WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Kontuzje w trakcie gry w squasha – jak im zapobiec?

12 sierpień 2021

Squash jest bardzo popularnym sportem, który uprawia naprawdę dużo osób. Cechuje się tym, że mecze są krótkie i jednocześnie angażujące, dają dużą satysfakcję i przede wszystkim pozwalają oderwać się od pracy. Jak w każdym sporcie i w squashu można nabawić się kontuzji, które znacznie utrudnią zarówno uprawianie tego sportu. Jak zapobiec takim kontuzjom?

Jakich kontuzji można nabawić się podczas gry w squasha?

Squash jest grą wymagającą dużej sprawności fizycznej oraz dobrej kondycji. Dlatego też w trakcie meczu można nabawić się niechcianej kontuzji. Bieganie po boisku, wyginanie ciała by odbić piłkę, oraz sama siła w trakcie zamachu rakietą do squasha to elementy, w trakcie których możemy niefortunnie zrobić sobie krzywdę. Warto podkreślić także, że jeden intensywny mecz w squasha potrafi spalić nawet do 1000 kalorii, co wyraźnie pokazuje jak duży wysiłek można wkładać w ten sport.

Przede wszystkim należy pamiętać, że to właśnie nagłe ruchy zazwyczaj powodują kontuzje, a bez odpowiedniego przygotowania, szansa  na uraz jest znacznie większa. Najczęstszymi kontuzjami są:

  • naciągnięcie ścięgien- od łopatki aż do kości ramiennej,
  • ból nadgarstka,
  • ból palców,
  • ból łokcia,
  • kontuzje odcinka lędźwiowego – dyskopatia,
  • kontuzje biodra,
  • przeciążenie barku,
  • kontuzje kolan,
  • zapalenie ścięgna Achillesa,
  • kontuzje karku.

Oczywiście kontuzji można uniknąć lub zminimalizować ryzyko ich występowania, dlatego warto jest wykonać kilka czynności, które nie zajmują dużo czasu, a pozwolą czuć się lepiej zarówno w trakcie gry, jak i po niej.

Jak uniknąć kontuzji podczas gry w squasha?

Odpowiednia rozgrzewka to podstawa w każdym sporcie. Bez tego możemy od razu założyć, że po chwili nabawimy się kontuzji, która może całkiem wyeliminować nas z wykonywania sportu – w najlepszym wypadku. W najgorszym natomiast możemy już nigdy nie odzyskać dawnej sprawności.

Dlatego też powinniśmy zacząć od rozgrzewki, nie trwającej dłużej niż 10 – 15 minut, gdyż tyle w zupełności wystarczy. Odpowiednie rozgrzanie mięśni pozwoli na lepszą ich adaptacje do wysiłku, co zarówno zwiększy nasze możliwości, jak i uchroni nas od kontuzji. Podczas rozgrzewki rozciągamy także ścięgna, co zmniejsza ryzyko urazu w formie ich naciągnięcia czy naderwania.

Gra w squasha jest wymagająca, dlatego po meczu należy pamiętać o odpowiednim rozciąganiu mięśni, które powinno zająć 5 – 10 minut. Ostatnim już elementem jest odpowiednie nawodnienie, dzięki któremu nasz organizm będzie miał siłę do utrzymywania sprawności, oraz odpoczynek między treningami, byśmy mieli czas na regenerację.

Warto zaznaczyć także, że odpowiedni sprzęt i obuwie do squasha także wpływają na minimalizację ryzyka, że podczas meczu w squasha nabawimy się kontuzji. Dobre obuwie stabilnie trzyma kostkę, odpowiedni strój wchłania wilgoć dając większą swobodę ruchu, zaś wysokiej jakości rakieta zapewnia lepszą grę. Jeżeli poszukujesz profesjonalnego sprzętu do squasha, to najlepszym miejscem do jego zakupu są sklepy Decathlon.

Przeczytaj także: Jaki sport możesz uprawiać po kontuzji?

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SQUASH

Jak wybrać piłkę do squasha? Piłki do squasha - rodzaje piłek i ich oznaczenia

Jak wybrać piłkę do squasha? Piłki do squasha - rodzaje piłek i ich oznaczenia
SQUASH

Jak wybrać rakietę do squasha?

Jak wybrać rakietę do squasha?
SQUASH

Gra w squasha - na czym polega squash?

Gra w squasha - na czym polega squash?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu