WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać maskę antysmogową?

06 grudzień 2019
#PORADY

Zdrowie ma się tylko jedno. Osoby tego świadome dbają o prawidłowe i zrównoważone odżywianie, regularnie uczęszczają na badania kontrolne, zażywają ruchu i… świeżego powietrza.


Przygotowując się na nadchodzące, chłodniejsze dni zazwyczaj wyciągają z garderoby grubsze kurtki, szaliki i czapki. A przecież wraz ze spadkiem temperatury, nad naszym krajem pojawia się szarobura, trująca chmura smogu. W trosce o własne zdrowie Polacy na tę porę wyposażają się również w maski antysmogowe. Jak porównać produkty i sprawdzić ich jakość? O tym poniżej.

Fot 1. BROYX

Ukryte znaczenie symboli

Na opakowaniach masek i półmasek filtrujących zanieczyszczenia (potocznie zwanych maskami antysmogowymi) znajdują się kody, symbole oraz nazwy certyfikatów, które konsumentom niewiele mówią. Ich rozszyfrowanie stanowi klucz do wyboru odpowiedniego, przebadanego i najlepszego akcesorium. Maski filtrujące należą do kategorii wyrobów zwanych środkami ochrony indywidualnej. Celem ich użytkowania jest ochrona przed zagrożeniami dla zdrowia lub niebezpieczeństwami powodującymi nieodwracalne szkody w organizmie. Symbol CE, który jest obowiązkowy w przypadku tej kategorii, często pojawia się na produktach codziennego użytku takich jak: elektryczne szczoteczki, pluszowe maskotki, telefony komórkowe i wiele innych, a oznacza, że producent deklaruje spełnienie wszystkich wymaganych dyrektyw Unii Europejskiej. Podstawą tej deklaracji jest przeprowadzenie zaawansowanych badań, prowadzonych w niezależnej certyfikowanej jednostce badawczej na podstawie, których wydawany jest certyfikat CE. Aby móc posługiwać się takim certyfikatem należy wykonać analizy, a następnie poddać produkt procedurze oceny zgodności z odpowiednimi dyrektywami. Wybierając jakikolwiek towar z takim oznaczeniem możemy domniemywać, że wszelkie normy dotyczące bezpieczeństwa, trwałości, łatwopalności i wiele innych, zostały zachowane. Z punktu widzenia przyszłego użytkownika maski ważna jest także klasa jej filtracji. Poziom filtracji w Europie określa się w trzech klasach: FFP1, FFP2, FFP3.

Fot 2. BROYX

Komfort i wygląd

Nie da się ukryć, że oprócz spraw technicznych o zakupie decyduje także wygląd i komfort użytkowania produktu.  – Na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty filtrujące wdychane powietrze, projektowane z myślą o konkretnej grupie odbiorców. Pomimo, że w świetle prawa ten sam model maski może być wykorzystany podczas remontu w mieszkaniu, pracy w kopalni oraz spaceru w centrum zanieczyszczonego miasta, to w rzeczywistości warto zakupić maskę dedykowaną wybranemu zastosowaniu. Maski sportowe cechują się konstrukcją lepiej dopasowaną do kształtu twarzy i zapewniającą komfort podczas wysiłku fizycznego. – komentuje Jarosław Gawroński, ekspert zdrowego stylu życia, BROYX.

Na komfort użytkowania maski podczas intensywnego treningu największy wpływ mają opory oddychania. Aktualnie marka BROYX oferuje dwa modele: 700 oraz 500, stworzone z myślą o sportowcach. Obie maski posiadają najniższe opory oddychania wśród masek sportowych dostępnych na rynku. Wyposażone są w wymienny filtr 4P1 o wysokim poziomie filtracji. Materiały wykorzystane przy ich produkcji sprzyjają odprowadzaniu potu, są lekkie i łatwe w czyszczeniu.

Fot 3. BROYX

Dodatkowe informacje

Szczegółowe informacje dotyczące użytkowania produktów muszą zostać umieszczone w instrukcji do nich dołączonej. Producent zobowiązany jest zamieścić informacje w języku polskim na temat: rodzajów zanieczyszczeń, przed którymi maska chroni, sposobu jej zakładania i dopasowywania oraz zalecenia dotyczące zdatności do użytku, a nawet ograniczeniach stosowania danego produktu. W razie wątpliwości organem udzielającym odpowiedzi konsumentom jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Na stronie rejestru wyrobów niezgodnych lub stwarzających zagrożenie UOKiK umieszczono informacje o produktach nie spełniających wymagań UE.

Prostszy wybór

Aktualnie w sklepach Decathlon dostępne są maski antysmogowe w dwóch modelach: BROYX ANTYSMOG 500 SPORT oraz BROYX ANTYSMOG 700 SPORT. Oba produkty zaprojektowane zostały z myślą o sportowcach, a dowodem na to są ich rekordowo niskie opory oddychania. Czarna czasza modelu 500 skonstruowana została z ultralekkiego, ażurowego materiału, by w komfortowy sposób odprowadzać pot oraz temperaturę na zewnątrz. Natomiast model 700 wykonany jest z szarego i rozciągliwego neoprenu, dzięki czemu nadaje się przede wszystkim do zimowych sportów chroniąc przed mrozem i zimnem. Dodatkowo, maska 700 posiada również mocowanie wokół uszu, które  zapobiega jej przemieszczaniu.

Oba modele zostały wyposażone w wymienny filtr 4P1 o wysokiej filtracji. Maski BROYX są pierwszymi w Polsce maskami sportowymi, które otrzymały certyfikat CE – obowiązkowy w przypadku produktu z tej kategorii.

Konstrukcje obu masek posiadają elastyczne „noski”, które dopasowują się do kształtu twarzy, utrzymując maskę i zapobiegając powstawaniu nieszczelności. Każda z masek dostępnych w sklepach Decathlon to idealny wybór zarówno dla osób uprawiających sport na świeżym powietrzu, jak i dla tych nieco mniej aktywnych, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie podczas zwykłego spaceru.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FIZJOTERAPIA

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?
BIEGANIE

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?
BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu