WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Lato – gorący czas aktywności

09 lipiec 2019
#PORADY

Za oknem upalne dni – to znak, że kalendarzowe lato już się rozpoczeło. Długie dni i krótkie, ciepłe noce zachęcają do spędzania czasu na łonie natury. To czas, gdy przyroda zachęca nas do uprawiania aktywności sportowych, w tym pieszych wędrówek po mniej utartych szlakach, podczas których zaobserwować możemy bujny rozwój roślin, a przy okazji zobaczyć, czym w lecie zajmują się zwierzęta i ptaki.

Pierwsze tygodnie lata to jeden z najlepszych okresów do fotografowania natury i zwierząt. Mieszkańcy polskich lasów i łąk aktywnie i bez większego trudu znajdują niezbędny pokarm, poświęcają czas swoim młodym rodzinom. Warto mieć wtedy ze sobą wygodną, pojemną torbę na aparat fotograficzny, która nie przeszkadza w marszu oraz lornetkę, dzięki której będziecie mogli dostrzec ptaki w wyższych partiach drzew. Dodatkowo w pojemnym plecaku znajdziecie miejsce na mapy i kompas.

Fot 1. Materiał własny | Lornetka z pewnością pomoże Ci dostrzec ptaki w górnych partiach drzew

Las o tej porze roku to idealne miejsce do uprawiana wielu aktywności fizycznych, takich jak spacery, nordic walking, czy biegi na orientację. Letnie temperatury to doskonały powód to wypróbowania, jak sprawdzi się lekka, oddychająca koszulka czy krótkie spodnie z elastycznym ściągaczem, który dopasowuje się do sylwetki. Aura sprzyja rekreacji, jednak pamiętajcie o dobrym nawodnieniu organizmu, ponieważ wysoka temperatura powoduje szybkie zużycie zapasów płynów. Nie zapominajcie o wodzie i napojach izotonicznych, które możecie przechowywać w specjalnym bidonie.

Fot 2. Materiał własny | Nieocenionym towarzyszem podróży może okazać się kompas

Wybierając się na wycieczkę warto także zabrać ze sobą środek przeciwko komarom i kleszczom, które o tej porze roku okazują się szczególnie dokuczliwe. Po powrocie z lasu dokładnie obejrzyjcie swoje ciało, a szczególnie te części, które były odkryte. Jeśli znajdziemy kleszcza, koniecznie udajcie się do lekarza i poproście o jego usunięcie, ponieważ pajęczaki te mogą być nosicielami chorób.

Nie zapomnijcie też o Waszych psich towarzyszach. Aura sprzyja również innym owadom, takim jak pszczoły czy osy, które także mogą okazać się niebezpieczne. Gdy już na nie natraficie, lepiej unikać gwałtownego odpędzania tych owadów, ponieważ można je przypadkiem uderzyć i rozdrażnić. W takich sytuacjach najlepiej sprawdza się czapka z siatką chroniąca przed ukąszeniem przez owady.

Fot 3. Materiał własny | Wszystkie niezbędne akcesoria możesz włożyć do pojemnego plecaka

Lipiec to miesiąc wzmożonej aktywności gadów. W zaroślach możecie spotkać żmiję zygzakowatą, która choć jadowita, nigdy nie reaguje agresywnie bez powodu: przed atakiem głośno syczy, ostrzegając przed ukąszeniem. Zaskroniec z kolei wybiera suche i nasłonecznione miejsca, blisko wody. Pamiętajcie o wysokich butach, które uchronią Was przed ewentualnym ukąszeniem lub obtarciem nóg.

Fot 4. Materiał własny | Warto zainwestować w odpowiednie buty, dzięki którym unikniemy niepotrzebnych obtarć lub innych kontuzji

Dodatkowo podczas ciepłych, letnich wieczorów często możecie też zaobserwować loty nietoperzy. Nocną porą w lesie można spotkać borowca wielkiego, który unika spotkań z ludźmi, a jego skrzydła osiągają rozpiętość nawet 36 cm.

Wybierając się na letni spacer po lesie pamiętajcie, że jest to okres, gdy ssaki, ptaki, a także płazy, gady i owady zwiększają swoją aktywność. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu ma świetny wpływ na nasze zdrowie, a leśne powietrze doskonale dotlenia i wzmacnia odporność organizmu. Nie zapominajcie jednak o odpowiednim zabezpieczeniu, aby leśna przygoda była jedynie źródłem wspaniałych doznań i relaksu 🙂

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!
TURYSTYKA / TREKKING

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!
TURYSTYKA / TREKKING

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu