WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać muzykę do jogi?

16 sierpień 2021

Choć joga to bardzo popularna aktywność, która wciąż zdobywa nowych zwolenników, to jednak nadal kojarzy się wielu osobom z monotonią i nudą. W praktyce ten nietypowy sport ma niezwykle dobroczynny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale przede wszystkim na umysł. Ci, którzy praktykują jogę od jakiegoś czasu bądź dopiero zamierzają rozpocząć z nią swoją przygodę, zastanawiają się, jak przystępować do ćwiczeń: w całkowitej ciszy czy może przy akompaniamencie muzyki? Sprawdź, na czym polega joga – muzyka może stać się jej stałym elementem, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio dopasowana.

Joga – muzyka jest potrzebna czy nie?

Wśród osób regularnie praktykujących jogę możemy znaleźć zarówno zwolenników wykorzystywania podkładów muzycznych, jak i przeciwników. Dlaczego? Zdaniem niektórych słuchanie muzyki w czasie przyjmowania poszczególnych pozycji może być dla ćwiczącego dekoncentrujące. W przypadku jogi dużą rolę odgrywa spokój oraz pełne skupienie na własnych ruchach czy oddechu, a utwory rozbrzmiewające w tle mogą skutecznie rozpraszać i tym samym sprawiać, że poszczególne asany będą wykonywane niewystarczająco dokładnie, na dodatek aspekt duchowy związany z jogą zostanie nieco rozmyty.

Warto jednak zaznaczyć, że dla osób wprawionych w jodze dobrze dopasowana muzyka może nie przeszkadzać, a nawet pomagać w osiąganiu wymarzonej harmonii. Nie da się też ukryć, że część z nas niekoniecznie odnajduje wewnętrzny spokój w ciszy, zamiast tego potrzebując chociażby delikatnego podkładu muzycznego. Jeśli jest on umiejętnie dobrany, pozwoli szybciej się zrelaksować i osiągać kolejne sukcesy w zakresie tego sportu.

Dlatego też to, czy w trakcie jogi będzie nam towarzyszyć muzyka, czy też wolimy w pełni poświęcić się wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń, jest całkowicie indywidualnym wyborem. Początkujący mogą wypróbować obie metody i sprawdzić, która z nich lepiej odpowiada im potrzebom.

Joga – muzyka relaksacyjna

Nawet jeżeli muzyka jest naszym stałym towarzyszem podczas wykonywania różnych codziennych obowiązków i w związku z tym chcemy, by była również istotnym elementem obecnym w czasie jogi, pamiętajmy, że wybór utworów powinien być przemyślany. Przede wszystkim rekomenduje się słuchanie podczas jogi piosenek czysto instrumentalnych, pozbawionych tekstu. Jest to związane z faktem, że słowa śpiewane przez wokalistów mogą bardzo szybko nas rozproszyć i tym samym sprawić, że zamiast skupiać się na ciele, oddechu i osiąganiu właściwej pozycji, będziemy podążać za tekstem utworu i umknie nam cel cichej medytacji.

Jak wybrać muzykę do jogi? Ponieważ w jodze liczą się harmonijne ruchy zsynchronizowane z oddechem, postarajmy się o to, by podkład muzyczny współgrał z dynamiką ćwiczeń. Najspokojniejsze melodie powinniśmy z pewnością przygotować do kończącej całą praktykę relaksacji. Zbyt żwawe utwory nie będą się komponowały z równowagą, jaka jest przypisywana jodze. Melodia powinna zatem „płynąć”, podobnie jak nasze ciało wraz z wykonywaniem poszczególnych asan.

Na czym polega joga?

Joga jest dość umownie nazywana sportem, mimo że w dużej mierze to po prostu system ćwiczeń wywodzących się z dawnych Indii. W trakcie praktykowania jogi przyjmuje się określone pozycje zwane asanami, które mają nam pomóc w osiągnięciu idealnej równowagi – zarówno tej cielesnej, jak i pod względem psychologicznym. Chociaż niektóre asany bywają skomplikowane i trudne do uzyskania – w związku z czym wymagają czasu, aż uda nam się je osiągnąć – stopniowe przekraczanie granic własnego ciała daje ogromną satysfakcję, a do tego pozwala nam się wyciszyć.

Joga łączy w sobie system ćwiczeń fizycznych z praktyką oddychania zwaną pranayama. Tym sposobem, po przyjęciu wybranej asany, trzeba pamiętać o właściwym rytmie oddechu, nierzadko jest to także połączone z medytacją. Dzięki temu możliwy jest rozwój fizyczny i psychiczny. Kiedy wiemy już, jak ćwiczyć jogę, szybko odkryjemy wiele korzyści tej aktywności.

Joga – dla kogo?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta: dla każdego. Praktykowanie jogi można rozpocząć niezależnie od płci, stylu życia, wieku, a czasem nawet stanu zdrowia. To doskonały wybór szczególnie dla osób, które cierpią na brak wystarczającej ilości aktywności fizycznej, co może wynikać chociażby z siedzącego lub stojącego trybu pracy. Dodatkowo przebywanie przez kilka godzin w jednej pozycji może być powodem problemów z kręgosłupem, mięśniami czy układem krążenia, a joga jest właśnie znakomitym sposobem na to, by zredukować te dolegliwości.

Joga sprawdzi się także w przypadku osób, które w życiu codziennym zmagają się z dużą ilością stresu. Wszystko dlatego, że ta dyscyplina nie tylko poprawia koordynację ruchową oraz ogólną formę, ale również wspaniale rozluźnia umysł i ciało, co pozwala pozbyć się napięcia. Warto też wskazać na fakt, że niektóre asany okazują się szczególnie przydatne w razie kłopotów z trawieniem.

Joga może być uprawiana nawet przez kobiety w ciąży, o ile lekarz prowadzący nie widzi ku temu przeciwwskazań. Jedyne ograniczenia dotyczą tych osób, które cierpią na poważne schorzenia kręgosłupa. Jeśli nie jesteśmy do końca pewni, czy nasza obecna kondycja i zdrowie pozwalają na to, by rozpocząć praktykowanie jogi, warto zgłosić się do specjalisty i zasięgnąć porady.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

JOGA I MEDYTACJA

Dlaczego senior powinien zaprzyjaźnić się z jogą?

Dlaczego senior powinien zaprzyjaźnić się z jogą?
SPORT, JOGA I MEDYTACJA

Dlaczego warto korzystać z akcesoriów do jogi?

Dlaczego warto korzystać z akcesoriów do jogi?
JOGA I MEDYTACJA

Joga - korzystne oddziaływanie na ciało i ducha

Joga - korzystne oddziaływanie na ciało i ducha

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu