WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Sporty letnie — jaki sport warto uprawiać latem?

24 sierpień 2021

Lato to wprost wymarzony okres na uprawianie wielu sportów. Przy ciepłej pogodzie chętniej biegamy, wychodzimy na rower, czy rolki. Nie są to jednak jedyne aktywności, z których można korzystać w letnim czasie. 

Jakie są sporty letnie — lista

Sporty letnie to okres, które można uprawiać bez jakiegokolwiek sprzętu. Mowa tu przede wszystkim o bieganiu, spacerach, czy pływaniu. Część z nich wymaga mniej lub bardziej zaawansowanego wyposażenia. Niezależnie od tego, czy korzystamy z hulajnogi elektrycznej, łyżworolek lub roweru, możemy się świetnie bawić na świeżym powietrzu.

Poniżej znajduje się lista najciekawszych sportów letnich:

Sporty letnie dla dzieci

Sporty letnie są wprost doskonałe do uprawiania przez najmłodszych. Młodzi ludzie świetnie odnajdują się w grach zespołowych, które latem można uprawiać pod gołym niebem. Bramki do piłki nożnej, czy nawet samą piłkę można kupić w bardzo różnych wariantach, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć grać amatorsko lub pod okiem trenera. 

Maluchy świetnie radzą sobie także w sportach wodnych. Żeglarstwo, czy narty wodne mogą uprawiać już dzieci, które ukończyły dziesiąty rok życia i opanowały podstawową umiejętność pływania. 

Na stałym lądzie świetnie natomiast sprawdzi się hulajnoga, czy rower, na których można wykonywać ciekawe sztuczki. Oczywiście wówczas nie obędzie się bez kasku ochronnego. Dzieci mogą także grać w tenisa, czy nawet w badmintona. To sporty, które bardzo rozwijają i które mogą być trenowane praktycznie w każdym wieku. 

Ciekawy sport, który najczęściej uprawiany jest latem to jeździectwo. Wprawdzie jeszcze do niedawna kojarzyło się ono bardzo elitarnie, jednak obecnie szkółki jeździeckie można spotkać praktycznie w każdym większym mieście oraz na wielu wsiach. Jazda konna wymaga wprawdzie trochę sprzętu, takiego jak kaski jeździeckie, czy buty jeździeckie. Na wszystkich zajęciach są one jednak zazwyczaj dostępne do wypożyczenia. 

Najpopularniejsze sporty letnie

Niektóre sporty letnie są bardziej popularne od innych. Do tych najczęściej uprawianych można zaliczyć:

  • jazdę rowerową
  • jazdę na rolkach
  • bieganie
  • grę w badmintona
  • grę w tenisa
  • siatkówkę
  • koszykówkę
  • piłkę wodną
  • pływanie
  • jazda na hulajnodze

Przygodę z niektórymi z nich można rozpocząć już z dzieckiem, które ukończyło drugi rok życia! Ze względu na dużą dostępność różnych sportów każdy może znaleźć coś dla siebie, niezależnie od swojej kondycji i doświadczenia. 

Ciekawe i nietypowe sporty letnie

Najpopularniejsze sporty letnie nie satysfakcjonują jednak każdego. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na mniej popularne i bardziej nietypowe dyscypliny. Spośród nich można wymienić na przykład frisbee. Sport ten przybył do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jest niezwykle popularny. We frisbee można grać na różne sposoby zarówno we dwójkę, jak i w gronie przyjaciół. Co ciekawe, frisbee uprawia się sportowo nawet z czworonożnymi przyjaciółmi. 

Nad wodą można spróbować uprawiania kitesurfingu. Aktywność ta polega na sunięciu na specjalnej desce, która napędzana jest przez latawiec. Najważniejszą zasadą jest utrzymanie się na desce podczas jazdy. 

Ekstremalne sporty letnie

W ciągu letnich miesięcy mamy także więcej odwagi na próbowanie ekstremalnych sportów letnich. Wbrew pozorom nie są to zawsze aktywności zarezerwowane wyłącznie dla najbardziej zaawansowanych zawodników oraz niezwykle nieustraszone osoby. O jakich sportach mowa? 

Dobrym przykładem jest flyboarding. Dyscyplina ta na pierwszy rzut oka może nieco przypominać surfing, ponieważ tutaj również poruszamy się na desce. Woda pod nią wypychana jest jednak pod znacznym ciśnieniem, dlatego jesteśmy wybijani nawet na kilkanaście metrów w górę! Flyboarding pozwala na wykonywanie niezwykłych akrobacji i przeżywanie niesamowitych przygód. 

Za ekstremalny sport letni można także uznać wspinaczkę wysokogórską, skoki ze spadochronem, latanie na paralotni, czy żeglarstwo morskie. Zanim jednak zdecydujemy się na dyscyplinę dla siebie, warto zastanowić się, czy nasze zdrowie i ogólna sprawność nie staną na przeszkodzie do dobrej zabawy.

Wszystkie sporty letnie mogą być naprawdę rozwijające i stanowić źródło fantastycznej rozrywki. Ich lista jest tak długa, że wybranie tego idealnego dla nas nie powinno być trudne. Warto wypróbować kilka dyscyplin, aby mieć pewność, że nic ciekawego nas nie omija.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT W ŻYCIU

5 nawyków, które uczynią Twoje życie lepszym

5 nawyków, które uczynią Twoje życie lepszym
SPORT W ŻYCIU

Dlaczego warto uprawiać sport? Poznaj najważniejsze powody zdrowotne!

Dlaczego warto uprawiać sport? Poznaj najważniejsze powody zdrowotne!
SPORT W ŻYCIU

Jaki sport uprawiać w domu?

Jaki sport uprawiać w domu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu