Huawei Watch GT2 to zegarek, który monitoruje tętno oraz analizuje sen, ma bardzo pojemną baterię oraz pozwala na prowadzenie rozmów telefonicznych i odtwarzanie muzyki, ale czy faktycznie niczego mu nie brakuje? Sprawdźmy, czy Huawei watch GT2 to odpowiedź na pytanie, jaki zegarek sportowy wybrać.
Urządzenie do najlżejszych nie należy (waży ok. 41 g), jednak waga ta stanowi o jakości wykonania. Obudowa zegarka wykonana jest ze stali nierdzewnej i zaopatrzona jest w dwa przyciski przeznaczone do sterowania urządzeniem (funkcję dolnego przycisku możemy spersonalizować sobie sami, co jest dużym plusem).
Ekran to 1,39” AMOLED o rozdzielczości 454 x 454. Dzięki takiej wielkości ekranu wszystkie wyświetlane informacje są czytelne, a ekran AMOLED zapewnia przyjemne dla oczu kolory, szerokie kąty, głęboką czerń i odpowiedni kontrast w każdych warunkach. Po około miesiącu użytkowania zarówno obudowa jak i ekran nie posiadają żadnej rysy, a dodam, że zegarek nie był traktowany ulgowo.
Testowałam model o szerokości koperty 46 mm i choć wizualnie prezentuje się on bardzo dobrze, na mój drobny nadgarstek był odrobinę za duży. Mimo wszystko Huawei Watch GT2 to dobrze zaprojektowane i wzorowo wykonane urządzenie.
Sprzęt działa płynnie i stabilnie, nie zauważyłam sytuacji, w której się zawieszał. System jest bardzo intuicyjny i zdecydowanie stawia na prostotę obsługi.
Po połączeniu telefonu możemy na urządzeniu odbierać powiadomienia oraz połączenia, niestety nie ma możliwości szybkiego odpowiadania na wiadomości i powiadomienia oraz odrzucania połączeń z odpowiedzią. Super udogodnieniem jest możliwość nawiązywania połączeń z poziomu zegarka (możemy przesłać określone kontakty na zegarek oraz oddzwaniać dzięki funkcji rejestru połączeń), jednak połączenia zarówno wybierane jak i odbierane wiążą się z rozmową w trybie głośnomówiącym.
Jeżeli nam to nie przeszkadza to z jakości dźwięku i połączenia na pewno będziemy zadowoleni. Nawet jeśli mamy sparowane z zegarkiem słuchawki, rozmawiać można tylko z ich pominięciem.
Ponadto urządzenie ma możliwość wgrania do niego muzyki i sterowaniu nią bezpośrednio z poziomu zegarka, posiada też przydatną funkcję “znajdź telefon”.
Lista funkcji:
Zegarek przeznaczony jest dla osób aktywnych fizycznie, posiada zatem tryby sportowe, dedykowane zarówno pod bieganie i kolarstwo, ale także siłę crossfit i wiele innych. Ponadto każdy może wybrać odpowiedni plan treningowy dla siebie w zależności od swojego poziomu zaawansowania, swoich potrzeb oraz oczekiwanych efektów. Są gotowe programy mające na celu schudnięcie, jak i poprawę kondycji. Naprawdę pomaga to w lepszym planowaniu dbania o własną kondycję.
Jako zegarek sportowy urządzenie posiada czujniki GPS, Glonass i Galileo, pozwalające na dokładny zapis pokonanej trasy, którą później możemy podejrzeć na dedykowanej aplikacji.
Posiada także możliwość mierzenia tętna z nadgarstka. Jednak minusem przy tej funkcji jest brak możliwości połączenia zegarka z sensorem pomiaru tętna z klatki piersiowej. Pomimo zastosowania w urządzeniu funkcji HUAWEI TruSeen 3.5, która zapewnia wydajniejszy i dokładniejszy pomiar tętna, pomiar tętna z nadgarstka jest pomiarem bardzo orientacyjnym i brak możliwości połączenia zegarka z sensorem trochę ogranicza grono odbiorców.
Lista trybów sportowych oferowanych przez urządzenie:
W każdym z nich możemy ustawić sobie cel (dystans, czas, kalorie) oraz powiadomienie (dotyczące dystansu, czyli informacja o tempie biegu co określony kilometraż, tętna, efektu treningu). Urządzenie pozwala również określić pułap tlenowy i stopień wytrenowania, pomaga utrzymać optymalne obciążenia treningowe oraz sprawdzić czy nasza kondycja się poprawia czy jest w regresie. Po każdym treningu (z użyciem pomiaru tętna) zegarek informuje nas o zalecanej długości trwania odpoczynku.
Z poziomu samego zegarka możemy sprawdzić wiele statystyk dotyczących treningów co jest ogromnym plusem. Urządzenie oferuje dostęp do danych tj.: dane ogólne (dystans, czas trwania, kalorie) prędkość oraz tempo, kroki oraz rytm, dane dotyczące wzniesienia (wejście, zejście i najwyższy punkt), pokazuje nam wykres tętna, tempa, rytmu biegu oraz wysokości (profil trasy), efekt treningu, czas regeneracji, oraz poziom VO2max, czyli naprawdę całkiem sporo informacji.
Huawei Watch GT2 działa także jako monitor dziennej aktywności, dzięki czemu mamy podgląd ile kroków zrobiliśmy oraz kalorii spaliliśmy w ciągu dnia, ile pokonaliśmy pięter, jaki jest nasz poziom stresu i w jakim stopniu nasza krew jest natleniona. Mamy też możliwość wykonania ćwiczeń oddechowych.
Zegarek posiada także funkcje monitorowania snu, podaje naprawę dokładne parametry określające długość i jakość naszego snu. Funkcja TruSleep monitoruje czas i fazy sny. Jeśli okaże się, że alarm ustawiony jest w momencie, gdy nasz organizm pozostaje jeszcze w fazie głębokiego snu, zegarek nie rozpocznie wybudzania dźwiękiem, ale delikatnymi wibracjami zmniejszającymi uczucie senności i dyskomfortu związanym z nagłym wybudzeniem. Ponadto podczas snu zegarek monitoruje tętno, analizuje oddech i przyznaje ocenę ogólnej jakości snu. Co więcej, może śledzić i diagnozować 6 powszechnych problemów ze snem i podawać sugestie dotyczące lepszego wypoczynku.
Producent deklaruje dwa tygodnie działania urządzenia na jednym ładowaniu oraz do 30 godzin przy włączonym trybie GPS. Są to pomiary wykonywane w warunkach laboratoryjnych, w praktyce ciężko jednoznacznie to określić, ponieważ wpływa na to wiele składowych. Czas pracy baterii urządzenia zależy od ilości wybudzeń ekranu, opcji ciągłego pomiaru GPS, czasu słuchania muzyki, sparowania telefonu z zegarkiem i ilości otrzymywanych powiadomień oraz wielu innych czynników. Niewątpliwie jednak nie trzeba się martwić o to, że nagle zegarek się rozładuje, bateria spokojnie wytrzymuje kilkanaście dni.
W zegarku mamy też możliwość włączenia tzw. stanu czuwania, urządzenie przechodzi wtedy w tryb uśpienia i ekran wyłącza się, co wydłuża czas pracy baterii. Po przekręceniu nadgarstka zegarek uruchamia się ponownie.
Producent przygotował do swoich zegarków bardzo prostą i również bardzo intuicyjną w obsłudze aplikację Huawei Zdrowie, która magazynuje wszystkie dane z zegarka. Pozwala ona na wygodne przeglądanie treningów oraz oferuje szerszy wachlarz funkcji.
Czasami jednak występują spore problemy z łącznością Bluetooth, tak jak zegarek paruje się i następnie łączy z urządzeniem bez problemu, tak zgranie treningów czasami graniczy z cudem i nie mam pojęcia od czego to zależy.
Huawei Watch GT2 to zegarek, który zaspokoi potrzeby osób chcących monitorować swoje dzienne parametry (kroki, sen, kalorie), ale także osoby, które trenują rekreacyjnie i chcą monitorować swoje treningi i korzystać z gotowego planu treningowego. Jednak zdecydowanie nie jest to rywal dla AppleWatcha – jeżeli chodzi o smartwatche, nie jest też w stanie rywalizować z zaawansowanymi zegarkami sportowymi takimi jak seria Fenix od Garmina.
W zasadzie sama nie wiem, w której kategorii umieściłabym zegarek. Smartwatch, monitor aktywności, czy zaawansowany zegarek sportowy? Huawei Watch GT2 pozycjonowany jest pomiędzy opaską sportową, a sprzętem dedykowanym dla bardzo wymagających sportowców. Urządzenie posiada cechy każdego z wyżej wymienionych. Oferuje świetny czas pracy baterii i mnóstwo funkcji treningowych, brakuje jednak funkcji NFC (której brak powoduje, że nie możemy korzystać z płatności zbliżeniowych) oraz bardziej zaawansowanego systemu odpowiadania na wiadomości i odrzucone połączenia.
Plusy
Minusy
Autor: Anna Heneczkowska