WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Bieganie po porodzie i cesarce. Jak wrócić do biegania po ciąży?

05 październik 2020
#PORADY

Każda kobieta, która kocha biegać, chciałaby jak najszybciej wrócić do treningów biegowych po porodzie. Z reguły można zacząć biegać nawet już po 6 tygodniach (po okresie połogowym), jednak pamiętajmy, że każdy organizm jest inny. Powrót do biegania po ciąży to decyzja lekarza oraz kwestia naszego samopoczucia. Sprawdź, jak wrócić do biegania po porodzie oraz na co uważać podczas biegania po cesarce.


Kiedy można wrócić do biegania po porodzie?

Podobnie jak bieganie w ciąży, powrót do formy po porodzie to temat mocno indywidualny. Wszystko zależy od tego, jak przebiegała ciąża, czy poród był naturalny czy też było to cesarskie cięcie oraz od tego, jak szybko regeneruje się organizm. Niektóre młode mamy, tak jak trenerka Anna Lewandowska, wracają do ćwiczeń zaledwie miesiąc po porodzie. Inne potrzebują kilku miesięcy, aby dać sobie radę z wysiłkiem treningowym. 

Kobiety, które mogą i chcą jak najszybciej zacząć biegać po porodzie, wracają do treningów po upływie od 6 do 12 tygodni (musimy przetrwać bez treningów przynajmniej okres połogu). Nie powinno się tego jednak traktować jak wyznacznik, ponieważ każdy organizm inaczej się regeneruje!

Wszystko zależy od naszego samopoczucia i decyzji lekarza. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których było wykonane cesarskie cięcie albo doszło do pęknięcia trzeciego stopnia podczas porodu naturalnego. Lekarz musi oceniać stan gojenia się ran/blizn, stan mięśni brzucha: prostych i poprzecznych i dopiero wtedy może podjąć decyzję o powrocie do biegania po porodzie.

Jak zacząć bieganie po ciąży?

Jeśli lekarz dał nam zielone światło, powinnyśmy zacząć od spokojnych i krótkich wybiegań. Nie staramy się od razu pokonać dystansu półmaratonu. Na powrót do formy wystarczą wybiegania o długości 5 km lub nawet mniej. Pamiętajmy, że organizm ciągle dochodzi do siebie – w końcu wysiłek podjęty podczas porodu porównywany jest do przebiegnięcia maratonu!

Nie starajmy się ze wszystkich sił walczyć o redukcję wagi. Najważniejsze to wrócić do formy, czyli możliwości przebiegnięcia czasu 15 minut bez zadyszki i zatrzymywania się. Świetnym sposobem na początek są marszobiegi albo technika slow jogging. Przez pierwsze trzy miesiące treningi nie powinny trwać dłużej niż godzinę, nie mogą też być mocno intensywne. Po porodzie nie powinno się też biegać codziennie.

Na co uważać, jeśli zaczynamy bieganie po cesarce?

Podstawą jest kontrola blizny. Z wierzchu może wyglądać dobrze, jednak to lekarz za pomocą specjalistycznego sprzętu oceni, czy rana wewnątrz goi się prawidłowo. Wszelkie mocne podskoki i wstrząśnięcia mogą opóźnić proces leczenia. Dlatego wracając do lekkich treningów koniecznie musimy biegać po raczej miękkich powierzchniach (np. bieżnia, leśne, niewymagające ścieżki) oraz w dobrych butach do biegania z amortyzacją.

Młoda mama szczególnie powinna uważać na dietę biegacza. Organizm kobiety po ciąży jest wykończony. Pełny powrót do zdrowia może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy – jeśli ciąża i poród przebiegały prawidłowo. Na szczęście z reguły jeśli kobieta była aktywna przed ciążą, to jej powrót do zdrowia przebiega prawidłowo i w miarę szybko.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, DIETETYKA

Suplementy dla biegaczy - które z nich są najskuteczniejsze?

Suplementy dla biegaczy - które z nich są najskuteczniejsze?
BIEGANIE

Slow jogging - na czym polega ta technika i jakie daje efekty?

Slow jogging - na czym polega ta technika i jakie daje efekty?
BIEGANIE, FIZJOTERAPIA

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu