WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać buty narciarskie?

25 October 2022
#PORADY

Dobrze dobrane buty na narty wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego należy wiedzieć, jak wybrać odpowiednie buty . Podstawą jest rozmiar stopy, jej szerokość, wysokość cholewki (u kobiet jest niższa), flex i przeznaczenie obuwia. W przypadku butów do jazdy akrobacyjnej mogą one być o ok. 0,5 cm większe niż wynosi rozmiar stopy narciarza. Dowiedz się więcej o tym, jak dobrać buty narciarskie!


Podczas wyboru butów narciarskich zwracamy uwagę na ich rozmiar, szerokość, wysokość cholewki, flex (poziom sztywności) oraz przeznaczenie. Innych będziemy szukać do rekreacyjnej jazdy zjazdowej, a innych do akrobacji w stylu freestyle. Zawsze zaczynamy jednak od prawidłowego rozmiaru. Przy doborze butów narciarskich można sugerować się rozmiarem obuwia, który zawsze wybieramy, szukając zwykłych butów do chodzenia. 

buty narciarskie

Jednak pewniejszą metodą jest zmierzenie stopy poprzez położenie jej na kartce papieru (leżącej na podłodze) i narysowanie jej obrysu. Następnie mierzy się w centymetrach odległość między końcem pięty oraz dużego palca. Wybierając buty narciarskie, sugerujemy się liczbą uzyskanych centymetrów. Każdy producent podaje, jaki rozmiar odpowiada konkretnej liczbie. Jeśli chcemy dobrać buty narciarskie do jazdy freestyle’owej, musimy dodać do uzyskanego wynik maks. 1 cm. W pozostałych sytuacjach nie zostawiamy takiego zapasu. 

Następnie patrzymy na szerokość stopy – zawsze mierzymy ją w najszerszym punkcie, czyli w okolicach kości śródstopia. Buty narciarskie nie mogą nas cisnąć ani być za luźne. U niektórych narciarzy konieczne może być szukanie butów na szeroką stopę. Szerokość ma też znaczenie dla rodzaju jazdy, jaki chcemy uprawiać. Do jazdy sportowej wybieramy szerokość poniżej 98 mm. Standardowe dopasowanie u większości osób wynosi od 100 do 104 mm. Taka szerokość gwarantuje komfort, ale i utratę precyzji ruchu.

Przeczytaj także: Jak dobrać narty skiturowe?

Jak idealnie dopasować buty na narty do naszej stopy?

Następną rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę, jest flex. Określa on sztywność buta. Im mniejsze umiejętności, tym mniej sztywny powinien być but narciarski. Dotyczy to także predyspozycji fizycznych i wagi – ciężsi sportowcy muszą wybrać twarde buty, nieco sztywniejsze.

Patrząc na standardowe oznaczenia flexu, dla początkujących narciarzy zleca się buty dopasowane ze sztywnością od 40 do 70. Dla średniozaawansowanych – od 60 do 90. Najlepsi powinni wybierać buty narciarskie ze sztywnością od 90 wzwyż.

Warto tu mieć na uwadze, że sztywność ma znaczenie także w kwestii płci. Kobiece modele damskich butów narciarskich zawsze są mniej sztywne niż męskie. Wynika to z kwestii innej budowy skorup buta oraz różnic w budowie kobiet i mężczyzn.

Zobacz w sklepie Decathlon dostępne buty narciarskie i narty zjazdowe

Jak odpowiednio dobrać buty narciarskie do rodzaju nart?

Trzeba też odpowiednio dobrać buty do rodzaju nart zjazdowych. Narty mocno różnią się między sobą, więc warto określić, czy jeździmy sportowo czy raczej rekreacyjnie.

mężczyzna na stoku

Podczas mierzenia butów narciarskich należy mocno spiąć ich klamry i przyjąć pozycję narciarską. To oznacza, że kolana muszą być lekko ugięte. Wtedy od razu poczujemy, czy nie ma gdzieś zbyt mocnego nacisku oraz czy czujemy się komfortowo w wybranych butach narciarskich. Warto zwrócić uwagę, czy nie odczuwamy dyskomfortu na górnej części stopy. Jeśli inne parametry będą nam odpowiadać, to może to oznaczać, że musimy szukać obuwia dla osób z wysokim podbiciem stopy. To bardzo ważne przy wyborze butów narciarskich.

Dlaczego wybór butów nie zależy tylko od ceny?

Niekiedy może nas kusić, żeby wybrać te buty narciarskie, które są po prostu tańsze. Niektórzy biorą pod uwagę używane rozwiązania. Natomiast zdecydowanie lepiej wybrać nowe buty narciarskie. Ponadto musimy kierować się przede wszystkim poziomem naszych umiejętności oraz przeznaczeniem butów (chodzi tu o kwestię stylu jazdy). Obuwie narciarskie należy dopasować także do płci. Buty dla kobiet są zupełnie inne niż sprzęt narciarski tego typu dla mężczyzn.

Przeczytaj także: Jakie akcesoria narciarskie wybrac?

Termoplastyczne dopasowane

Jedną z najdroższych opcji na rynku jest termoplastyczne dopasowanie butów narciarskich do stopy. Za pomocą nowoczesnych technologii zostają indywidualnie przystosowane do danego użytkownika: dosłownie dopasowują się do jego kształtu. Zapewnia to maksymalny komfort i wygodę oraz lepsze prowadzenie nart podczas jazdy. Nie każdy narciarz, zwłaszcza rekreacyjny, musi przekonywać się do tej technologii. Jest to kierowane raczej do osób, które jeżdżą dużo i stawiają na wyniki – zależy im na butach sportowych, które będą sprzyjać wygodnej jeździe, osiągając zadowalające wyniki.

Jak widzisz, dobór butów narciarskich wymaga zwrócenia uwagi na wiele kwestii. Inne są odpowiednie dla początkujących, a inne dla zaawansowanych narciarzy. Zastanawiając się, jak dobrać buty narciarskie, jakie postawić, nastaw się na jakość. Oczywiście kwestie szerokości stopy, rozmiaru i inne są istotne, należy je brać pod uwagę, aby zapewnić sobie komfort wygodnej jazdy, ale nie pomijajmy kwestii dotyczących jakości tych rozwiązań. W dobrze dopasowanych butach narciarskich szybciej będziemy pokonywać kolejne cele.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Jak dobrać narty dla dziecka? Na co zwracać uwagę?

Jak dobrać narty dla dziecka? Na co zwracać uwagę?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu