WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Dogrywka w piłce nożnej – na czym polega i ile trwa?

08 wrzesień 2021

W piłce nożnej nie zawsze mecz kończy się po standardowych dwóch połowach trwających po 45 minut i doliczonym czasie gry. W pewnych przypadkach możliwa jest dogrywka, czyli dodatkowy czas niezbędny na wyłonienie zwycięzcy w danym pojedynku. Co to oznacza? Kiedy konieczna jest dogrywka w piłce nożnej?

Kiedy ma miejsce dogrywka w piłce nożnej?

W meczu może paść remis lub zwycięstwo jednej z drużyn, ale w pewnych przypadkach konieczne jest wyłonienie lepszego zespołu. Ma to miejsce w fazie pucharowej i wówczas sędzia ustala dogrywkę. Dochodzi do tego na mistrzostwach Europy, świata, w Lidze Mistrzów, Lidze Europy, Lidze Konferencji czy w Pucharze Polski. Nie zawsze dogrywka w piłce nożnej ogłaszana jest wtedy, gdy w pojedynku padł remis. Czasami zwycięzca jest wyłaniany w dwumeczu i może być tak, że w pierwszym dana drużyna wygrała jeden zero, a w drugim wynik był identyczny, ale to drugi zespół strzelił bramkę. Wówczas w dwumeczu pada remis i konieczna jest dogrywka.

Ile czasu wynosi dogrywka w piłce nożnej?

Pytania, ile czasu wynosi dogrywka w piłce nożnej, najczęściej zadają osoby, które na co dzień nie interesują się tym sportem, ale oglądają mecze, choćby przy okazji mistrzostw świata i Europy. Otóż dogrywka jest ogłaszana po standardowych 90 minutach meczu i wynosi dwa razy po 15 minut, przy czym pomiędzy tymi połowami organizowana jest również przerwa, która trwa 5 minut. Jeśli dodatkowe 30 minut nie wyłoni zwycięzcy, to wtedy reguły piłki nożnej wskazują na konieczność rozegrania serii rzutów karnych.

Zobacz: Jak dobrać buty piłkarskie dla dziecka?

Zasady dogrywki w piłce nożnej

W czasie dogrywki w piłce nożnej nie obowiązują szczególne zasady. Strzelenie bramki przez którąś z drużyn nie powoduje, że mecz jest zakończony, chociaż taka reguła kiedyś obowiązywała – wtedy zespół, który zrobił to jako pierwszy, był zwycięzcą. Aktualna forma rozgrywania dogrywki została przywrócona w 2004 roku.

W 2021 roku UEFA wycofała jedną z obowiązujących od lat zasad, co spowodowało, że znacznie zwiększyła się liczba dogrywek. Dotąd, w przypadku, gdy dwumecz przyniósł remisowy wynik pod względem strzelonych bramek, wygrywała ta drużyna, która strzeliła ich więcej na wyjeździe. Teraz taka zasada, już nie obowiązuje.

Sprawdź także: Trening bramkarski — ćwiczenia dla bramkarzy

Zmiany piłkarzy w piłce nożnej

Obecnie zmiany piłkarzy w piłce nożnej możliwe są zarówno w czasie 90 minut meczu, jak i w dogrywce, o ile trener nie wykorzystał maksymalnej liczby 5 zmian w czasie tych 90 minut. Przypomnijmy, że owa liczba zmian w meczu została zwiększona w 2020 roku – z 3 na wspomniane 5.

Co jeżeli dogrywka nie wyłoni zwycięzcy?

W przypadku gdy dogrywka nie przyniesie rozstrzygnięcia, dochodzi do serii rzutów karnych. Każda z drużyn strzela po 5, chyba że wynik będzie można ogłosić przed wykonaniem tych wszystkich jedenastek. Jeśli seria 5 karnych skończy się remisem, to wtedy strzelają kolejni zawodnicy, aż do momentu, w którym po danej serii któraś z drużyn będzie mieć więcej strzelonych jedenastek.

Rzuty karne często nazywane są loterią, a tymczasem liczą się w nich szczegóły. Opanowanie, przygotowanie, a nawet odpowiednio dobrane rękawice bramkarskie i buty piłkarskie.

Sprawdź także: Rodzaje butów piłkarskich — jakie wybrać?

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PIŁKA NOŻNA

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego
PIŁKA NOŻNA

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?
PIŁKA NOŻNA

Co to jest spalony w piłce nożnej? Definicja spalonego

Co to jest spalony w piłce nożnej? Definicja spalonego

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu