FIVB, czyli Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej dopuszcza możliwość wykorzystania 7 różnych modeli do rozgrywek na poziomie profesjonalnym. Każda piłka do siatkówki musi spełniać odpowiednie normy. Dlatego jeśli nie wiesz, jaką piłkę do siatkówki wybrać, to warto kierować się jednym kryterium – tym, czy dana piłka do siatki posiada homologację FIVB.
Pierwsze skojarzenie z hasłem „sprzęt siatkarski”? Piłka do siatkówki! Ale różnych modeli jest bardzo dużo, są dostępne do wielu odmian tej dyscypliny. Jak wybrać tą właściwą? Dzisiaj skupimy się na najważniejszych modelach halowych.
Czy wiesz, że FIVB dopuszcza możliwość wykorzystania aż 7 różnych modeli do rozgrywek na poziomie profesjonalnym? Są to:
Wszystkie te piłki opierają się na bardzo podobnej konstrukcji, czyli posiadają:
Te elementy są podobne. W każdym modelu zastosowano też systemy, które mają za zadanie ustabilizować tor lotu piłki, a ta sztuka jest osiągana na wiele sposobów. Najpopularniejsze są niewątpliwie mikrowgłębienia, a pomysł na ich zastosowanie jest żywcem wzięty z piłeczki golfowej. Aż 5 z 7 modeli stosuje tę technikę.
Spośród piłek z homologacją FIVB wyróżniają się 3 modele i myślę, że to akurat najlepsze piłki na halę.
Piłki homologowane przez FIVB możemy podzielić na dwa typy:
Piłki ofensywne charakteryzują się minimalnie niższą masą i cieńszą warstwą poliuretanu na powłoce zewnętrznej, co skutkuje mniejszą elastycznością – piłkę trzeba mocniej amortyzować przy odbiorze, bo lubi „odskoczyć”. Kontrola nad piłką jest wyraźnie trudniejsza. Jednak niska masa pozwala na dynamiczne ataki, co w połączeniu z problematycznością odbioru pozwala łatwiej zapunktować zagrywką czy atakiem.
Piłki defensywne są tylko dwie. Powłoka zewnętrzna często składa się z 2 czy nawet 3 warstw, co sprawia, że wagowo są minimalnie cięższe. Pamiętajmy, że różnice są niewielkie, ponieważ widełki dopuszczalnej masy ustalonej przez FIVB to zaledwie 20 g. Grubsza powłoka zewnętrzna i zastosowane materiały sprawiają, że piłka jest bardziej elastyczna, łatwiejsza do kontrolowania. Ułatwia kontakt z piłką przy rozegraniu sposobem górnym, nawet jedną ręką. Te zalety sprawiają jednak, że piłki defensywne są wolniejsze i trudniejsze w ataku.
Oczywiście pamiętajmy, że normy wyznaczone przez FIVB do uzyskania homologacji piłki są bardzo restrykcyjne, stąd wahania w zakresie techniczności pomiędzy poszczególnymi modelami są niewielkie. Wszystkie modele przechodzą te same testy. To, na co FIVB najbardziej zwraca uwagę, to:
Wybierając piłkę dla siebie, zwróć uwagę, jakie piłki wykorzystują interesujące Cię rozgrywki, abyś podczas treningów mógł przyzwyczaić się do ich typu. Drugą ważną kwestią przy wyborze piłki jest to, jaki typ gry preferujesz: defensywny czy ofensywny? Teraz jesteś bogatszy o nową wiedzę, więc określenie, jaką piłkę do siatkówki kupić nie będzie więcej problemem!
Autor: Aleksander Gajcy