WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Sport po sześćdziesiątce? Warto spróbować!

10 kwiecień 2019
#PORADY

Po sześćdziesiątce nie możesz uprawiać sportu tak jak wtedy, gdy miałeś lat 20, zwłaszcza jeśli przez jakiś czas byłeś nieaktywny… Ale nie oznacza to, że sport w tym wieku NIE jest dla Ciebie!

Musisz zwracać większą uwagę na ryzyko kontuzji lub kłopotów z układem sercowo-naczyniowym. Wybrany przez Ciebie sport musi zostać zaaprobowany przez lekarza i być nadzorowany przez kompetentnego, profesjonalnego trenera, który zdecyduje, czy jesteś wystarczająco sprawny, czy też nie. Oto pięć wskazówek, jak ponownie zacząć uprawiać sport.

LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ, NIŻ LECZYĆ!

Nieodpowiednio zarządzana i niekontrolowana aktywność fizyczna może Ci płatać nieprzyjemne figle: skurcze, zapalenia ścięgien, zwichnięcia… Nie wspominając o omdleniach mogących wynikać z niewystarczającego nawodnienia czy też o narażaniu się na ryzyko zaburzeń pracy serca. Tego wszystkiego możesz uniknąć, zawsze zgłaszając się po poradę medyczną przed ponownym podjęciem aktywności. Przejdź badania lekarskie i próbę wysiłkową. Skonsultuj się z profesjonalnym trenerem. Opinia specjalisty jest niezbędna do określenia, czy jesteś wystarczająco sprawny, by móc uprawiać dany sport.

sport po 60.

Fot 1. Materiał własny | Zanim podejmie aktywność fizyczną, skonsultuj się ze specjalistą

PORZĄDNIE SIĘ ROZGRZEJ

Jakąkolwiek aktywność rozpocznij od rozgrzewki. Poświęć 10 lub 15 minut, by przygotować swoje ciało na czekający je wysiłek. Nie ma sensu narażanie swojego serca, tętnic, mięśni i stawów na dolegliwości, jeszcze zanim w ogóle zaczniesz uprawiać sport. Przez kilka minut truchtaj powoli, by stopniowo rozgrzać dolne partie ciała i mięśnie brzucha oraz by przygotować serce na trudy nadchodzącego treningu. W ten sposób zwiększysz temperaturę swoich mięśni. Rób to łagodnie, żeby się nie zmęczyć i nie zużyć swoich rezerw energetycznych. Aby rozgrzać górne części ciała, wykonuj krążenia ramion i półokręgi głową. Nie rób pełnych krążeń głową, żeby uniknąć uszkodzenia dysku w kręgosłupie szyjnym. Powinieneś również wykonywać ćwiczenia rozciągające po treningu w celu regeneracji i zapobiegnięcia wszelkim bólom. I wyśpij się dobrze, by móc zacząć wszystko od nowa!

decathlon

Fot 2. Materiał własny | Aktywność fizyczną rozpoczynaj od rozgrzewki

ĆWICZ POWOLI

Jedna ważna rada. Ćwicz w swoim własnym rytmie. Próby bicia jakichś rekordów nie mają sensu. Twoje ciało może w zamian dać Ci się we znaki. Dostosuj trening do swojego własnego poziomu sprawności fizycznej. Zbyt szybkie i zbyt ciężkie ćwiczenia mogą spowodować kontuzje. Zawsze więc słuchaj swojego ciała. W razie potrzeby zwolnij w trakcie treningu lub zatrzymaj się na kilka minut, jeśli czujesz jakikolwiek ból. Nie czekaj, aż zacznie naprawdę boleć. Gdy powracasz do aktywności fizycznej, pamiętaj też, by zaczynać od niezbyt dużej częstotliwości. Na początek ćwicz co trzy dni, a następnie co dwa.

decathlon newfeel

Fot 3. Materiał własny | Dostosuj trening do swojego własnego poziomu sprawności fizycznej

PRACUJ NAD ODDECHEM

Naucz się prawidłowo oddychać podczas ćwiczeń, by pracować efektywniej. Jak? Próbuj oddychać jak najregularniej, nie biorąc głębokich haustów powietrza. Wydech powinien trwać dwa lub trzy razy dłużej od wdechu. To bardzo ważne, w ten sposób bowiem pozbywasz się powietrza z płuc i robisz normalny wdech, nie łapiąc zadyszki. Nabieraj powietrza nosem, a wypuszczaj je ustami. W miarę możliwości unikaj „podwójnych” wdechów czy wydechów i pozwól, by Twoje ciało dostosowało się do wysiłku, jaki wykonuje. Oddychaj głęboko pomiędzy ćwiczeniami lub w fazach odpoczynku, aby uzupełnić braki tlenu.

decathlon rowery

Fot 4. Materiał własny | Próbuj oddychać jak najregularniej, nie biorąc głębokich haustów powietrza

PIJ REGULARNIE

Czy wiesz, że odczuwanie pragnienia zmniejsza się z wiekiem? Dlatego właśnie powinieneś mieć zawsze butelkę wody pod ręką. Jeśli podczas ćwiczeń mocno się pocisz, możesz stracić dużo wody. Odwodnienie, nawet niezauważone, znacznie obniża wydolność mięśniową i fizyczną. Kluczowe jest więc utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia, by ograniczyć ryzyko kontuzji. Gdy jesteś dobrze nawodniony, do mózgu dopływa więcej krwi, a organizm otrzymuje składniki odżywcze, których Twoje mięśnie potrzebują do lepszego funkcjonowania i regeneracji. Należy pić litr wody na godzinę ćwiczeń, w małych, regularnych porcjach, przed, w trakcie i po treningu. Zmuś się do picia, nawet jeśli nie odczuwasz pragnienia. To ważne dla Twojego ciała.

A jak z aktywnością fizyczną u Ciebie? Myślisz, że sport po sześćdziesiątce wpływa korzystanie na nasze ciało? 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek!

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek!
SPORT W ŻYCIU

5 nawyków, które uczynią Twoje życie lepszym

5 nawyków, które uczynią Twoje życie lepszym
FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Sport w domu bez (lub prawie bez) sprzętu

Sport w domu bez (lub prawie bez) sprzętu

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu