mierzymy ją w najszerszym punkcie, czyli w okolicach kości śródstopia. Buty nie mogą nas cisnąć ani być za luźne. U niektórych narciarzy konieczne może być szukanie butów na szeroką stopę. Szerokość ma też znaczenie dla rodzaju jazdy, jaki chcemy uprawiać. Do jazdy sportowej wybieramy szerokość poniżej 98 mm. Standardowe dopasowanie u większość osób wynosi od 100 do 104 mm. Taka szerokość gwarantuje komfort, ale i utratę precyzji ruchu.

Jak idealnie dopasować buty na narty do stopy?

Następną rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę, jest flex. Określa on sztywność buta. Im mniejsze umiejętności, tym mniej sztywny powinien być but. Dotyczy to także predyspozycji fizycznych i wagi – ciężsi narciarze muszą wybrać buty nieco sztywniejsze. Patrząc na standardowe oznaczenia flexu, dla początkujących narciarzy zleca się buty ze sztywnością od 40 do 70. Dla średniozaawansowanych – od 60 do 90. Najlepsi powinni wybierać buty od 90 wzwyż. Warto tu mieć na uwadze, że sztywność ma znaczenie także w kwestii płci. Kobiece modele damskich butów narciarskich zawsze są mniej sztywne niż męskie. Wynika to z kwestii innej budowy skorup buta oraz różnic w budowie kobiet i mężczyzn.

Buty dobieramy także do rodzaju nart zjazdowych. Narty mocno różnią się między sobą, więc warto określić, czy jeździmy sportowo czy raczej rekreacyjnie. Podczas mierzenia butów narciarskich należy mocno spiąć ich klamry i przyjąć pozycję narciarską. To oznacza, że kolana muszą być lekko ugięte. Wtedy od razu poczujemy, czy nie ma gdzieś zbyt mocnego nacisku oraz czy czujemy się komfortowo w wybranym obuwiu. Warto zwrócić uwagę, czy nie odczuwamy dyskomfortu na górnej części stopy. Jeśli inne parametry będą nam odpowiadać, to może to oznaczać, że musimy szukać butów dla osób z wysokim podbiciem stopy.

Dlaczego wybór butów narciarskich nie zależy tylko od ceny?

Niekiedy może nas kusić, żeby wybrać te buty narciarskie, które są po prostu tańsze. Musimy jednak kierować się przede wszystkim poziomem naszych umiejętności oraz przeznaczeniem butów (chodzi tu o kwestię stylu jazdy). Obuwie narciarskie należy dopasować także do płci. Buty dla kobiet są zupełnie inne niż modele dedykowane mężczyznom.

Jedną z najdroższych opcji na rynku jest termoplastyczne dopasowanie buta narciarskiego do stopy. Za pomocą nowoczesnych technologii buty zostają indywidualnie przystosowane do danego użytkownika: dosłownie dopasowują się do jego kształtu. Zapewnia to maksymalny komfort i wygodę oraz lepsze prowadzenie nart podczas jazdy. Nie każdy narciarz, zwłaszcza rekreacyjny, musi przekonywać się do tej technologii. Jest to kierowane raczej do osób, które jeżdżą dużo i stawiają na wyniki.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu