W piłce nożnej mamy wiele pozycji na boisku, ale pozycja bramkarza jest tą, która wymaga nieco innego, zarówno przygotowania, jak i wyposażenia. Od czego mamy zacząć jeśli nasze dziecko powie nam, że chce być bramkarzem?
Przede wszystkim dajmy dziecku cieszyć się grą! Młodzi piłkarze bardzo często zmieniają swoje pozycje na boisku, aby wybrać w końcu tę, w której czują się najlepiej i która sprawia im najwięcej radości i satysfakcji. Aspekty techniczne nie są, na początku piłkarskiej, bramkarskiej drogi najważniejsze. Powinniśmy zwracać na nie uwagę dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli pewność, że nasze dziecko chce rozwijać się właśnie w tym kierunku.
Kiedy już zadecyduje, że chce grać na pozycji bramkarza, powinniśmy zadbać o jego odpowiednie i bezpieczne wyposażenie.
Fot 1. Materiał własny | Najważniejsza jest radość z gry i satysfkacja po każdym treningu
Najważniejsze dla golkipera są oczywiście rękawice. Przy doborze tego sprzętu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę nie na markę, czy disagn produktu, ale na to, żeby były one dobrze dopasowane do dłoni. Odpowiednio dobrane rękawice sprawiają, że bramkarz czuje się w nich pewnie i ma komfort podczas łapania piłki. Dla młodych zawodników, którzy dopiero uczą się chwytu piłki nie powinniśmy wybierać rękawic z ochraniaczami na palce. Są one dobre, ale dla starszych graczy, którzy chwyt mają już wypracowany i potrzebują ochrony podczas intensywnych treningów np. strzeleckich. Na pierwsze treningi bramkarskie polecam rękawice KIPSTA FIRST.
Aby nasze „łapki’’ możliwie najdłużej nam służyły i w pełni pełniły swoje zadanie na boisku, czyli dobrze chwytały piłkę, niezbędna jest ich konserwacja i pielęgnacja. Przed pierwszym użyciem musimy je przemyć, aby zmyć warstwę ochronną. Podczas gry rękawice muszą być zawsze dobrze nawilżone, gdyż dopiero wówczas uaktywniają się właściwości chwytne. Po każdej grze powinniśmy wyprać je ręcznie z małą domieszką mydła i dokładnie spłukać. Następnie delikatnie wycisnąć, pozbywając się detergentu. Po umyciu zostawmy rękawice rozłożone na ręczniku, aby swobodnie schły w temperaturze pokojowej. Kiedy będą już tylko delikatnie wilgotne, powinniśmy schować je do pokrowca, aby całkiem nie wyschły.
Fot 1. Materiał własny | Wskazówki dotyczące pielęgnacji rękawic bramkarskich
Każdy bramkarz musi posiadać także bluzę bramkarską. Zapewnia ona wygodę, swobodę ruchów oraz zabezpiecza nasze ręce i łokcie przed upadkami i otarciami. Proponuję bluzę bramkarską KIPSTA F300, która posiada wkładki ochronne zarówno na łokciach, jak i na barkach.
Fot 2. Materiał własny | Bluza bramkarska jest ważnym elementem wyposażenia młodego bramkarza
Kolejną, specjalistyczną rzeczą, w którą musimy wyposażyć naszego zawodnika to spodnie bramkarskie. Mamy trzy rodzaje do wyboru; długie, krótkie przed kolano i krótkie ¾. Dla dziecka zdecydowanie polecam te pierwsze, ponieważ młodzi zawodnicy zdecydowanie częściej rzucają się na murawę podczas różnych interwencji i długie spodnie zapewnią im bardzo dobry komfort i uchronią przed stłuczeniami i obtarciami, które są szczególnie groźne na boiskach typu orlik. W naszej ofercie polecamy spodnie model F300.
Fot 3. Materiał własny | Spodnie bramkarskie chronią przed stłuczeniami i obtarciami
Poza wymienionymi wyżej produktami każdy piłkarz musi pamiętać także o odpowiednio dobranych butach, o których już pisałem we wcześniejszym artykule, link poniżej oraz o getrach i ochraniaczach.
Kiedy nasz młody goalkeeper jest już wpełni wyposażony, dajmy mu po prostu CIESZYĆ SIĘ GRĄ NA BRAMCE!
Fot 4. Materiał własny | Dobrze dobrany strój bramkarski to już połowa sukcesu 🙂
Poprzedni tekst Rafała: