WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Sport w upale - o czym musisz pamiętać!

01 sierpień 2019
#PORADY

Lato równa się ładna pogoda. Istnieje mnóstwo sportów idealnych na słoneczne dni: od biegania czy tenisa po jazdę na rowerze. Sport w promieniach słońca może być przyjemny, ale też niebezpieczny. Aby więc czerpać radość z ulubionej aktywności w pogodny dzień, musisz przestrzegać kilku zasad.

Ubiór

Postaw na jasne, luźne i lekkie ubrania, które ułatwiają przepływ powietrza. Istnieją tkaniny wykonane z oddychających materiałów, które skuteczniej odprowadzają pot. Do ochrony przed promieniowaniem UV zdecydowanie zalecamy noszenie czapki z oddychającego materiału. Okulary przeciwsłoneczne chronią z kolei oczy przed słońcem, a także twarz przed marszczeniem się w silnym świetle słonecznym. 

decathlon sport w uplae

Fot 1. Materiał własny | Zwróć uwagę na to, aby Twoje ubranie było wykonane z oddychających materiałów

Ochrona skóry

Podczas aktywności fizycznej latem kluczowa jest ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym. Uważaj jednak, jaki krem wybierasz. Odprowadzany przez skórę pot nie może rozcieńczać środka do opalania. Postaw więc na krem odpowiedni do uprawiania sportu.

decathlon sport w upale

Fot 2. Materiał własny | Filtr należy nałożyć na całe ciało, również pod ubranie, cz strój około 20 minut przed wyjściem na słońce

Nawadnianie

Kluczowe jest także utrzymanie prawidłowego nawodnienia podczas ćwiczeń w upale. Jeśli wysiłek trwa krócej niż godzinę, wystarczy sama woda. Powyżej godziny powinieneś wybrać izotonik. Pamiętaj, aby pić przed treningiem, w jego trakcie oraz po zakończeniu. Pij regularnie (co 10-15 minut) w małych ilościach (jeden lub dwa łyki). Napój może być chłodny, lecz nie zimny. W przeciwnym wypadku może powodować bóle brzucha.

decathlon sport w uplae

Fot 3. Materiał własny | Zbyt długa ekspozycja na słońce może spodowodować udar słoneczny

Uwaga na udar

Udar cieplny (słoneczny) powoduje zawroty głowy, uczucie wyczerpania, przyspieszone bicie serca, silną potliwość, bóle głowy i brzucha. Im większa wilgotność powietrza, tym większe zagrożenie. Gdy zauważysz u siebie najmniejsze objawy, odstaw alkohol – w przeciwnym razie udar może się nasilić i wymagać pomocy medycznej.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek!

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek!
SPORT W ŻYCIU

5 nawyków, które uczynią Twoje życie lepszym

5 nawyków, które uczynią Twoje życie lepszym
FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Sport w domu bez (lub prawie bez) sprzętu

Sport w domu bez (lub prawie bez) sprzętu

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu