WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wybór pierwszego obozu dla naszego dziecka – czym się kierować?

21 czerwiec 2017

Na rynku pojawia się bardzo dużo ofert kolonii i obozów jeździeckich kierowanych do dzieci i młodzieży. Rodzice są zasypywani mnóstwem informacji i tak naprawdę bardzo trudno zdecydować, która propozycja jest najlepsza. Co przy wyborze oferty jest najważniejsze? Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

BEZPIECZEŃSTWO

Przede wszystkim bezpieczeństwo naszego dziecka. Niezależnie od tego, czy dziecko ma 7, czy 17 lat, nadal jest to kwestia kluczowa. Wybierając stajnię, do której dziecko pojedzie na kolonie, warto sprawdzić, na jakim poziomie jest kadra, która będzie prowadzić zajęcia z końmi, oraz opiekunowie. Posiadanie uprawnień oraz ukończenie określonych kursów jest obowiązkowe w przypadku prowadzenia jazd konnych oraz opieki nad dziećmi podczas obozu. Ze swojego doświadczenia wiem, że niestety nie wszędzie te wymagania są spełnione. Warto zapoznać się z opiniami na temat stajni, które łatwo znaleźć w Internecie, lub ewentualnie poszukać osób, które z oferty korzystały, i w ten sposób postarać się o informacje.

SPRZĘT

Bardzo ważną kwestią jest również sprzęt jeździecki, jaki znajduje się w klubie jeździeckim, w którym nasze dziecko spędzi wakacje. W takich miejscach bardzo często sprzęt jest bardzo mocno eksploatowany.

Warto sprawdzić, w jakim jest stanie i czy korzystanie z niego nie grozi wypadkiem.

W przypadku, kiedy sprzęt skórzany jest pęknięty, są duże ubytki i przetarcia, istnieje ryzyko urwania podczas jazdy. Jeśli siodła i ogłowia nie są nowe i posiadają ślady użytkowania, ale są zadbane i regularnie konserwowane, będą jak najbardziej bezpieczne podczas nauki.

PROGRAM

Kolejna ważną rzeczą jest program proponowany dzieciom podczas pobytu. Obóz to oczywiście ma być wspaniała zabawa, ale dziecko powinno mieć też możliwość zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności.

KONIE

Istotne jest również to aby przyjrzeć się koniom na których nasze dziecko będzie jeździło. Zwierzę w stajni powinno być zadbane, dobrze odżywione i mieć zapewnione odpowiednie warunki. Jeśli widzimy konia z zapadniętymi bokami, przemęczonego, który nie wygląda na zdrowego, lepiej poszukać innego miejsca, aby nie wspierać takich praktyk.

Fot. Stajnia Heartland, wyjazdy w teren oraz dowód na to, że każdy może skakać przez przeszkody.

Podczas wyjazdu Twoje dziecko nauczy się:

  1. odpowiedzialności za zwierzę – dobrze, jeśli na czas obozu/kolonii dziecko dostaje jednego konia pod opiekę. Bardzo często również organizowane są wachty – dzięki nim każdy uczestnik ma dyżur stajenny, podczas którego karmi konie, wyprowadza je na pastwiska i sprząta stajnię.
  2. pielęgnacji – jak dbać o sierść konia, o jego kopyta itd. Często nie ma na to czasu w ciągu roku szkolnego, kiedy dziecko uczęszcza na jazdy raz w tygodniu. Na takim wyjeździe ma szansę dowiedzieć się, jak wygląda kąpiel konia czy jego czyszczenie.
  3. wyjazdów w teren – w czasie pobytu mogą być organizowane dłuższe wyjazdy w teren oraz na przykład podchody na końskim grzbiecie. Jest to okazja do dłuższej jazdy oraz aktywnego spędzenia czasu w siodle.

Fot. Stajnia Heartland, trening skokowy

Przed podjęciem decyzji ważne jest również, aby zapytać nasze dziecko, co chciałoby robić podczas takiego obozu. Dla jednej osoby najważniejsze będą treningi i szlifowanie umiejętności, dla innej będą to wyjazdy w teren, na krótkie rajdy i zwiedzanie okolicy. Z kolei dla dziecka, które dopiero zaczyna swoją przygodę w siodle – poza lekcjami trwającymi ok. godziny dziennie – ważny będzie,  fajnie zorganizowany czas, czyli różnego rodzaju zabawy, wyjścia na kąpielisko itp.

WYPOSAŻENIE JEŹDŹCA

Ostatnia rzecz, o której powinniśmy pomyśleć przed wysłaniem naszego dziecka na obóz jeździecki, to garderoba. Jaki sprzęt będzie niezbędny? Podstawowym wyposażeniem jest kamizelka ochronna oraz kask.

Dodatkowo warto zakupić dziecku elastyczne bryczesy na lato, które zapewnią komfort podczas jazdy w gorące dni, a także buty do jazdy konnej – jest to bardzo ważne, ponieważ skórzany but chroni stopę.

Często dużą radość dziecku sprawia posiadanie kolorowych dodatków, które wyróżnią je wśród rówieśników, np. kolorowy bat, rękawiczki czy sztylpy. Jednocześnie stanowią one dodatkową ochronę.

Podsumowując, jest wiele rzeczy, o których należy pomyśleć, zanim podejmiemy decyzję o wyjeździe naszego dziecka. Warto jednak pamiętać, że taki obóz będzie niesamowitym wydarzeniem w życiu naszej pociechy, a wspomnienia zostaną na całe życie.

Marta

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu