WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rodzicu, czy wiesz jak dobrać buty piłkarskie dla swojego dziecka ?

18 marzec 2018

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego odpowiednie dobranie obuwia (zwłaszcza dla dzieci) do nawierzchni , na której będziemy grali, jest tak ważne? Czym różnią się jedne buty piłkarskie od drugich? Dlaczego jeden rodzaj buta nie nadaje się do kilku rodzajów boisk?

Jeszcze parę lat temu do gry w piłkę nożną mieliśmy do wyboru dwa typy butów, korki i halówki.  Aktualnie możemy wyróżnić cztery rodzaje butów piłkarskich. Dzielą się w następujący sposób:

  • korki lanki na naturalną, suchą nawierzchnię,
  • korki wkręty, które stosujemy na naturalnej, ale mokrej murawie,
  • turfy/żwirówki dzięki którym będziemy mogli grać na sztucznych nawierzchniach,
  • halówki do gry na parkiecie.
kipsta

Fot 1. Materiał własny | Obuwie dostosowane do nawierzchni to podstawa

Na co przede wszystkim zwracać uwagę ? Od czego zacząć?

Wybierając buty piłkarskie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dobór rozmiaru. Dobrze dopasowany but stanowi  podstawę komfortu oraz uniknięcia ewentualnych kontuzji. Następną rzeczą jest materiał, z którego wykonany jest but. Zdecydowanie polecam buty skórzane, ponieważ najlepiej dopasowują się one do kształtu stopy, noga nie poci się tak, jak w przypadku materiałów syntetycznych oraz są zdecydowanie trwalsze od butów wykonanych ze skóry ekologicznej. Dzieki butom skórzanym mamy lepsze czucie piłki i łatwiej jest nam ją kontrolować.

Pamiętajmy, że niezbędna, przy skórzanym obuwiu, jest ich pielęgnacja i impregnacja. Jeśli o nią nie zadbamy, to skóra z której wykonany jest korek może zacząć wysychać i pękać. Spowoduje to, że nasze nowe buty  zaczną się szybko rozklejać i niszczyć. Po każdej grze powinniśmy przeczyścić  buty oraz użyć specjalistycznego środka ochronnego w postaci specjalnej pasty natłuszczającej (ważne, aby nie była to pasta do butów), po to aby struktura skóry była cały czas miękka i elastyczna. Śmiało polecam natłuszczacz od Kipsta, który w optymalny sposób zaimpregnuje naszego buta.

Technologia w piłce nożnej rozwija się w zastraszającym tempie, a producenci sprzętu i obuwia piłkarskiego prześcigają w tworzeniu coraz to nowych, lepszych modeli butów. Rozwija się także infrastruktura. Obserwując użytkowników grających na sztucznej nawierzchni bardzo często widzę, że wybierają korki, przeznaczone do gry na naturalnej murawie. Jakie to ma znaczenie i dlaczego buty te nie są odpowiednie?

kipsta obuwie sportowe

Fot 2. Materiał własny |  Najważniejsza jest przyjemność i radość z gry

Prześledzmy zatem rodzaje obuwia sportowego do gry w piłkę nożną z ich szczegółową charakterystyką.

TURFY (TF)

Struktura sztucznego boiska jest bardzo twarda, dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiednie buty, czyli turfy. Charakteryzują się bardzo dużą ilością drobnych koreczków rozmieszczonych na całej podeszwie, które mają za zadanie zapewniać optymalną przyczepność oraz zwrotność. Ich liczba oraz rozłożenie nie jest przypadkowe, gdyż ciężar ciała podczas gry jest rozkładany na całą stopę, a nie punktowo jak w przypadku zwykłych korków. Tradycyjne lanki wyposażone są w twarde, długie korki, które mogłyby spowodować uraz w postaci odcisków czy naciągnięć mięśni. Kilka modeli turfów w ofercie Decathlon posiada dodatkowo wstawki z pianki EVA, które mają za zadanie zapewnić nam jeszcze lepszą amortyzację podczas poruszania się po boisku.  Komfort gry jest także nieporównywalnie większy, jeśli dopasujemy odpowiedni but do odpowiedniego boiska. Turfy nie będą najlepszym rozwiązaniem na naturalną trawę, ponieważ ich korki są zdecydowanie za krótkie, aby zapewnić dobrą przyczepność na miękkiej, tradycyjnej murawie, co może zakończyć się dyskomfortem podczas gry, a nawet kontuzją.

kipsta obuwie sportowe

Fot 3. Materiał własny | Buty do gry na sztucznej nawierzchni

KORKI LANKI (FG-firm ground)

Korki lanki przeznaczone są wyłącznie do gry na naturalnej, suchej trawie. Plastikowe lub gumowe korki umieszczone punktowo na podeszwie odpowiedzialne są za jak najlepszą przyczepność, zwinność, dynamikę oraz ogólny komfort gry. Jest ich dużo mniej. Są natomiast zdecydowanie dłuższe od korków w żwirówkach. Związane jest to z tym, iż naturalna trawa jest zdecydowanie bardziej miękkim podłożem i korek musi być dłuższy, aby wejść w murawę i zapewnić dobrą przyczepność oraz uniknąć ślizgania się. Ich kształt także ma znaczenie. Dobiera się je pod względem pozycji na boisku. Czym większa liczba okrągłych korków, tym będziemy mieli lepszą zwinność oraz zwrotność, która jest niezbędna zawodnikom grającym ofensywnie. Obrońcom dodaje się kanciaste korki, które mają lepiej utrzymać gracza na boisku i ułatwić zastawianie się.

decathlon

Fot 4. Materiał własny | Buty do gry na sztucznej nawierzchni

KORKI NA WILGOTNĄ TRAWĘ

Na treningi bądź mecze na naturalnym, ale grząskim boisku potrzebujemy obuwie o jeszcze większej przyczepności i stabilizacji. Zapewnić nam to mogą korki na wilgotną trawę. Są one jeszcze dłuższe, często z metalowymi końcówkami, a wszystko dla jeszcze lepszej stabilności na nasączonej murawie. Kiedyś z racji możliwości wykręcenia i zmiany poszczególnych korków, takie buty określano  jako korki wkręty, dzisiaj natomiast bardzo często mówi się na nie SG (soft ground).

kipsta obuwie sportowe

Fot 5. Materiał własny | Obuwie do gry na wilgotnej nawierzchni

HALÓWKI

Najlepszą alternatywą dla gry w zimę, czy chociażby dla urozmaicenia gry na zewnątrz jest hala. Buty halowe są na płaskiej, kauczukowej lub gumowej podeszwie. Powinny cechować się dobrą przyczepnością, a najlepiej, jeśli posiadają wysokiej jakości wkładkę oraz zewnętrzną piankę amortyzującą. To dwie najważniejsze cechy obuwia halowego. Parkiet halowy jest bardzo twardy, dlatego mięśnie oraz stawy muszą mieć jak najlepszy komfort i zabezpieczenie przed ewentualną kontuzją. Niekiedy widzę dzieci, grające na hali w żwirówkach, co zdecydowanie odradzam. Zadbanie o dobre obuwie dla dziecka jest ważne z tego względu, że żwirówki, mimo że mają drobne korki, to w styczności z twardą nawierzchnią bardzo obciążają mięśnie i stopy, co może mieć niekorzystny wpływ na rozwój motoryczny młodego piłkarza. Turfów nie polecam również z tego powodu, że ich podeszwa może pozostawiać ślady na parkiecie.

kipsta obuwie sportowe

Fot 6. Materiał własny | Obuwie dostosowane do gry na hali

INNE RODZAJE OBUWIA

Oprócz wspomnianych wyżej typów boisk, w piłkę nożną możemy grać również na tartanie oraz na betonowym boisku. Takie buty również znajdziecie w ofercie sklepów Decathlon. Zarówno na tartan, jak i beton najlepszym rozwiązaniem będą buty z płaską podeszwą. Są one szyte podobnie do halówek, ale mają zdecydowanie mocniejszą strukturę, która wytrzyma obciążenie na takiej nawierzchni.  Różnica jest też w jakości stosowanego kleju, który jest odporny na wilgoć. Niesamowicie ważnym aspektem zarówno w halówkach, jak i butach na tartan jest dobra amortyzacja pozwalająca niwelować wstrząsy na twardym boisku nie powodując kontuzji.

kipsta obuwie sportowe

Fot 7. Materiał własny | Gra w piłkę na betonowej nawierzchni

Drogi Rodzicu, pamiętaj o tym, że walory estetyczne nie są kluczowe w kwestii dobierania obuwia odpowiedniego do gry w piłkę nożną dla Twojego dziecka. Dla komfortu, zdrowia oraz aby czerpać jak największą satysfakcję z gry, ważne jest dostosowanie butów do nawierzchni, na której będą używane. Jeśli w dalszym ciągu masz wątpliwości, jakie buty będą odpowiadały na potrzeby Twojego dziecka, skontaktuj się ze mną albo zostaw komentarz pod tekstem. Wspólnie na pewno znajdziemy najlepsze rozwiązanie!

Rafał Nasiłowski
Na co dzień możesz mnie spotkać w Warszawie, gdzie zajmuję się marketingiem marki Kipsta. Piłka nożna to mój konik. Chętnie podpowiem nie tylko na temat sprzętu piłkarskiego, ale również doradzę nieco w kwestii treningu bramkarskiego. Możesz również skontaktować się ze mną mailowo: nasilowski.rafa@decathlon.com. Do zobaczenia na boisku!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w Warszawie, gdzie zajmuję się marketingiem marki Kipsta. Piłka nożna to mój konik. Chętnie podpowiem nie tylko na temat sprzętu piłkarskiego, ale również doradzę nieco w kwestii treningu bramkarskiego. Możesz również skontaktować się ze mną mailowo: nasilowski.rafa@decathlon.com. Do zobaczenia na boisku!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu