Narciarstwo skitourowe ostatnio przeżywa swój rozkwit. Jadąc na krzesełkach lub w gondolkach możemy zauważyć coraz więcej osób, które zamiast wygodnie wyjechać na górę, wspinają się na nartach obrzeżem trasy, którą później zjeżdżają. Jak się przygotować na pierwszą wycieczkę? Zapraszam do lektury!
Skitoury możemy uprawiać także w miejscach bez infrastruktury narciarskiej. Jest to powrót do korzeni narciarstwa, który wymaga już od nas znajomości terenu oraz zasad bezpieczeństwa.
Fot 1. Materiał własny | Wiązanie szynowe
Poniżej znajdziesz listę 7 rzeczy, które powinieneś zabrać ze sobą na wycieczkę.
Dobór nart skitourowych jest niewątpliwie kwestią indywidualną. Niektóry narciarze szukają możliwie najlżejszego sprzętu, natomiast inni szerokiej narty, umożliwiającej jazdę w puchu. Tutaj decyzja jest zależna od naszych preferencji. Do nart dobieramy wiązanie skitourowe, które umożliwia uwolnienie pięty. Możemy wybrać wiązanie szynowe, które jest zbliżone wyglądem do tradycyjnego wiązania zjazdowego, ale daje możliwość odblokowania piętki. Charakteryzuje się ono bardzo dobrym trzymaniem, ale dość dużą wagą. Natomiast lekkie wiązanie pinowe jest droższe od szynowego, ale komfort wspinania się do góry jest zdecydowanie większy.
Fot 2. Materiał własny | Wiązania pinowe
Jeśli nasze narty są wyposażone w wiązanie pinowe musimy zaopatrzyć się w odpowiednie buty narciarskie. Kluczowe jest to aby taki but był kompatybilny z wiązaniem, czyli posiadał inserty umożliwiające wpięcie buta w wiązanie. But skitourowy powinien mieć także system ski/walk, ponieważ ruchoma cholewka ułatwia nam podchodzenie do góry. Oczywiście trzeba pamiętać, aby podczas zjazdu unieruchomić cholewkę. W przypadku wiązań szynowych możemy wpiąć każdy rodzaj buta narciarskiego. Buty skitourowe starajmy się dobrać możliwie jak najlżejsze.
Fot 3. Materiał własny | But musi być kompatybilny z wiązaniem, czyli posiadać inserty umożliwiające wpięcie buta w wiązanie
Foki to nic innego jak paski materiału z włosiem, które przyklejamy do ślizgów nart za pomocą kleju. Charakterystyczną cechą włosia jest to, że przejeżdżając ręką pod włos wyczuwamy opór, natomiast z włosiem poślizg. Dzięki zastosowaniu fok narta nie przesuwa się w dół podczas podejścia. Klej, który znajduje się na fokach jest wytrzymały i wystarczy nam na długo. Niegdyś foki wytwarzano ze skóry foczej, aktualnie foki produkowane są z materiałów syntetycznych, takich jak nylon lub naturalnych, czyli moher. Najczęściej możemy jednak znaleźć mieszanki nylonowo-moherowe.
Fot 4. Materiał własny | Dzięki zastosowaniu fok narta nie przesuwa się w dół podczas podejścia
Gdy wybieramy się w tereny pozatrasowe, koniecznie trzeba mieć ze sobą ABC lawinowe. Na zestaw lawinowy składają się: detektor, sonda oraz łopata. W takie wyposażenie powinien zaopatrzyć się każdy uczestnik wyprawy. Nie powinno się chodzić w pojedynkę, ponieważ w momencie wystąpienia zagrożenia nikt nie będzie wiedział, że potrzebujemy pomocy. W przypadku zejścia lawiny, dzięki użyciu tzw. „trójcy lawinowej”, możemy szybciej zlokalizować poszkodowanego. Warunkiem przeprowadzenia sprawnej akcji ratunkowej jest umiejętność posługiwania się lawinowym ABC. Polecam nabyć rzetelną wiedzę na kursach lawinowych przeprowadzanych przez wykwalifikowanych ratowników TOPR.
Fot 5. Materiał własny | Na zestaw lawinowy składają się: detektor, sonda oraz łopata
Na wycieczkę skitourową powinniśmy się zaopatrzyć również w plecak. Do plecaka należy zapakować ABC lawinowe, mapę, naładowany telefon, ciepły ubiór, który założymy po dotarciu na szczyt oraz przekąski i napój. W plecaku nie powinno zabraknąć też miejsca na foki, które zdejmiemy, gdy osiągniemy cel naszej wędrówki. Plecak powinien mieć również zaczepy, do których przypniemy narty, jeśli będziemy musieli je zdjąć w trudniejszym terenie.
Aby ułatwić sobie podchodzenie do góry konieczne jest posiadanie kijków narciarskich. Kijki do skitourów charakteryzują się tym, że mają możliwość regulacji wysokości. Gdy idziemy do góry najlepiej długość kijków lekko skrócić w stosunku do tej jaką mamy podczas zjazdu.
Fot 6. Materiał własny | Niezbędnik każdej wycieczki
Wycieczki skitourowe wymagają od nas dobrej kondycji. Oczywiście wycieczki skitourowe możemy potraktować jako metoda rozwijania naszej kondycji. Jednak na początku, taki wysiłek, może nas lekko zniechęcić. Tutaj zapał odgrywa kluczową rolę. Ale jeśli skompletowaliśmy sprzęt to pamiętajcie, że spora część wysiłku jest już za nami.
Jesteś gotowy na zimową przygodę z narciarstwem skitourowym? 🙂