WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać buty piłkarskie dla swojego dziecka?

18 marzec 2018
#PORADY

Zamierzasz zapisać swoje dziecko do klubu piłkarskiego? Pamiętaj o doborze odpowiedniego obuwia. Buty dla piłkarza mają za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu gry. Z poniższego tekstu dowiesz się, jakie wyróżniamy rodzaje butów, co powinno wpływać na zakup odpowiedniego obuwia. Podpowiadamy również, jak zadbać o takie buty, aby posłużyły przez dłuższy czas.

Jakie buty do piłki nożnej? Rodzaje butów piłkarskich

Chcąc dbać o rozwój młodego piłkarza, warto pamiętać o dobrym sprzęcie sportowym. Jednym z niezbędnych zakupów są buty. Do niedawna na rynku butów piłkarskich dla dzieci i dorosłych można było kupić jedynie korki i halówki. Obecnie obuwie dla piłkarzy możemy podzielić na cztery rodzaje:

Jeszcze parę lat temu do gry w piłkę nożną mieliśmy do wyboru dwa typy butów, korki i halówki.  Aktualnie możemy wyróżnić cztery rodzaje butów piłkarskich. Dzielą się w następujący sposób:

  1. korki lanki – przeznaczone są wyłącznie do gry na naturalnej, suchej trawie. Plastikowe lub gumowe korki umieszczone punktowo na podeszwie odpowiedzialne są za jak najlepszą przyczepność, zwinność, dynamikę oraz ogólny komfort gry. Czym większa liczba okrągłych korków, tym będziemy mieli lepszą zwinność oraz zwrotność, która jest niezbędna zawodnikom grającym ofensywnie. Obrońcom dodaje się kanciaste korki, które mają lepiej utrzymać gracza na boisku i ułatwić zastawianie się;
  2. korki wkręty – treningi bądź mecze na naturalnym, ale grząskim boisku wymagają posiadania obuwia o większej przyczepności i stabilizacji. Zapewnić nam to mogą korki na wilgotną trawę. Kiedyś z racji możliwości wykręcenia i zmiany poszczególnych korków, takie buty określano jako korki wkręty, dzisiaj natomiast bardzo często mówi się na nie SG (soft ground);
  3. turfy/żwirówki – buty do gry na sztucznym boisku, którego struktura jest bardzo twarda, dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiednie buty, czyli turfy. Charakteryzują się one bardzo dużą ilością drobnych koreczków rozmieszczonych na całej podeszwie, które mają za zadanie zapewniać optymalną przyczepność oraz zwrotność. Ich liczba oraz rozłożenie nie jest przypadkowe, gdyż ciężar ciała podczas gry jest rozkładany na całą stopę, a nie punktowo jak w przypadku zwykłych korków. Turfy nie będą najlepszym rozwiązaniem na naturalną trawę, ponieważ ich korki są zdecydowanie za krótkie, aby zapewnić dobrą przyczepność na miękkiej, tradycyjnej murawie, co może zakończyć się nawet kontuzją.,
  4. halówki – najlepszą alternatywą dla gry w zimę, czy chociażby dla urozmaicenia gry na zewnątrz jest hala. Parkiet halowy jest bardzo twardy, dlatego mięśnie oraz stawy muszą mieć jak najlepszy komfort i zabezpieczenie przed ewentualną kontuzją. Dlatego buty halowe są na płaskiej, kauczukowej lub gumowej podeszwie. Powinny cechować się dobrą przyczepnością, a najlepiej, jeśli posiadają wysokiej jakości wkładkę oraz zewnętrzną piankę amortyzującą. To dwie najważniejsze cechy obuwia halowego.
kipsta

Fot 1. Materiał własny | Obuwie dostosowane do nawierzchni to podstawa

Co wpływa na wybór butów do piłki nożnej?

Wybór butów do piłki nożnej powinien zostać przemyślany. To najważniejszy “sprzęt” który musimy zabrać na trening piłkarski. Z powyższego punktu wiemy już, że rodzaj obuwia jest przystosowany do konkretnej nawierzchni. Komfort gry jest nieporównywalnie większy, jeśli dopasujemy odpowiedni but do odpowiedniego boiska. Zwiększa się również bezpieczeństwo młodszych i starszych zawodników.

Niekiedy widzę dzieci, grające na hali w żwirówkach, co zdecydowanie odradzam. Zadbanie o dobre obuwie dla dziecka jest ważne z tego względu, że żwirówki, mimo że mają drobne korki, to w styczności z twardą nawierzchnią bardzo obciążają mięśnie i stopy, co może mieć niekorzystny wpływ na rozwój motoryczny młodego piłkarza. Turfów nie polecam również z tego powodu, że ich podeszwa może pozostawiać ślady na parkiecie

Idealne buty piłkarskie muszą być dostosowane również do piłkarza. Najważniejsza jest wygoda – but musi dobrze leżeć na nodze piłkarza. Do pozycji, którą zajmuje na boisku. Pozycja defensywna wymaga butów, które mocniej wbijają się w podłoże, ułatwiając zastawianie się i obronę. Zawodnik ofensywny powinien zwracać uwagę na większą zwrotność i przyspieszenie. Warto też wybrać możliwie najlżejsze modele butów, które umożliwią lepsze wyczucie piłki.

Jak dbać o buty do piłki nożnej, żeby posłużyły jak najdłużej?

Buty piłkarskie to często spory wydatek. W sklepie Decathlon dobrej jakości bytu to koszt od około 100 zł do około 300 zł. W innych sklepach taki koszt może przekroczyć nawet 800 zł. Jak zadbać o piłkarskie buty? Po pierwsze nigdy nie należy ściągać ich na siłę. Po meczu należy najpierw poluzować sznurówki, tak aby nie uszkodzić butów w czasie zdejmowania.

Warto pamiętać, że najłatwiej czyści się buty tuż po użyciu. Kruchy brud strzepujemy uderzając lekko jednym butem o drugi. Resztę zabrudzeń można wyczyścić za pomocą sztywnej (ale nie drucianej) szczotki. Buty powinniśmy przetrzeć wilgotną szmatką. Brud z drobnych zagłębień wyczyścimy starą szczoteczką do zębów. Aby zapobiec zniszczeniom, buty powinniśmy czyścić w temperaturze pokojowej – na pewno nie w pobliżu grzejnika.

A jak wyczyścić buty od wewnątrz? Warto wyciągnąć wkładki i namoczyć je w gorącej wodzie z mydłem. Po usunięciu zabrudzeń warto dodać kilka kropli olejku eterycznego, który będzie działał odświeżająco. Zapachy świetnie wchłania również… herbata. Wystarczy włożyć (suche) woreczki po zaparzonej już herbacie do butów i poczekać aż wchłonie ona wszystkie nieprzyjemne zapachy.

Jeśli zastanawiasz się, jakie buty warto wybrać – zawsze możesz skorzystać z porad doświadczonego zespołu pracującego w każdym sklepie Decathlon w Polsce. Wybór odpowiedniego obuwia piłkarskiego pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa i ułatwienie nauki gry w piłkę nożną. Dlatego nie powinniśmy decyzji podejmować pochopnie. Taki zakup może posłużyć na dłuższy czas, dlatego warto pamiętać również o konserwacji naszego obuwia.

Rafał Nasiłowski
Na co dzień możesz mnie spotkać w Warszawie, gdzie zajmuję się marketingiem marki Kipsta. Piłka nożna to mój konik. Chętnie podpowiem nie tylko na temat sprzętu piłkarskiego, ale również doradzę nieco w kwestii treningu bramkarskiego. Możesz również skontaktować się ze mną mailowo: nasilowski.rafa@decathlon.com. Do zobaczenia na boisku!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w Warszawie, gdzie zajmuję się marketingiem marki Kipsta. Piłka nożna to mój konik. Chętnie podpowiem nie tylko na temat sprzętu piłkarskiego, ale również doradzę nieco w kwestii treningu bramkarskiego. Możesz również skontaktować się ze mną mailowo: nasilowski.rafa@decathlon.com. Do zobaczenia na boisku!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!
DLA RODZICÓW, HULAJNOGI

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu