WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Trening bramkarski. Ćwiczenia dla bramkarzy!

05 październik 2020
#PORADY

Trening bramkarski to podstawa podczas nauki gry w piłkę nożną. Jakie ćwiczenia dla bramkarzy pomogą im zwiększyć kondycję i poprawić technikę? Dowiedz się, jak może wyglądać trening bramkarski oraz jak się do niego przygotować!


Trening bramkarski – ćwiczenia kondycyjne

Kondycja bramkarza to podstawa udanych obron. Dlatego należy regularnie wykonywać ćwiczenia kondycyjne. Dzięki dobrej kondycji bramkarz jest w stanie szybko zareagować i obronić bramkę nawet w najbardziej dynamicznych sytuacjach. Może też odpierać silne ataki przeciwnika. Ćwiczenia kondycyjne można wykonywać samodzielnie (bieganie dookoła boiska, ćwiczenia na siłowni dostosowane do wieku zawodnika) lub z pomocą drużyny oraz piłki do piłki nożnej.

Jednym z ćwiczeń z piłką jest ćwiczenie, w którym dwóch bramkarzy ustawia się  naprzeciw siebie po przekątnej kwadratu o wymiarach 15m x 15m. Na komendę trenera jeden z nich rzuca piłkę do wskazanego punktu i ucieka w lewą stronę. Z kolei drugi zawodnik musi biec w prawo i rzucić się na piłkę. Początkowo ćwiczenie można wykonywać w spokojnym tempie i z umiarkowaną siłą rzutu, a czasem może zwiększać te parametry. 

Kolejnym ćwiczeniem kondycyjnym w treningu bramkarskim jest czołganie się na czas. Jeden bramkarz wyrzuca piłkę przed siebie ponad głową drugiego bramkarza. Następnie musi szybko czołgać się między jego nogami, a potem doskoczyć do rzuconej piłki. To intensywne ćwiczenie, które mocno rozwija szybkość i siłę.

Trening dla bramkarza piłki nożnej: ćwiczenia techniczne

Jednym z ćwiczeń technicznych dla młodych bramkarzy jest chwytanie piłki do gry na wysokości klatki piersiowej. Trener lub drugi bramkarz rzuca w kierunku pierwszego bramkarza piłkę z odległości kilku metrów. Z czasem zwiększamy dystans oraz siłę podania piłki. W pewnym momencie podajemy piłkę nogą zamiast wyrzutem. W ten sposób ćwiczymy chwytanie oraz pokazujemy młodemu bramkarzowi, jak klatka piersiowa może pełnić rolę amortyzatora tłumiącego pęd piłki. Do tego ćwiczenia przydadzą się rękawice bramkarskie.

Innym dobrym ćwiczeniem technicznym jest chwytanie piłki z wyskoku z miejsca. Bramkarz musi zastopować podaną piłkę (nie może jej przetrzymywać), sprowadzić niżej i opanować ją dopiero na klatce piersiowej. Piłka musi zostać złapana w najwyższym punkcie skoku. W ten sposób ćwiczy się refleks i szybkość oraz wybicie z podłoża.

Jak przygotować się do treningu bramkarskiego?

Pierwsze kroki młodego bramkarza na boisku zaczynamy od zaopatrzenia go w odpowiedni strój. Dzięki temu mamy pewność, że trening odbywa się w komfortowych warunkach. O ile reszta stroju na początek nie jest aż tak ważna, o tyle dobór butów piłkarskich musi być idealny. Buty muszą zapewniać dobrą przyczepność na każdym boisku oraz muszą być wygodne.

Przed wejściem na boisko należy zapoznać dziecko z podstawowymi zasadami gry w piłkę nożną. Jednocześnie nie można go zanudzić – czyli musimy o zasadach opowiadać w taki sposób, aby młody zawodnik ciągle zachował entuzjazm do gry! Warto jednak podkreślić, że dziecięcy entuzjazm do piłki nożnej (na szczęście) ciężko zgasić. W końcu tylu młodych zawodników marzy o tym, żeby trafić do reprezentacji Polski. Kto wie, może trening bramkarski jest do tego początkiem? Warto spróbować!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PIŁKA NOŻNA

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego
PIŁKA NOŻNA

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?
PIŁKA NOŻNA

Co to jest spalony w piłce nożnej? Definicja spalonego

Co to jest spalony w piłce nożnej? Definicja spalonego

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu