WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Odkryj skitoury - 7 rzeczy, o które powinieneś zadbać przed wycieczką

06 luty 2019
#PORADY

Narciarstwo skitourowe ostatnio przeżywa swój rozkwit. Jadąc na krzesełkach lub w gondolkach możemy zauważyć coraz więcej osób, które zamiast wygodnie wyjechać na górę, wspinają się na nartach obrzeżem trasy, którą później zjeżdżają. Jak się przygotować na pierwszą wycieczkę? Zapraszam do lektury!


Skitoury możemy uprawiać także w miejscach bez infrastruktury narciarskiej. Jest to powrót do korzeni narciarstwa, który wymaga już od nas znajomości terenu oraz zasad bezpieczeństwa.

Fot 1. Materiał własny | Wiązanie szynowe 

Poniżej znajdziesz listę 7 rzeczy, które powinieneś zabrać ze sobą na wycieczkę. 

Narty z wiązaniem szynowym lub pinowym

Dobór nart skitourowych jest niewątpliwie kwestią indywidualną. Niektóry narciarze szukają możliwie najlżejszego sprzętu, natomiast inni szerokiej narty, umożliwiającej jazdę w puchu. Tutaj decyzja jest zależna od naszych preferencji. Do nart dobieramy wiązanie skitourowe, które umożliwia uwolnienie pięty. Możemy wybrać wiązanie szynowe, które jest zbliżone wyglądem do tradycyjnego wiązania zjazdowego, ale daje możliwość odblokowania piętki. Charakteryzuje się ono bardzo dobrym trzymaniem, ale dość dużą wagą. Natomiast lekkie wiązanie pinowe jest droższe od szynowego, ale komfort wspinania się do góry jest zdecydowanie większy.

Fot 2. Materiał własny | Wiązania pinowe

Buty

     Jeśli nasze narty są wyposażone w wiązanie pinowe musimy zaopatrzyć się w odpowiednie buty narciarskie. Kluczowe jest to aby taki but był kompatybilny z wiązaniem, czyli posiadał inserty umożliwiające wpięcie buta w wiązanie. But skitourowy powinien mieć  także system ski/walk, ponieważ ruchoma cholewka ułatwia nam podchodzenie do góry. Oczywiście trzeba pamiętać, aby podczas zjazdu unieruchomić cholewkę. W przypadku wiązań szynowych możemy wpiąć każdy rodzaj buta narciarskiego. Buty skitourowe starajmy się dobrać możliwie jak najlżejsze.

Fot 3. Materiał własny | But musi być kompatybilny z wiązaniem, czyli posiadać inserty umożliwiające wpięcie buta w wiązanie

Foki

Foki to nic innego jak paski materiału z włosiem, które przyklejamy do ślizgów nart za pomocą kleju. Charakterystyczną cechą włosia jest to, że przejeżdżając ręką pod włos wyczuwamy opór, natomiast z włosiem poślizg. Dzięki zastosowaniu fok narta nie przesuwa się w dół podczas podejścia. Klej, który znajduje się na fokach jest wytrzymały i wystarczy nam na długo. Niegdyś foki wytwarzano ze skóry foczej, aktualnie foki produkowane są z materiałów syntetycznych, takich jak nylon lub naturalnych, czyli moher. Najczęściej możemy jednak znaleźć mieszanki nylonowo-moherowe.

Fot 4. Materiał własny | Dzięki zastosowaniu fok narta nie przesuwa się w dół podczas podejścia

ABC lawinowe

Gdy wybieramy się w tereny pozatrasowe, koniecznie trzeba mieć ze sobą ABC lawinowe. Na zestaw lawinowy składają się: detektor, sonda oraz łopata. W takie wyposażenie powinien zaopatrzyć się  każdy uczestnik wyprawy. Nie powinno się chodzić w pojedynkę, ponieważ w momencie wystąpienia zagrożenia nikt nie będzie wiedział, że potrzebujemy pomocy. W przypadku zejścia lawiny, dzięki użyciu tzw. „trójcy lawinowej”,  możemy szybciej zlokalizować poszkodowanego. Warunkiem przeprowadzenia sprawnej akcji ratunkowej jest umiejętność posługiwania się lawinowym ABC. Polecam nabyć rzetelną wiedzę na kursach lawinowych przeprowadzanych przez wykwalifikowanych ratowników TOPR.

Fot 5. Materiał własny | Na zestaw lawinowy składają się: detektor, sonda oraz łopata

Plecak

Na wycieczkę skitourową powinniśmy się zaopatrzyć również w plecak. Do plecaka należy zapakować ABC lawinowe, mapę, naładowany telefon, ciepły ubiór, który założymy po dotarciu na szczyt oraz przekąski i napój. W plecaku nie powinno zabraknąć też miejsca na foki, które zdejmiemy, gdy osiągniemy cel naszej wędrówki. Plecak powinien mieć również zaczepy, do których przypniemy narty, jeśli  będziemy musieli je zdjąć w trudniejszym terenie.

Kije narciarskie

Aby ułatwić sobie podchodzenie do góry konieczne jest posiadanie kijków narciarskich. Kijki do skitourów charakteryzują się tym, że mają możliwość regulacji wysokości. Gdy idziemy do góry najlepiej długość kijków lekko skrócić w stosunku do tej jaką mamy podczas zjazdu.

Fot 6. Materiał własny | Niezbędnik każdej wycieczki

Zapał i kondycja

Wycieczki skitourowe wymagają od nas dobrej kondycji. Oczywiście wycieczki skitourowe możemy potraktować jako metoda rozwijania naszej kondycji. Jednak na początku, taki wysiłek, może nas lekko zniechęcić. Tutaj zapał odgrywa kluczową rolę. Ale jeśli skompletowaliśmy sprzęt to pamiętajcie, że spora część wysiłku jest już za nami.

Jesteś gotowy na zimową przygodę z narciarstwem skitourowym? 🙂 

Urszula Horeczy Decathlon Bielsko-Biała
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Bielsko-Biała – chętnie podpowiem Ci nie tylko na temat sprzętu narciarskiego, ale również doradzę w kwestii odpowiedniego treningu . Będę starała się zaszczepić w Was zainteresowanie do innych form narciarstwa, takich jak skitour lub freeride. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: urszula.horeczy@decathlon.com Do zobaczenia na stoku!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Bielsko-Biała – chętnie podpowiem Ci nie tylko na temat sprzętu narciarskiego, ale również doradzę w kwestii odpowiedniego treningu . Będę starała się zaszczepić w Was zainteresowanie do innych form narciarstwa, takich jak skitour lub freeride. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: urszula.horeczy@decathlon.com Do zobaczenia na stoku!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu