WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rejestracja roweru na policji - najważniejsze informacje

03 kwiecień 2020
#PORADY

Rejestracja roweru na policji służy ochronie pojazdu przed ewentualną kradzieżą. Jak przebiega oznakowanie roweru na komisariacie? Jak sprawdzić, czy rower jest kradziony? Warto w tym celu udać się z jego obecnym właścicielem na policję w celu rejestracji pojazdu. Jak oznakować rower i ile to kosztuje?


Nie każdy posiadacz roweru wie, że może go zarejestrować. Gdzie oznakować rower? Możemy to zrobić na dowolnym komisariacie policji. Procedura zajmuje kilka minut i jest bezpłatna. Oznakowanie roweru nie chroni go przed kradzieżą, jednak pomaga w szybszym znalezieniu jego właściciela na wypadek nieprzyjemnych okoliczności. Jak przebiega rejestracja roweru na policji?

Gdzie oznakować rower?

Niebawem ruszy sezon rowerowy. Jak przygotować się do tego okresu? Warto przede wszystkim przypomnieć sobie przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów. Ich znajomość pomoże nam bezpieczniej i rozważniej korzystać z infrastruktury drogowej. Dobrze jest również sprawdzić, czy posiadane przez nas gadżety rowerowe są sprawne i posłużą nam przez najbliższe miesiące. Jeśli nasz rower wymaga naprawy, warto się jej czym prędzej podjąć. Kolejki w serwisach rowerowych przed sezonem są bardzo długie.

Fot 1. Materiał własny

Jeśli zdecydowaliśmy się kupić nowy rower, powinniśmy go odpowiednio zabezpieczyć. Możemy to zrobić, samodzielnie oznaczając jego ramę lub montując indywidualne, wyróżniające się elementy. Pomoże nam to nie tylko szybciej odnaleźć rower na parkingu pośród innych pojazdów, a także ułatwić opisanie jego wyglądu w razie ewentualnej kradzieży. Nie ma znaczenia, czy kupiliśmy rower do jazdy miejskiej czy też do startu w zawodach cross country.

Samodzielnie oznakowanie roweru może polegać na przemalowaniu jego elementów na niecodzienny kolor lub oklejenie ich specjalną folią. Posiadacze dwóch kółek mogą również zamontować wyróżniające się kulki do szprych. Jeśli zależy nam nie tylko na tym, aby nasz pojazd był rozpoznawalny, ale również bezpieczny, warto postawić na rejestrację roweru na policji. Gdzie oznakować rower? Możemy to zrobić w dowolnej placówce policyjnej. Wizyta na komisariacie nie potrwa długo, a zagwarantuje nadanie naszemu rowerowi specjalnego oznaczenia. Na jego podstawie policja będzie mogła sprawdzić w przyszłości pojazd w bazie rowerów.

Znakowanie rowerów na policji – przebieg

Znakowanie roweru na policji to pierwszy krok do jego ochrony. Nie ma znaczenia, czy mamy rower elektryczny, czy też rower napędzany siłą mięśni. Policjanci na naszą prośbę zarejestrują każdy rodzaj roweru. Jak przebiega rejestracja rowerów na policji?

Aby zarejestrować swój rower w bazie rowerów, należy udać się na dowolny komisariat policji. Policjanci po zweryfikowaniu naszej tożsamości na podstawie ważnego dowodu osobistego czy paszportu, a także sprawdzeniu przynależności do nas pojazdu (niezbędne jest w tym celu okazanie dowodu zakupu lub własności roweru), rozpoczną procedurę jego znakowania.

Fot 2. Materiał własny

Polega ona na wygrawerowaniu na ramie roweru specjalnego numeru, który trafi do bazy rowerów wraz z jego dokładnym opisem. Kluczowe są w nim znaki szczególnie, na podstawie których łatwiej będzie rozpoznać rower np. podczas jego kradzieży. W przypadku niektórych komisariatów możemy spotkać się ze znakowaniem roweru za pomocą pisaka, który widać w świetle ultrafioletowym. Często stosuje się również naklejki z numerem pojazdu.

Warto pamiętać, że ten sposób rejestracji roweru w specjalnej bazie nie chroni przed kradzieżą, a jedynie pomaga w szybszym znalezieniu pojazdu. Wraz z upływem czasu oznaczenia bledną, a naklejkę łatwo jest samodzielnie usunąć. Prócz formalności warto więc zadbać o mechaniczną ochronę roweru. Dobrze przechowywać go w zamknięciu, np. w piwnicy, garażu czy komórce lokatorskiej. Osoby, które nie mają możliwości garażowania pojazdu, mogą skorzystać ze specjalnych zabezpieczeń (łańcuchy, blokady).

Rejestracja rowerów przez policjantów odbywa się nie tylko na komisariatach. Oznakować rower możemy podczas specjalnych wydarzeń organizowanych przez policjantów. Dodatkowe znakowanie rowerów ma miejsce szczególnie w okresie letnim. Osoby nieletnie muszą się na nie udać z rodzicem lub opiekunem. Pamiętajmy, że aktywność ruchowa u najmłodszych jest szczególnie ważna, dlatego warto zadbać o to, aby była ona bezpieczna.

Jak sprawdzić, czy rower jest kradziony?

Jazda na rowerze wiąże się z wieloma zaletami. Nie będzie jednak sprawiała przyjemności, jeśli okaże się, że jeździmy kradzionym pojazdem. Zgodnie z art. 291 § 1 kodeksu karnego kupowanie przedmiotów pochodzących z przestępstwa jest zagrożone karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Jak sprawdzić, czy rower nie jest kradziony?

Nie zrobimy tego, dzwoniąc na policję. Mimo że pracownicy komisariatu mają dostęp do bazy rowerów, na podstawie której mogą sprawdzić, czy rower jest kradziony, nie zrobią tego. Muszą mieć rower fizycznie. Gdy okaże się, że pochodzi on z nielegalnego źródła, musi natychmiast zostać zajęty. Nie będzie to możliwe przez telefon. Jeśli kupiliśmy rower z drugiej ręki, idąc na policję, również ryzykujemy. Może się okazać, że nabyty pojazd jest kradziony. W takiej sytuacji możemy zostać posądzeni o paserstwo.

Fot 3. Materiał własny

Jak więc sprawdzić, czy rower jest kradziony? Możemy poprosić sprzedawcę, aby poszedł z nami na policję i zabrał ze sobą rower, który chcemy kupić. Jeśli nie chce tego zrobić, możemy poprosić go o to, aby sam poszedł oznakować rower. Przed rejestracją roweru na policji musi on być zweryfikowany w bazie. Rozwiązanie to pomoże nam zaoszczędzić czas.

Czym jest Krajowy Rejestr Rowerowy?

Wymóg posiadania tablic rejestracyjnych przez rowery trwał aż do końca drugiej wojny światowej. Dziś znaleziony rower pozostaje bez właściciela. Istnieje jednak baza, która pozwala na legalną rejestrację roweru. Jest nią Krajowy Rejestr Rowerowy. To internetowa baza rowerów, która ma służyć ograniczeniu szerzącej się kradzieży dwukołowców, a także zapewnić pomoc w ich odzyskaniu.

Rowery w bazie możemy zarejestrować całkowicie za darmo. Aby to zrobić, należy podać w formularzu swój adres mailowy, a także markę, model, numer ramy i kolor pojazdu. Od momentu rejestracji roweru przestaje on być anonimowy. W bazie możemy przechowywać zdjęcia pojazdu, dowód zakupu, skan karty gwarancyjnej. Informacje dotyczące roweru dostępne są w bazie po zalogowaniu. Możemy się dowiedzieć, czy rower został skradziony/znaleziony lub jest aktualnie w posiadaniu. Krajowy Rejestr Rowerowy umożliwia również ubezpieczenie pojazdu na korzystnych warunkach.

Fot 4. Materiał własny

Znakowanie rowerów – czy warto?

Rejestracja roweru na policji nie jest czasochłonna i odpłatna. Między innymi z tych względów warto się na nią zdecydować. Dlaczego jeszcze dobrze oznakować swój rower? Pomoże to podczas ewentualnej kradzieży zweryfikować prawdziwego właściciela pojazdu. Jeśli zdecydujemy się kupić rower z drugiej ręki, możemy otrzymać potwierdzenie, że nie jest on kradziony.

Baza rowerów gromadzi rzetelne informacje o właścicielach rowerów oraz samych pojazdach. Jest dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek przestępstwa. Należy jednak pamiętać, że dane zgromadzone w policyjnym rejestrze nie chronią w pełni naszego pojazdu. Oprócz znakowania roweru warto zadbać o jego mechaniczne zabezpieczenie. Jest to szczególnie ważne, jeśli mamy drogi rower.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Czy można jeździć rowerem po chodniku?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Ile kalorii spalamy na rowerze?

Ile kalorii spalamy na rowerze?
KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów - poznaj najważniejsze zasady

Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów - poznaj najważniejsze zasady

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu