WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dbać o rozwój młodego piłkarza? Wywiad ze skautem Manchesteru City!

07 sierpień 2019
#PORADY

Świat piłki zmienia się w zaskakującym tempie, coraz częściej dowiadujemy się o nowych talentach, które ukazują swoje niebywałe umiejętności na boiskach całego świata. Jak znajdują się na największych stadionach świata ? Jak wygląda droga młodego, zdolnego zawodnika do światowej piłki ? Jak dbać o rozwój takiego zawodnika? 

O tym i o wielu innych aspektach miałem przyjemność porozmawiać z Jakubem Bokiej, założycielem Polish Football Academy oraz skautem Akademii Manchester City.

Jak porównujesz skauting potęgi angielskiej piłki ze skautingiem, który obserwujesz na polskich boiskach?

Na pewno w Polsce skauting zaczyna rozwijać się coraz bardziej, kluby stawiają na rozwój zawodników ze swoich akademii by, w późniejszym czasie, mogli zasilić szeregi pierwszej drużyny. Jest to bardziej opłacalne niż kupno zawodnika kilka lat później, kiedy jest on już rozwiniętym sportowcem. W Anglii skauting jest nieprawdopodobnie rozwinięty a kluby, z którymi musimy konkurować na co dzień, mają wielu przedstawicieli (skautów), którzy działają w tych samych regionach. Przez to ciężko jest znaleźć zawodnika unikatowego, który jeszcze nie został zauważony przez nikogo. Różnica między polskim skautingiem a angielskim tkwi w tym, iż skauting w Anglii rozwija się od wielu, wielu la,t a w Polsce dopiero teraz kluby widzą, jak dużo korzyści daje rozwinięta sieć skautingu.

piłka nożna

Fot 1. Archiwum prywatne | Jakub Bokiej – skaut Manchester City i założyciel Polish Football Academy

Jesteś założycielem Polish Football Academy, funkcjonującej na terenie Wielkiej Brytanii i masz styczność z młodymi zawodnikami z Polski. Czy uważasz, że dzieci grające w polskich klubach mają szansę dojść do takiego poziomu, by zagrać w Manchester City lub innych klubach z czołówki?

Oczywiście, że tak. Według mnie najważniejszą cechą zawodnika jest psychika. I tak długo, jak zawodnik chce się rozwijać i ma charakter do tego, żeby grać zawodowo w piłkę, myślę że zawsze będzie miał szansę w nią grać.

Samo to, że doszedłeś do takiego momentu w swoim życiu, w jakim jesteś teraz, jest wielkim sukcesem. Może opowiesz o tym, co Cię skłoniło do tego by, jak podaje wiele piłkarskich portali, rzucić wszystko i założyć Polish Football Academy w wieku 19 lat?

Widziałem wielu polskich zawodników w Wielkiej Brytanii, którzy przyjeżdżając do tego kraju, nie mieli szansy zaistnienia w profesjonalnym klubie, nie ze względu na to, że nie mieli umiejętności, ale często przez to, że nie wiedzieli gdzie się zgłosić. Jest to związane z tym, że akademie wielkich klubów ufają tylko swoim skautom. Przez to też głównym zadaniem Polish Football Academy nie jest to, by wygrywać trofea, puchary itd. Głównym celem jest to, by łączyć amatorskich zawodników, rozwijać ich oraz dawać szansę do gry w profesjonalnych klubach.

Czy masz na swoim koncie zawodników ze swojej akademii, którzy grają w klubach z czołówki europejskiej?

Mamy zawodnika, który podpisał umowę z Hull City. Jest to zawodnik, któremu umowę zaproponował również Manchester City, lecz wspólnie z rodzicami stwierdziliśmy, że aby zoptymalizować jego rozwój, najlepszym rozwiązaniem będzie podpisanie umowy z Hull City. Mamy także bramkarza w Hull City, kilku chłopców jest również na testach w Manchester City. Głęboko wierzę w to, że w tych profesjonalnych klubach chłopców będzie jeszcze więcej, właśnie dzięki Polish Football Academy.

piłka nożna

Fot 2. Archiwum prywatne | Manchester City ma jedną z najbardziej nowoczesnych akademii piłkarskich

Podczas naszej luźnej rozmowy powiedziałeś, że najważniejsze w przygotowaniu zawodnika to jego psychika, ponieważ masz styczność z zawodnikami, którzy są na bardzo wysokim poziomie swoich umiejętności, ale do głowy uderza im przysłowiowa „woda sodowa”. Co miałeś na myśli, mówiąc o tym zjawisku?

Kiedy zawodnik trafia do tak wielkiego klubu, jak Manchester City, to często wcześniej ogląda mecze Ligi Mistrzów w telewizji,  a później spotyka tych samych zawodników w szatni, którzy są niejako jego klubowymi kolegami. Często nie jest przygotowany psychicznie na to, co widzi i czego staje się częścią. Głównym celem, o którym się zapomina jest to, że Ci zawodnicy powinni cieszyć się piłką, bo jeśli mówimy o zawodnikach 8-, 9-, 10-letnich to jeszcze nie jesteśmy w stanie wywróżyć czy taki zawodnik będzie grać na najwyższym poziomie, czy nie. Ta tzw. woda sodowa często uderza rodzicom, a nie zawodnikom w tym wieku – co jest absurdalne.

Najważniejsze dla dziecka powinno być to, żeby na początku powinno się bawić tą piłką, a dopiero później patrzeć na nią z punktu widzenia finansowego?

Zdecydowanie. Tak długo, jak cieszy Cię piłka, to możesz się rozwijać i bawić się nią i to moim zdaniem ma sens.

Co tak naprawdę powinien mieć młody zawodnik, który ogląda swoich idoli w telewizji, by móc później tych idoli oglądać w szatni?

 Przede wszystkim powinien być ułożony mentalnie, powinien wiedzieć, że chce grać w piłkę, ponieważ często na młodzieżowym etapie zdarzają się sytuacje, gdzie zawodnicy rezygnują z piłki, bo nie sprawia im to frajdy. Lubię zawodników, dla których trening jest świętością i ich nie opuszczają. Na pewno ten trening powinien być zrównoważony. Chęć, motywacja i nastawienie, czyli tzw. mental to klucz do tego, by móc oglądać swoich idoli w szatni, a nie w telewizji. Oczywiście także odpowiednie umiejętności – bez tego ciężko osiągnąć high level.

piłka nożna

Fot 3. Dawid Borkowski | Wiara w swoje możliwości i walka o marzenia – to klucz do osiągnięcia sukcesu

Twoim zawodem jest to, by odnajdywać perełki piłkarskie, szlifować je i sprowadzać do akademii Manchester City. Takich ludzi jak Ty jest wielu i chcą oni osiągnąć ten sam cel co Ty. Czy miałeś styczność z podkradaniem sobie zawodników przez skautów?

Nie ukrywajmy, ma to miejsce. Pracując jednak dla Manchester City masz taki komfort pracy, że nie ma wielu klubów na całym świecie, które ze względu na to, kto pracuje w akademii, mogą z Tobą konkurować, np. ze względu na infrastrukturę. Jest to jedna z najbardziej nowoczesnych akademii na całym świecie. Zdarza się na pewno podkradanie zawodników, jednakże my mamy ten komfort pracy, że jeżeli się pojawia oferta za zawodnika z klubu X oraz z Manchester City to zazwyczaj rodzice decydują, że ich dziecko ma przejść właśnie do Manchester City.

Kończąc naszą rozmowę, co byś poradził młodym zawodnikom jako skaut Manchester City oraz założyciel Polish Football Academy, by mogli dojść do najwyższego poziomu?

Przede wszystkim żeby wierzyć w swoje możliwości, żeby walczyć o swoje marzenia, ciężko trenowali i pracować nad swoimi umiejętnościami. To jest główny klucz do tego, by cieszyć się piłką  przez całe życie.

Dzięki Kuba za rozmowę i powodzenia w poszukiwaniu kolejnych utalentowanych piłkarzy!

Dawid Borkowski Decathlon Szczecin Prawobrzeże
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Szczecin Prawobrzeże – chętnie porozmawiam z Tobą na temat piłki nożnej jako kibic, ale również jako specjalista. Lubię pisać, a w sporcie cenię sobie zdrową rywalizację! Jeżeli masz jakieś pytania, możesz skontaktować się ze mną mailowo: dawid.borkowski@decathlon.com. Do zobaczenia na boisku!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Szczecin Prawobrzeże – chętnie porozmawiam z Tobą na temat piłki nożnej jako kibic, ale również jako specjalista. Lubię pisać, a w sporcie cenię sobie zdrową rywalizację! Jeżeli masz jakieś pytania, możesz skontaktować się ze mną mailowo: dawid.borkowski@decathlon.com. Do zobaczenia na boisku!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci
DLA RODZICÓW

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu