WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Buty do sportów zimowych. Na co trzeba zwrócić uwagę?

05 grudzień 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Bardzo często wybierając buty zimowe do szaleństw na stoku, skupiamy się bardziej na ich komforcie użytkowania i wyglądzie, niż na faktycznym ich przeznaczeniu. Dlatego też postanowiliśmy opracować miniporadnik na temat tego, jak dobrać buty zimowe do aktywności, jakie chcemy uprawiać, by w pełni cieszyć się uprawianiem sportów zimowych. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrane buty nie tylko pozwolą nam na swobodną zabawę na stoku, ale również ochronią nas przed urazami podczas uprawiania sportów.


Buty zimowe przeznaczone do sportu, a ich rodzaje

Zima to dla jednych przykra pora roku, która kojarzy się z zimnem, dla drugich okres zimowego, beztroskiego szaleństwa. Jeśli chodzi o sporty zimowe w Polsce, to mamy ich o wiele więcej rodzajów niż samo narciarstwo i snowboarding. Choć te dwie główne dyscypliny uprawiane są najliczniej, to nie możemy tutaj nie wspomnieć o jeździe na łyżwach, hokeju na lodzie, saneczkarstwie (nawet tym amatorskim), czy też o zjeździe na skibobie (pojeździe przypominającym połączenie nart z rowerem). Są to jednak mniej popularne sporty, dlatego też skupimy się przede wszystkim na butach narciarskich, snowboardowych, freeride, a także butach do skituringu. Te dwa ostatnie rodzaje są specjalistycznym obuwiem do uprawiania innej formy narciarstwa niż klasyczne, na co należy zwrócić uwagę podczas ich wyboru.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wyborze butów narciarskich, sprawdź publikację poświęconą doborowi butów narciarskich.

Przy wyborze butów narciarskich koniecznie sprawdzaj ich flex

Najważniejszymi aspektami, jakie należy uwzględnić przy wybieraniu butów narciarskich to bezpieczeństwo i komfort. Dokładnie w tej kolejności. Narciarstwo jest bardzo kontuzjogennym sportem zimowym, dlatego ważne jest zminimalizowanie możliwości urazów. Buty narciarskie łączą stopę z nartami, więc źle dobrane buty będą powodować mnóstwo stresujących sytuacji. Jeśli czujesz zbyt duży luz w bucie, kostka nie jest usztywniona, a na stopach powstają otarcia to znaczy, że wybrano zły rozmiar. Niezwykle istotne jest to, że butów narciarskich nie można rozchodzić. Od samego początku muszą być idealnie dobrane do użytkownika.

Fot 1. Materiał własny | Niezwykle istotne jest to, że butów narciarskich nie można rozchodzić. Od samego początku muszą być idealnie dobrane do użytkownika

Zaraz po rozmiarze, bardzo ważne jest wybrać odpowiednią sztywność butów narciarskich, czyli Flex. Giętkie buty, których Flex jest na poziomie 60-70, przeznaczone są dla początkujących narciarzy bądź po prostu do jazdy rekreacyjnej. Doświadczeni sportowcy wybierają poziom Flexa 100. To bardzo sztywne buty narciarskie, które wyczulone są na każdy ruch stopy. Jest to niezwykle ważne przy wyczynowym narciarstwie.

> SPRAWDŹ OFERTĘ BUTÓW NARCIARSKICH (otwiera się na nowej zakładce)”>>> SPRAWDŹ OFERTĘ BUTÓW NARCIARSKICH

Freeride, czyli ekstremalna odmiana narciarstwa

Buty freeride przeznaczone są do ekstremalnej jazdy narciarskiej poza wyznaczonymi trasami. Buty zimowe tego typu muszą przede wszystkim charakteryzować się niezwykłą elastycznością, by jak najbardziej amortyzować nierówności terenu. Buty freeride mają zazwyczaj 4 klamry i zapięcie na rzep, które zapewniają stabilność zapięcia i tym samym dobre trzymanie się stopy w bucie.

Fot 2. Materiał własny | Kluczową cechą buta do freeride’u jest trzymanie stopy użytkownika

W butach tego typu komfort zapewnia przepięcie ski-walk, które umożliwia ruchomość cholewki. Podeszwa takiego buta powinna posiadać gumę z bieżnikiem, czyli rozwiązanie na zjazd po każdej trasie, nawet kamiennej w wysokich górach.

> SPRAWDŹ OFERTĘ BUTÓW DO FREERIDE’U (otwiera się na nowej zakładce)”>>> SPRAWDŹ OFERTĘ BUTÓW DO FREERIDE’U

Do jazdy i spacerów wśród górskich widoków idealne są buty skiturowe

Buty skiturowe powinny być idealne i do jazdy na nartach i do chodzenia. Wybierając się na zjazdy poza trasy, należy mieć na uwadze także to, że czasem trzeba pewien etap przejść na nogach. Buty zimowe tego typu są bardzo dobrym pomysłem, gdy jesteśmy fanami przepięknych, dziewiczych tras i widoków. Ich cechy techniczne przede wszystkim opierają się na połączeniu butów narciarskich i wspinaczkowych.

Fot 3. Materiał własny | Buty skiturowe powinny być idealne i do jazdy na nartach i do chodzenia

Zapewniają mocne trzymanie podczas zjazdów i wygodę w trakcie wchodzenia pod górę. Są one także nieco lżejsze niż standardowe buty narciarskie oraz posiadają bardziej przyczepną podeszwę i specjalny system szybkiego wypinania.

> SPRAWDŹ OFERTĘ BUTÓW SKITUROWYCH (otwiera się na nowej zakładce)”>>> SPRAWDŹ OFERTĘ BUTÓW SKITUROWYCH

Dla tych, co wolą deskę snowboardową przeznaczone są specjalne buty

Buty snowboardowe to zupełnie inny rodzaj butów do sportów zimowych. Są one zazwyczaj w całości wykonane z bardzo sztywnego materiału, przez co, mimo elastyczności, są także stabilne.

Fot 4. Materiał własny | Buty snowboardowe są wykonane ze sztywnego materiału

Buty snowboardowe posiadają grubą gumową podeszwę i kilka odmian zapięć – te najpopularniejsze to sznurowadła oraz pokrętła z linkami, co jest kluczowym argumentem podczas ich wyboru.

>SPRAWDŹ OFERTĘ BUTÓW SNOWBOARDOWYCH (otwiera się na nowej zakładce)”>>>SPRAWDŹ OFERTĘ BUTÓW SNOWBOARDOWYCH

Sportowe buty zimowe dla pań to nie tylko kwestia estetyki

Bez względu na to, czy są to buty narciarskie, czy też buty snowboardowe ich wygląd w zależności od płci jest zróżnicowany. I tutaj, w przypadku kategorii butów zimowych dla pań, mamy zazwyczaj do czynienia z jasną, kobiecą kolorystyką. Tego typu buty zimowe posiadają barwy bieli, przełamane pastelami, różem, a także czerwienią i żółcią. Kobiety zazwyczaj dobierają buty zimowe damskie pod kolor nart i swojego narciarskiego ubioru. W trakcie wyboru jednak nie należy skupiać się na ich wyglądzie, ale na stopniu naszego zaawansowania w jeździe i naszych potrzebach. Dlatego też buty damskie do sportów zimowych powinny być dobierane pod częstotliwość wyjazdów zimowych, ilość przejeżdżanych dni w sezonie oraz doświadczenia. Warto także zwrócić uwagę na zapięcia – tutaj z kolei bardziej liczy się wygoda użytkowniczki i szybkość założenia butów niż same względy techniczne. 

Jak dobrać buty męskie do sportów zimowych?

Oczywiście, jak już wcześniej wspominaliśmy, podczas zakupu butów do uprawiania sportów zimowych powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim nasz stopień umiejętności, a także rodzaj dyscypliny, jaką chcemy uprawiać. W przypadku wyboru sportowych butów zimowych dla panów, musimy zwrócić uwagę na rozmiar, estetyka jest drugorzędną sprawą. Mężczyźni zazwyczaj miewają problemy z dobraniem odpowiedniego rozmiaru, nie wspominając o tym, że mierzą oni buty zimowe bez odpowiednich skarpet na stok. Stąd też należy brać pod uwagę różnicę nawet centymetra w długości i szerokości wybieranego sprzętu, by cieszyć się jazdą, a nie martwić o ewentualne otarcia.   

Źle dobrane buty zimowe – czym grożą?

Buty do uprawiania sportów zimowych nie tylko są kluczowe w kwestii naszego komfortu, ale także bezpieczeństwa. Nieodpowiednio dobrane do naszego doświadczenia buty mogą sprawić, że jazda na nartach stanie się bardziej kontuzyjna. O ile w przypadku butów snowboardowych nie ma to tak dużego znaczenia, to buty narciarskie, które skierowane są do amatorów klasycznego narciarstwa, absolutnie nie mogą być wykorzystywane do innych dyscyplin. Każdy sport zimowy wymaga dobrania odpowiedniego sprzętu i odzieży, ponieważ wychodząc na stok odpowiadamy nie tylko za swoje bezpieczeństwo. Musimy również brać pod uwagę osoby wokół nas. Sklepy stacjonarne sieci Decathlon oferują na miejscu porady ekspertów sportowych, więc warto z tego korzystać.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu