WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Sport i więzi społeczne – skuteczna formuła

10 marzec 2020
#PORADY

Oczywiście możesz trenować sam. Jednak jedną z najlepszych rzeczy w sporcie jest to, że jego wielbiciele mogą się spotykać i wchodzić ze sobą w interakcje.


Ostatnio kręcisz się w kółko po mieszkaniu? A co powiesz na to, by po obejrzeniu po raz trzeci wszystkich sezonów ulubionego serialu zbudować jakieś relacje i spotkać „prawdziwych ludzi”? Może by tak dołączyć do jakiejś grupy lub klubu sportowego? Oprócz zadbania o siebie będziesz miał okazję nawiązać nowe kontakty, a może i nowe przyjaźnie…

Na równych warunkach

Żeby poznać ludzi, mógłbyś zrobić rundę po barach. Jednak nie polecałabym tego regularnie ze względu na Twoje zdrowie. Możesz więc także zapisać się na siłownię, do klubu chodziarzy, grupy łuczników czy szkółki jeździeckiej i chodzić tam dwa razy w tygodniu. Do wyboru jest też wiele innych sportów! „Sport umożliwia spotkanie ludzi w innym, lecz zabawnym i zdrowym otoczeniu” – wyjaśnia psychoterapeuta i miłośnik brodzenia w morzu Bruno Dumait. „W sportowym środowisku poznajemy się takimi, jacy jesteśmy, bezpretensjonalnie i nadając na tych samych falach. Nie ma tam żadnej hierarchii. Tylko zasady gry, identyczne dla wszystkich!”

Fot 1. Materiał własny

Duch zespołu

A korzyści obowiązują w każdym wieku! Dzieciom uprawianie judo, gimnastyki dla maluchów, sportów zespołowych i wielu innych dyscyplin pozwala opuścić środowisko rodzinne i nauczyć się reguł życia z innymi. Mogą też dzięki niemu zdobywać przyjaciół! „Sport to autentyczny sposób zachęcania dziecka do socjalizacji oraz uczenia go dobrych wartości, w tym szacunku” – wyjaśnia instruktorka sportu i zdrowia Joëlle Jolly. Nastolatkom przechodzącym ciężki okres, który nie zawsze łatwo im zrozumieć, sport pomaga rozwijać zespołowego ducha i spokojniej kształtować własną osobowość.

Fot 2. Materiał własny

Dla wszystkich pokoleń!

Wszelkie przykłady można dostosowywać do swoich własnych potrzeb! Kobiety w ciąży także mogą wykorzystać urlop macierzyński na spotkania z innymi i wspólne ćwiczenia – do wyboru są joga, pilates itp. „Ciąża to okres, w którym przyszłe mamy czasem czują się nieco samotne” – mówi położna Ludivine Boca. „Sportowe zajęcia prenatalne to doskonałe miejsce, by się spotkać i przeżyć wspólne doświadczenia”. Ta sama zaleta dotyczy seniorów – czy może być lepsza okazja do rozmowy niż nordic walking w promieniach słońca lub godzina spokojnych zajęć gimnastycznych? Oprócz aktywności fizycznej jest to doskonała sposobność, aby poznać nowych ludzi, którzy być może staną się Twoimi przyjaciółmi! Zaufaj mi, wyłącz telewizor i pakuj sportową torbę. Jeśli czujesz, że potrzebujesz świeżego powietrza, nowych twarzy i nowych przyjaciół, tenisówki na nogi i do dzieła!

A jak to było u Ciebie? Kogo poznałeś dzięki sportowym treningom? Czy zawdzięczasz jakieś przyjaźnie właśnie aktywności fizycznej? Opowiedz o swoim doświadczeniu!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek!

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek!
SPORT W ŻYCIU

5 nawyków, które uczynią Twoje życie lepszym

5 nawyków, które uczynią Twoje życie lepszym
FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Sport w domu bez (lub prawie bez) sprzętu

Sport w domu bez (lub prawie bez) sprzętu

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu