WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać buty narciarskie dla dzieci?

03 grudzień 2020
#PORADY

Młodzi narciarze szybko mogą się zniechęcić do jazdy, jeśli będą ćwiczyć w źle dobranym obuwiu. Raczej nie zrozumieją, że nie wychodzi im z powodu sprzętu, prędzej zrzucą winą na siebie albo “głupi sport”. Aby do tego nie dopuścić, dowiedz się, jak wybrać buty narciarskie dla dziecka. Poznaj wszystkie parametry, na które trzeba zwracać uwagę.


Jak prawidłowo zmierzyć rozmiar stopy dziecka do butów narciarskich?

Podstawą jazdy na nartach jest sprzęt. Nie ma mowy o szusowaniu bez nart, kijków oraz butów narciarskich. Większość z tych rzeczy jest łatwo dopasować, kierując się uniwersalnymi zasadami doboru sprzętu. W przypadku wyboru butów narciarskich dla dzieci należy zachować czujność. Tutaj szczególnie ważny jest komfort, a dzieci, zwłaszcza małe, nie zawsze potrafią określić, czy na pewno czują się w danym obuwiu dobrze. Po prostu nie wiedzą, na co zwracać uwagę, dopóki nie wyjadą na stok. A wtedy jest już za późno na zmiany.

Dlatego rozmiar butów dla dziecka określamy przez:

  • zmierzenie stopy – stopę dziecka kładziemy na kartce papieru położonej na podłodze, obrysowujemy jej kształt, a następnie mierzymy odległość od czubka dużego palca do pięty,
  • wyjęcie wkładki z mierzonego buta i przyłożenie jej do stopy dziecka, wkładka może być równa ze stopą albo maksymalnie 1 cm większa, nigdy nie kupujemy większych butów za myślą, że dziecko pojeździ w nich dłużej (to niebezpieczne).

Dziecko nie powinno przymierzać butów w grubych skarpetach. Wystarczą zwykłe cienkie skarpetki sportowe. Dziecku będzie ciepło, ponieważ wszystkie buty dla dzieci posiadają ocieplane wkładki, zapewniające komfort termiczny. Z kolei mierzenie butów w grubych skarpetach daje nieprawidłowy wynik i doprowadzi tylko do kupna zbyt dużego rozmiaru.

Niektóre buty mają rozmiary z tzw. połówkami. Nie znaczy to, że są one większe w długości. To pokazuje tylko większą szerokość buta w jego najszerszym momencie. Pamiętajmy, że zbyt ciasne w szerokości buty nie pozwolą dziecku na swobodną jazdę, a zbyt szerokie spowodują otarcia.

Jaka liczba klamer oraz flex są odpowiednie w dziecięcych butach narciarskich?

Buty narciarskie dla dzieci nie powinny być jednoklamrowe. Nie zapewniają dobrej stabilizacji stopy. Minimum to buty dwuklamrowe. Jeśli rozmiar stopy dziecka to więcej niż 20, trzeba szukać butów trzyklamrowych. Niestety dzieci z wysokim podbiciem stopy będą się źle w nich czuć, a wtedy mamy do wyboru tylko buty jednoklamrowe albo dopasowanie buta do stopy za pomocą nowoczesnych technologii, które już trochę kosztują.

Sprawdźmy też flex, czyli sztywność buta. Przy najmniejszych butach ta wartość nie jest podawana, znajdziemy ją dopiero od rozmiaru 19 wzwyż. Im mniejsze umiejętności dziecka, tym mniej sztywne buty kupujemy. Obowiązuje tutaj taka sama zasada, jak przy wybieraniu butów na narty dla dorosłych.

Na koniec należy zwrócić uwagę na wysokość i kąt nachylenia cholewki. Prawidłowo dobrane pozwalają na swobodne przyjęcie pozycji narciarskiej (ugięte kolana, lekkie nachylenie). Obuwie z dobrze dopasowaną cholweką od razu ustawi sylwetkę narciarza. Jeśli cholewka lekko nie ugnie się pod ciężarem dziecka (z naciskiem na lekko), to but jest za sztywny i musimy jeszcze raz wrócić do wybory flexu.

Dlaczego wybór dobrych butów narciarskich dziecięcych jest tak istotny?

Po pierwsze, dzieci to nie dorośli. Wybierając buty narciarskie będą kierować się przede wszystkim oczami, czyli jeśli spodobają im się buty z ładnym wzorkiem, to będą się upierały, że właśnie te obuwie jest najlepsze, najwygodniejsze i najbardziej komfortowe. Można im uwierzyć na słowo i jeśli rzeczywiście okaże się, że buty są wygodne, to dziecko nie zrazi się do narciarstwa. Jednak w większej liczbie przypadków na stoku okaże się, że dziecku jest za zimno w stopy albo po jeździe cała skóra jest w otarciach. 

W wielu sytuacjach dziecko może nie być w stanie przyjąć prawidłowej pozycji narciarskiej, co utrudni proces nauki i zwiększy ryzyko upadków, a więc i kontuzji. Dlatego nigdy nie kupujemy butów narciarskich dla dziecka na zasadzie “byle by mniej więcej pasowały”. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na stoku to podstawa. Poza tym jeśli chcemy zarazić dzieci miłością do narciarstwa, to nie możemy im tego utrudniać. One nie zrozumieją, że to ze sprzętem jest coś nie tak, tylko “obrażą się” na sport. A można tego łatwo uniknąć, jeśli tylko dobrze dobierzemy buty oraz narty dla dziecka.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu