WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak chronić środowisko, uprawiając sport?

10 marzec 2020
#PORADY

Każdy wie, że sport jest dobry dla zdrowia. Ale czy jest dobry dla środowiska? Istnieją pewne bardzo proste sposoby na uprawianie sportu przy jednoczesnej dbałości o środowisko. Pokażemy Ci, jak to zrobić.


Jak dojazdy, to rowerem

Czasem możesz ćwiczyć, nawet nie zdając sobie z tego sprawy – a jazda na rowerze do pracy lub na trening to jeden ze sposobów. Jak się nad tym zastanowić, to łączysz przyjemne z pożytecznym. Czyniąc ze swojego roweru ulubiony środek transportu, robisz coś dobrego nie tylko dla siebie (spalając kalorie, wzmacniając mięśnie nóg i usprawniając pracę serca), ale też dla środowiska. To żadna filozofia: dzięki pracy Twoich nóg jazda na rowerze jest najmniej zanieczyszczającym otoczenie środkiem transportu! A im bardziej się temu przyglądasz, tym bardziej rośnie lista zalet: rower to także najszybszy sposób poruszania się po mieście, jest przyjemnie cichy, a jadąc nim, możesz podziwiać to, co dzieje się wokół, z innej perspektywy… Po prostu ma to sens!

Fot 1. Materiał własny

Biegaj… i podnoś śmieci

Na Facebooku jest grupa, która narobiła jakiś czas temu niezłego zamieszania – Run Eco Team, utworzona przez 35-letniego Francuza z Nantes, przyciągnęła uwagę Marka Zuckerberga i była promowana w sieci społecznościowej na całym świecie. Dziś dostępna jest również aplikacja. Cel: po sesji biegowej robisz zdjęcie zebranych po drodze śmieci. Ogólnoświatowy licznik zapisuje, ile ton śmieci uzbierała biegowa społeczność. To świetny sposób na połączenie sportu z ochroną środowiska.

Fot 2. Materiał własny

Powiedz „nie” gratisom

To nagminna sytuacja – przy okazji każdego sportowego wydarzenia możesz być pewien, że dostaniesz stertę breloczków, ulotek, długopisów i innych drobiazgów. Gratisy te skończą w szafce czy szufladzie albo gorzej – zostaną bez namysłu wyrzucone. A wystarczy powiedzieć „nie”! Postaw sobie za cel nieprzyjmowanie tych wątpliwych ozdóbek, które nie tylko zagracą Twój dom, ale i negatywnie wpłyną na środowisko.

Sport bez opakowań

Ruch zero waste przybiera na sile. A może by tak dołączyć do niego poprzez treningi? Weźmy na przykład butelkę wody – ile plastikowych pojemników zużywasz co roku tylko po to, by się nawodnić? Istnieją alternatywy, takie jak inwestycja w aluminiowe bidony, które napełniasz wodą z kranu przed treningiem albo meczem. To samo dotyczy jedzenia – możesz zastąpić batony zbożowe owocami, świeżymi lub suszonymi (dostępnymi na wagę w niektórych sklepach), a nawet samodzielnie przyrządzać przekąski.

Mamy nadzieję, że powyższe przykłady dostarczyły Ci nieco pomysłów na to, jak sprawić, by sportowe treningi były przyjaźniejsze środowisku. A swoimi wskazówkami podziel się z nami w komentarzu!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek!

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek!
SPORT W ŻYCIU

5 nawyków, które uczynią Twoje życie lepszym

5 nawyków, które uczynią Twoje życie lepszym
FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Sport w domu bez (lub prawie bez) sprzętu

Sport w domu bez (lub prawie bez) sprzętu

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu