WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Narty w Alpach. Gdzie szusować po włoskiej stronie Alp?

04 listopad 2020
#PORADY

Val Di Sole, czyli Dolina Słońca oraz Kronplatz to bardzo popularne regiony narciarskie we Włoszech. Funkcjonują tam cały czas prężnie rozwijające się ośrodki, a każdego roku na ich alpejskich stokach szusuje setki tysięcy narciarzy. Co takiego jest w Kronplatz i Val Di Sole, że tak licznie przybywają tam narciarze z całego świata? To kwestia pięknych, malowniczych widoków, świetnej infrastruktury, doskonałej atmosfery i dostosowania tras do możliwości wszystkich entuzjastów nart. Po włoskiej stronie Alp odnajdą się zarówno narciarze, którzy chcą pokonywać najtrudniejsze trasy, jak i rodziny z dziećmi. 


Kronplatz – narty dla każdego

Planujesz wyjazd na narty we Włoszech? Koniecznie weź pod uwagę region Plan de Corones (Kronplatz), zlokalizowany w Południowym Tyrolu. To świetne miejsce dla bardzo wymagających narciarzy oraz dla rodzin z dziećmi. Znajdziemy tu mnóstwo tras zjazdowych, które wymagają ogromnych umiejętności oraz proste i lekkie szlaki dla osób, które dopiero uczą się jazdy na nartach. Kronplatz jest jednym z najsłynniejszych ośrodków narciarskich na świecie. Wśród Polaków bije prawdziwe rekordy popularności. Dlaczego tak chętnie tam wyjeżdżamy?

Przede wszystkim szczyt góry Kronplatz należy do szczytów niezalesionych, więc można dostać się dokładnie na jego czubek. Kiedy już staniemy na szczycie, będziemy mogli podziwiać widok na Alpy i Dolomity. Wszystkie trasy zjazdowe są długie, szerokie i dają mnóstwo satysfakcji. Kronplatz to łącznie aż 120 km tras narciarskich oraz kilkadziesiąt wyciągów! Najbardziej zapierającą dech w piersiach trasą jest zjazd Herrnegg. To trudny i wymagający zjazd, na którym organizowane są oficjalne zawody.

Na terenie ośrodka znajdują się wypożyczalnie sprzętu (przede wszystkim nart), liczne szkółki narciarskie, jeden z największych w Europie snowparków, restauracje widokowe, a nawet cztery przedszkola.

Val Di Sole, czyli włoska Dolina Słońca

Brakuje ci słońca? Wyjazd na narty do Val Di Sole powinien zdecydowanie uzupełnić te braki! W Dolinie Słońca słońce świeci przez większość dni w roku. Z kolei znajdujący się w niej ośrodek narciarski zlokalizowany jest w sąsiedztwie najwyższych szczytów centralnych i wschodnich Alp. Dzięki temu występują tu liczne opady śniegu. Sztuczne naśnieżanie stoków rzadko jest potrzebne.

Val di Sole oferuje narciarzom dziesiątki kilometrów atrakcyjnych widokowo tras. Dojedziemy do nich licznymi i wygodnymi wyciągami. Najnowszą atrakcją Doliny Słońca jest kolejka linowa Pejo 3000, którą można wjechać na wysokość 3 000 m n.p.m. W każdej kabinie kolejki mieści sią 100 osób, więc nie ma mowy o długim oczekiwaniu na swoją kolej. Widoki są niesamowite! Jeśli skorzystamy z tej kolejki, to dostaniemy się do słynnej trasy Val della Mite, która liczy sobie aż 8 km. Nie bez powodu mówi się, że jest to najbardziej malownicza położona trasa zjazdowa w Alpach! W końcu znajduje się w samym środku historycznego Parku Narodowego Stelvio.

W Dolinie Słońca, oprócz trudnych i wymagających tras, znajdziemy dużo łagodnych zjazdów i ciekawe atrakcje dla dzieci. Prężnie funkcjonują tu szkółki narciarskie, snowparki i inne rozrywki dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi.

Czy narty we Włoszech z dziećmi to dobry pomysł?

Jak najbardziej! Większość włoskich ośrodków narciarskich przygotowana jest na goszczenie najmłodszych narciarzy. Nie powinniśmy obawiać się wysokości – wiele osób woli zabrać dzieci na narty do Białki Tatrzańskiej albo na pobliską Słowację, ponieważ przerażają ich wysokości, na jakich można szusować we Włoszech. Tymczasem wystarczy się po prostu dobrze przygotować, mieć ze sobą wszystkie niezbędne akcesoria narciarskie oraz dobry humor, a dzieci z pewnością docenią wyjazd w tak piękne miejsce!

Wyjeżdżając za granicę na narty, pamiętajmy o wykupieniu ubezpieczenia narciarskiego (na wszelki wypadek). Nie musimy zabierać ze sobą nart ani butów – te sprzęty zawsze można wypożyczyć na miejscu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu