WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wspinaczka dla wymagających - test liny SIMOND EDGE DRY 8.9mm

19 luty 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Kiedy pojawiła się możliwość przetestowania liny Simonda Edge Dry 8.9 mm, nie zastanawiałam się zbyt długo i postanowiłam podjąc się tego zadania! Lina jest bardzo wszechstronna ponieważ posiada atest dla lin pojedynczych, połówkowych oraz bliźniaczych. Bez żadnego zawahania podkreślę – świetna dla wymagających użytkowników!

Do tej pory wspinałam sie wyłącznie na linach grubości 9.6-10 mm czyli zdecydowanie  grubszych niż Edge Dry, która (jak dla liny pojedynczej) ma zaledwie 8,9 mm. Stąd początkowo miałam pewne obawy przed pierwszym przywiązaniem się do niej. Zastanawiałam się, z jakim przyrządem będzie najlepiej współpracować tak, aby asekuracja była naprawdę bezpieczna. Bo jak wiadomo – cieńka lina szybko pracuje w przyrządzie i trudniej ją zablokować, co ma ogromne znaczenie przy wyłapywaniu lotów. Jednak decyzja zapadła i trzeba linę wypróbować 🙂  Nasuwa się jeszcze pytanie, gdzie ją wypróbować?

Fot 1. Marta | Udało się znaleźć odpowiednie miejsce do testów!

Lina alpinistyczna, z bardzo dobrą impregnacją, czyli koniecznie lód, śnieg, trudne warunki zatem: lodospady! To była pierwsza myśl, ale niestety pogoda spłatała nam figla, a lodospady zaczęły spływać. Rozważaliśmy nawet wejście na poddasze Austrii, czyli Wildspitze. Ostatecznie jednak wybraliśmy na Drytooling.

W poszukiwaniu rejonu drytoolowego trafiliśmy do Lutyni – malowniczej miejscowości nieopodal Lądka Zdrój. Można by rzec: koniec świata. Miejsce urocze, które dzięki pasjonatom drytoolingu zyskuje na popularności 🙂

Fot 2. Marta | Lina wyróżnia się w śniegu!

Po zaparkowaniu auta podążamy czerwonym szlakiem w górę wąwozu. Po drodze spotykamy kilku podobnych do nas zapaleńców i po jakiś 15 minutach docieramy na miejsce, do gnejsowego Sklanego Wąwozu, wydrążonego przez wody Lutego Potoku. W przydrożnej wiacie, przystosowanej dla wpinaczy, szpeimy się przed wejściem w skałę.

Lina po wyjęciu z torby od razu rzuca się w oczy – intensywny, jaskrawy róż odbija się od skały i śniegu oraz nie da się jej nie zauważyć. Trudno ocenić, jak długo kolor pozostanie tak intensywny,  ale po jednym dniu w trudnych warunkach (mokry śnieg i błoto) lina ma delikatne, miejscowe zabrudzenia – prawie niezauważalne.

Mimo niedużej grubości jest dość miękka i bardzo dobrze współpracuje z przyrządem (Mammut , Ocun, Grigri) . Wydawanie i wybieranie luzu jest płynne i bez uszerbku dla wyłapywania lotu, jednak nie mając doświadczenia z cieńszymi linami, należy zachowywać czujność, gdyż  jest szybsza niż klasyczna 9.6 mm i sam przyrząd jej nie zatrzyma 🙂 Tym samym raczej jest przeznaczona dla doświadczonych wspinaczy.

Fot 3. Marta | Lina jest przeznaczona raczej dla użytkowników doświadczonych

Według opisu lina posiada ultrasonic Finish, jednak na pierwszy rzut oka jest to prawie niezauważalne. Lina Edge Dry jest dość lekka, co ma znaczenie podczas długich, czasochłonnych podejść pod skałę. Długość 60 m jak dla mnie wystarczająca, choć zależy ona od specyfiki rejonu, w którym zamierzamy się poruszać. W całości wystarczy nawet na najwyższe miejsce w Austrii, czyli Groβglockner.

Fot 4. Marta | Lina jest dość lekka

Podsumowując – uważam, że lina jest godna polecenia, szczególnie ze względu na swoją dużą wszechstronność. Dla mnie Edge Dry stała się podstawową liną, której mogę używać w Tatrach Słowackich zarówno zimą jak i latem. I na panelu też się sprawdzi :).

Autor: Marta 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

WSPINACZKA

[Materiał partnera] Jak wybrać linę do wspinaczki w skały?

[Materiał partnera] Jak wybrać linę do wspinaczki w skały?
WSPINACZKA

Recenzja butów Simond Edge 2

Recenzja butów Simond Edge 2
TURYSTYKA / TREKKING, WSPINACZKA

Via ferrata - sprzęt i przygotowanie na szlak. Co zabrać na via ferratę?

Via ferrata - sprzęt i przygotowanie na szlak. Co zabrać na via ferratę?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu